maandag, 03 februari 2020 10:19

Takken tentoonstelling

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Maak een tentoonstelling van takken met wonderlijke begroeiing.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Bas Bos loopt met een vergrootglas in het bos als Stuiter eer aan komt lopen. Stuiter is nieuwsgierig en wil graag weten wat Bas Bos daar an het doen is. Bas Bos verteld: Als een afgevallen tak een tijdje buiten blijft liggen groeien er vanzelf prachtige mosjes, korstmossen en schimmels op, die de tak als voedingsbodem gebruiken. De dode tak wordt op deze manier afgebroken en opgeruimd door de natuur. Als je met aandacht naar de wonderlijke begroeiing op zo’n tak kijkt, zie je steeds meer details. Prachtig om te zien.

Thema introductie welpen

Bagheera lig regelmatig bij de Talaab poel op een tak of omgevallen boom te slapen. Als hij daar zo ligt ziet hij de meest wonderlijke dingen groeien op de takken. Bagheera vertelt: Als een afgevallen tak een tijdje buiten blijft liggen groeien er vanzelf prachtige mosjes, korstmossen en schimmels op, die de tak als voedingsbodem gebruiken. De dode tak wordt op deze manier afgebroken en opgeruimd door de natuur. Als je met aandacht naar de wonderlijke begroeiing op zo’n tak kijkt, zie je steeds meer details. Prachtig om te zien.

De activiteit

De jeugdleden zoeken buiten tussen de struiken en onder bomen op de grond naar afgevallen dode takken die begroeid zijn met mosjes, korstmossen en schimmels.

Ze bekijken de begroeiing op de tak nauwkeurig van dichtbij, met een vergrootglas of mini-microscoop om interessante details te ontdekken. De takken gaan voorzichtig mee naar het clubhuis.

Maak een tentoonstelling van de takken bij het clubhuis door ze bijvoorbeeld op een tafel uit te stallen. Leg er vergrootglazen of mini-microscoopjes bij zodat alle takken goed bekeken kunnen worden.

Opzoeken welke korstmossen gevonden zijn kan op https://www.verspreidingsatlas.nl/determinatie/korstmossen.

Leg de takken na de expositie weer terug in de natuur.

Benodigd materiaal

  • Zelf gevonden takken uit de natuur
  • Een tafel om de takken tentoon te stellen
  • Een vergrootglas of mini-microscoop
  • Bedekkende kleding, tekenwerend middel, tekenpincet of -pen, en tekenregistratieformulier

Veiligheid

  • Houd rekening met teken wanneer je een bosactiviteit doet. Draag bijvoorbeeld bedekkende kleding of gebruik je een tekenwerend middel. Na afloop controleer je elkaar op teken, verwijder je een teek direct met een tekenpincet en registreer je de beet. Kijk voor meer informatie in het veiligheidsblad Teken.
  • Denk ook aan risico's in het bos zoals de wolf. Check de website van Scouting Nederland voor meer informatie.

Tips

Aanvullende informatie

Lees 1646 keer Laatst aangepast op woensdag, 20 augustus 2025 11:24
Meer in deze categorie: « Halloween Restaurant Ren je bol »
Log in om reacties te plaatsen