zondag, 31 januari 2021 16:21

Gezonde limonade maken

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Samen met Rozemarijn / Baloe limonade maken.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Rozemarijn is vanmorgen bij Bas Bos op bezoek geweest en heeft een mand vol met witte bloemen. Stuiter is nieuwsgierig wat Rozemarijn er mee wil gaan doen. Rozemarijn vertelt dat ze er lekkere limonade mee gaat maken. Stuiter is gek op limonade en wil haar graag helpen.

Thema introductie welpen

Baloe zit bij het wolvenhol. Hij ziet ineens de mooie witte bloemenschermen van de vlier. Samen met Mowgli en Shanti gaat hij deze bloemen plukken en maakt er lekkere lomonade van

De activiteit

De bloesems zijn een voorloper van de vlierbessen die je weerstand ondersteunen. Buiten het feit dat het heel lekker is zijn de bloesemschermen echt prachtig om te zien. De vlieren groeien/bloeien in de polder, bossen en omstreken volop en zijn te vinden ver van de (snel)weg. Deze kun je dus met een gerust hart plukken of knippen. We gebruiken zelf een katoenen tasje om de vlierbloesems in te doen en een schaar om de bloesems af te kunnen knippen op onze ‘vlierbloesemexpeditie’. Het liefst ‘plukken’ we de schermen op een zonnige ochtend, kies alleen schermen die helemaal bloeien en er fris wit uitzien. Na het knippen schudt je ze even uit om eventuele beestjes eruit te schudden. Pluk er veel, op twee liter water gaan zo maar een stuk of vijftig schermen.

Op het internet zijn verschillende recepten te vinden van vlierbloesemsiroop. Wij gebruiken altijd veel vlierbloesem en minder suiker dan in andere recepten. Dat heeft als consequentie dat de siroop wat dunner is en uiteraard minder zoet. Hierdoor komt de ‘bloemige’ smaak wel veel beter tot zijn recht. Siroop maken kan niet zonder suiker, de vlierbloesem heeft wel veel gezonde eigenschappen. Zo werkt vlierbloesemweerstand verhogend.

Het is natuurlijk zo dat zelfgemaakte siroop van deze bloemetjes nog steeds gezonder is dan een kant en klaar gekochte siroop. Buiten het feit dat het gewoon leuk is om zelf aan de slag te gaan, van de pluk tot het proeven van het resultaat!

Ingrediënten voor 2 liter vlierbloesemsiroop

 • 2 liter vlierbloesemwater*
 • 1 kilo ruwe rietsuiker
 • Sap van twee grote citroenen

Bereiding van de vlierbloesemsiroop

 • Pluk ’s morgens veel bloemschermen. Bij thuiskomst knip je de bloemetjes van de stelen. Er mag wat groen blijven zitten maar de grote groene stelen knip je weg. Je kunt de bloemetjes ook met een vork van de steel ‘ritsen’, dit is alleen meer werk.
 • Doe de schermen in een grote pan of emmer. Doe er dan water bij totdat de bloesem precies onder staat. De bloesem heeft de neiging om te gaan drijven daarom plaatsen we altijd een omgekeerd bord over het bloemenwater. Op die manier blijven alle bloemen onder water staan.
 • Zet de pan of de emmer een dag weg op een koele plaats.
 • Giet de inhoud van de pan na 24 uur door een zeef.
 • Doe twee liter van dit bloemenwater in een pan, voeg het sap van twee citroenen en de kilo rietsuiker toe.
 • Breng aan de kook en laat een paar minuten flink doorkoken.
 • Zet flessen klaar die zorgvuldig gewassen zijn en uitgespoeld met kokend water.
 • Giet de hete siroop in de flessen en sluit ze direct af. Laat ze afkoelen.
 • Bewaar de flessen siroop in de koelkast.

Het is heel normaal als je bezinksel ziet op de bodem van de fles, dit is stuifmeel uit de bloemetjes. Wil je de siroop buiten de koeling kunnen bewaren dan voeg je meer suiker toe (1 liter vloeistof op 1 kilo suiker en voeg dan ook wat citroenzuur toe). Citroenzuur en suiker zijn natuurlijke conserveringsmiddelen.

Je kunt allerlei variaties bedenken op vlierbloesemsiroop zo kan je ook wat muntblaadjes meekoken of rozenblaadjes. Vlierbloesemsiroop met een twist.

Benodigd materiaal

 • Schaar
 • Pannen
 • Vork
 • Bord

Veiligheid

Let goed op dat de echte vlier heb ga van te voren even op zoek. Let op een veilige omgeving en laat bevers eerst vragen voor het te plukken.

Lees 889 keer Laatst aangepast op zondag, 06 februari 2022 11:31
Log in om reacties te plaatsen