zondag, 13 november 2022 14:39

Wat is warmte?

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Je kent het wel; de ene vindt het te koud de ander weer te warm. Maar hoe komt dat dan eigenlijk? Met deze activiteit gaan we daar door middel van proefjes achter komen.

Beschrijving van de activiteit

Baghera heeft vanmorgen al een flink stuk door de jungle en komt al zwetend bij de Talaab aanzetten. "Boh! Wat heb ik het warm!" ... "Warm?", vraagt Ka die net uit de schaduw komt zetten. "De kouwe rillingen lopen me over de rug, zo warm vind ik het niet!". Shanti vindt het maar raar: "Jullie voelen toch dezelfde temperatuur?"

In deze opdracht ga je er proberen achter te komen hoe warmte werkt. Dat doe je door een aantal proefjes te doen.

Voorbeeldproefjes

 • Zet drie teiltjes neer: één met warm water, één met koud water en één met water op kamer temperatuur. Doe je ene hand in het koude water en je andere hand in het warme water. Haal ze er uit en doe ze allebei in het water op kamertemperatuur. Je zal merken dat allebei de handen een andere temperatuur voelen.
 • Zet twee glazen neer één met warm water, één met koud water. Laat nu voorzichtig door twee van de kids tegelijkertijd een druppel limonade of kleurstof in beide glazen druppelen. Wat zie je gebeuren met de kleur? In het warme water verspreidt de kleurstof veel sneller dan in het koude water doordat de waterdeeltjes sneller bewegen door te hogere temperatuur.
 • Zet twee glazen neer één met warm water, één met koud water. Laat nu in door twee van de kids tegelijkertijd twee grote eetlepels suiker in het glas doen en laat ze roeren. Kunnen de kids voorspellen en later ook uitleggen welk glas eerder al het suiker heeft opgelost? Het is het glas met het warme water omdat daar de moleculen sneller bewezen en zo sneller alle suikerdeeltjes kunnen oplossen.
 • (Heet) water, een flesje en een ballon: Zien de kids de grote van de ballon veranderen wanneer de lucht van het flesje opwarmt of afkoelt?
 • Laat de kids heel snel in hun handen wrijven. Waarom worden hun handen warm? Probeer het nu nog eens met een gul pompje handzeep. Lukt het nu nog net zo makkelijk? Nee dit is nu moeilijker doordat de wrijving is afgenomen door de gladheid van de zeep. Maar wat konden ze doen om toch nog iets qua warmtje te krijgen? Juist, de handen harder tegen elkaar aan drukken!
 • Zet een glas warm water en koud water tegelijkertijd in de vriezer. Kijk nu na 10 minuten welk glas het meest is afgekoelt.

Benodigd materiaal

 • Drie teiltjes
 • Warm water
 • Koud water
 • Water op kamertemperatuur

Veiligheid

Let er op dat het warme water niet te warm is, want dit kan brandwonden veroorzaken.

Tips

 • Om het nog uitdagender te maken kan je ook aan iedereen vragen wat ze denken dat de temperatuur is.
 • Zoek nog meer proefjes die met warm en koud werken bijvoorbeeld op proefjes.nl.

Aanvullende informatie

Lees 546 keer Laatst aangepast op woensdag, 25 januari 2023 03:06
Log in om reacties te plaatsen