maandag, 31 augustus 2015 02:00

Vogels voeren met Rebbel en Bas

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Op een speelse wijze via het buitenleven verschillende (orginele) soorten van dieren voeren te ontdekken.

Beschrijving van de activiteit

Rondom het huis van Bas en Rebbel zitten veel dieren. In de wintertijd vinden de vogels het wel fijn dat ze makkelijk eten kunnen vinden. De bevers gaan samen met Bas Bos en Rebbel vogelvoermogelijkheden rond het huis/clubgebouw maken.

Denk daarbij aan:

 • Pinda's rijgen (gebruik hiervoor een 'prikker' en dun ijzerdraad, naald en garen is voor bevers lastig).
 • Vetbollen maken (wel aanpassen aan bevers).
 • Vogelvoerhuisje maken van een leeg melkpak (uitspoelen, openingen knippen in de zijkanten, bovenkant dichtlijmen, gaatje maken in bovenkant, touw door bovenkant om op te hangen, vullen met vogelzaad/wintervoer).
 • IJscrusher: op een schoteltje kan je gecrusht ijs leggen, vogels eten de ijssnippers graag, ze laten de kleine snippers smelten in hun snavel. Gecrusht ijs is makkelijk met een boterhamzakje en washandje te maken, doe daar ijsklontjes in, leg dat op een houten plank en sla er met een steelpan op.
 • Appelsnippers maken.

De bevers kunnen meer leren door het doen van een aantal activiteiten rondom het maken van de vogelvoermogelijkheden:

 • Vogelmemory.
 • Winterslaap.
 • Sluipspel.
 • Hoe voer je wel en niet (themavariant op ren je rot), met vragen als gewone of zoutloze pindakaas (teveel zout is niet goed), nieuw of oud vet (oud vet is van slechte kwaliteit, gevolg zieke vogels), gebrande of ongebrande pinda’s (wel ongebrande), april t/m juli of januari t/m maart voeren (met vorst/sneeuw), jonge vogels wel/niet voeren (niet, is niet goed voor de jonge vogels).

Of de vogel en het voederhuisje spelvariant van "de aap en de kokosnoot. De aap zit midden in de kring, ogen dicht, want hij is in slaap gevallen. Hij bewaakt zijn kokosnoot (bal). De andere kinderen zitten in een kring op enige afstand om hem heen. Op het teken van de leiding probeert een kind de kokosnoot te pakken zonder dat de aap het merkt en hem kan tikken."

 • Eendjes voeren in het buurtpark.
 • Voedselfladderen, variant op 'stuurboord bakboord-spel' maar dan met twee 'tuinen' waarbij afwisselend in een van de tuinen vogelvoedsel ligt er ze daar dan heen moeten vliegen. Denk aan vetbollen, pinda's, ijsklontjes, zaad... (zie welke vogel wat eet).

Bas en Rebbel hebben voor Stuiter 'vogelvoer' als tussendoortje, misschien willen de bevers dat ook? Je kan dan slushpuppy maken als tussendoortje en appelpartjes eten. Maar een uitdaging is om gepofte rijst te eten van een voederplankje zonder je handen te gebruiken, die hebben vogels immers ook niet

Voorbereidingstijd

Maak tijd vrij voor 10 tot 25 minuten, afhankelijk van het aantal activiteiten dat gebruikt wordt.

Benodigd materiaal

 • Lege melkpakken.
 • Scharen, lijm, touw, zaad.
 • Prikkers, ijzerdraad, pelpinda's.
 • Vet, pan, bekertjes, touwtjes, water, vogelzaad.
 • Dierenmemory - kaarten (zie pdf via link).
 • Boterhamzakjes, washandjes (of theedoeken), plank, steelpan.
 • Appels, ijsklontjes ranja (voor de bevers, niet voor de vogels).
 • Bal, fluit, blinddoek (das).

Tips

 • Let op veiligheid en behendigheid, niet alle bevers kunnen even gemakkelijk of goed aan de activiteiten meedoen, laat ze dan samenwerken of help ze door werk uit handen te nemen.
 • Meer info? Herken de vogel!
 • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 15 Herstel ecosystemen en behoud biodiversiteit.

Veiligheid

 • Vuur, prikkers en gesmolten vet zijn gevaarlijk!

Aanvullende informatie

Lees 2782 keer Laatst aangepast op zondag, 02 oktober 2022 13:35
Meer in deze categorie: « Sporen in de sneeuw Kompas tekenen »
Log in om reacties te plaatsen