maandag, 31 augustus 2015 02:00

De geheimen van Anansi bij Sterre

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Steven en Sterre Stroom varen naar plekken over de hele wereld. Ze zijn al naar vele verre landen gevaren, en ze weten dan ook veel te vertellen over deze andere landen. Dit jaar zijn ze naar Ghana geweest en hebben voor iedereen in Hotsjietonia wat mee gebracht. Uiteraard hebben Sterre en Steven ook een doos voor zichzelf meegenomen. Natuurlijk weten ze al wat er in de doos zit. In de doos zitten 10 voorwerpen die echt bij Ghana horen.

Beschrijving van de activiteit

1. Memorie spel

Materiaal

 • Speciaal hiervoor gemaakt memoriespel kaarten

Steven heeft van zijn foto’s uit Ghana en plaatjes van de computer een memoriespel gemaakt. De bevers spelen open of gesloten memorie. Het is de bedoeling om twee plaatjes bij elkaar te zoeken die hetzelfde onderwerp hebben. Dus een typisch Nederlands plaatje tegenover een typisch Ghanees plaatje, zoals:

 • Ghanese vlag hoort bij Nederlandse vlag.
 • Rijst hoort bij patat.
 • Nederlandse kleding hoort bij Ghanese kleding.
 • Kaartje Ghana hoort bij kaartje Nederland

Al zoekend de bevers laten vertellen dat er grote verschillen zijn.

2. Kleding Wissel

Noa heeft heel veel doeken en kleding uit Ghana gevonden in de doos! Dat is gaaf! Het lijkt totaal niet op kleding die we in Nederland dragen, of traditionele kleding uit andere landen. Wat denken jullie dat uit Ghana komt?

Materiaal

 • Kleding uit vier verschillende landen
 • Foto’s met de kleding van de verschillende landen
 • Muziek

Beschrijving van de activiteit

Er liggen verschillende kledingstukken uit vier landen (Nederland, Ghana, en bijvoorbeeld Verenigde Staten en Mexico). Denk hierbij aan boerenkiel, petje, zakdoek, klompen, cowboyhoed, lassotouw, paardrijlaarzen, sombrero, castagnetes, panfluit, leren schoenen en Ghanese kleding zoals sandalen, een sjerp en dergelijke. De bevers krijgen opdracht om eerst de kleding van Nederland te verzamelen. Daarnadie van de andere landen afzonderlijk. Op een voorbeeldkaart staan foto’s van de kledingstukken ter controle.

Speel vervolgens een variant op stoelendans: Leg één kledingstuk minder neer dan het aantal deelnemers. Zolang de muziek speelt, loopt iedereen langs de kleding. Zodra de muziek stopt, zoekt iedereen een kledingstuk en trekt deze aan. Heb je geen kledingstuk, dan doe je niet meer mee. Daarna wordt er weer een kledingstuk weggehaald en begint de muziek opnieuw. Wie geen kledingstuk meer kan vinden doet niet meer mee, net zolang tot er één deelnemer overblijft. Dit is de winnaar.

3. Meehelpen!

Rozemarijn helpt graag andere mensen. In Ghana is het heel normaal dat kinderen hun ouders helpen met allerlei klussen in en rond het huis. Je zorgt in Ghana voor je babybroertje of zusje en helpt op het land en bij het verzorgen van de dieren. Wij gaan nu kijken hoe het is om te helpen en gaan de taken van de Ghanese kinderen ook doen.

Materiaal

 • Voor elke bever een pop en een doek om de “baby” op de rug te binden.
 • Een boom waar je fruit uit kan plukken (hout of karton, of een echte boom waar je nepfruit in kan hangen) en het fruit zelf
 • Een geit die je kan melken(houten geit, waar je een latex handschoen met “melk” als uier onder kunt hangen.
 • Latex handschoenen
 • Water (eventueel wit gemaakt om het op melk te laten lijken)
 • Kommetjes of bekertjes waar de “melk” in kan.
 • Plastic borden waar het kommetje “melk” en het fruit mee op het hoofd gedragen kan worden.

Beschrijving van de activiteit

Estafettespel waarbij de bevers in groepjes van 4 of 5 fruit uit de boom moeten plukken, de geit moeten melken en deze “melk” en het fruit naar huis moeten brengen door dit op de Afrikaanse manier op hun hoofd te dragen. Dit alles terwijl ze hun babybroertje of zusje op hun rug bij zich dragen. Als de bever thuis is, mag de volgende bever zijn taken gaan doen en zo gaan ze door tot het hele groepje weer thuis is. Het groepje wat als eerste weer thuis is heeft gewonnen.

4. Twisterspel

Sterre en steven zijn naar Ghana geweest met de boot, dat is een hele lange reis over de oceaan. Dit kan ook sneller met het vliegtuig vanuit Nederland. Als wij ook op reis willen, moeten we wel fit blijven.

Materiaal

 • een speelveld zoals het originele Twisterspel alleen dan 4 X 6 verschillende speelvelden te weten 1 rij van 6 vliegtuigen, 1 rij van 6 blauwe vlakken met golven (de oceaan), 1 rij met 6 vlakken met een plaatje Nederland en 1 rij met 6 vlakken met een plaatje van Ghana.
 • Een draaischijf met de 4 verschillende dingen zoals hierboven genoemd en met daarop rechterhand, linkerhand, rechtervoet en linkervoet.

Beschrijving van de activiteit

Met 2 bevers tegelijk aangepaste twister spelen. De leiding draait aan de draaischijf en dan moeten alle 2 de bevers proberen de opdracht uit te voeren. Als je omvalt ben je af. Het wordt steeds moeilijker, want je komt steeds meer in de “knoop” te zitten.

5. Kimspel

We gaan alle voorwerpen die Sterre en Steven meegenomen hebben vanuit Ghana bekijken en ook ontdekken wat het zijn.

Materiaal

 • 10 Echte voorwerpen uit Ghana of Afrika en als die er niet zijn plaatjes van voorwerpen.
 • Een niet doorschijnende doek die over alle voorwerpen heen past.

Beschrijving van de activiteit

Leg alle voorwerpen in de kring en bekijk ze met de bevers, wat stellen de voorwerpen voor en hoe heten ze. Hierna verstoppen we alle voorwerpen onder een kleedje en haalt de leiding een voorwerp weg. Wat is er weg. Doe dit tot alle bevers een beurt gehad hebben of totdat de tijd om is.

Voorbereidingstijd

Materialen klaar leggen.

Benodigd materiaal

Zie activiteiten.

Tips

Voor andere activiteiten met als thema Ghana / Anansi kijk op Ghana opkomst.

Lees 2990 keer Laatst aangepast op woensdag, 07 november 2018 00:06
Log in om reacties te plaatsen