zondag, 18 november 2018 15:20

Hout en geen vuur wat nu

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Bij deze activiteit gaan we kijken welke soorten hout het beste kunnen branden het langste kunnen branden en welke het beste zijn om een frictie vuur te maken. Voor deze activiteit hebben we een vrouwelijke wetenschapper als inspiratie gebruik: Marie Curie.

Beschrijving van de activiteit

We starten met een wetenschappelijke vraag. Bijvoorbeeld: Welk materiaal is het meest geschikt voor en starten bij een frictievuur?

Je hebt dan een tafel klaarstaan met daarop verschillende soorten hout. Denk aan Berk, Eik, Beuk en Spar. Welke gebruik je voor de spindel en welke voor de inkeping. Welke is het beste om een kooltje mee te maken en wanneer komt het hardere hout beter uit. Hier ga je dan het antwoord voor vinden door het in verschillende situaties uit te proberen en zo kom je er achter.

Heb je dan een kooltje ga je verder door te kijken wat de meeste resultaten biedt als tondel. Denk hierbij aan tondel gemaakt van Sisaltouw, of van watten en vaseline, of denk aan de plant die oudemansbaard heet.

En probeer dan te kijken hoe je het makkelijkst een vlam krijgt. Daarna kan je dan gaan kijken hoe je er voor kan zorgen dat de vlam doorgaat naar een klasse 4 vuur. Heb je dan alle variaties geprobeerd weet je hoe je een vuur kan maken met alleen verschillende soorten hout.

Benodigd materiaal

  • Verschillende soorten hout: berk beuk en eik (meer maakt het alleen maar leuker)
  • Voor de tondel: droog gras, papier, bladeren, oudemansbaard, watten en vaseline
  • Vuurbakken
  • Zakmes om een inkeping te maken in het plankje waar de spindel op komt te staan

Veiligheid

  • Zorg voor een veilige plek waar je met vuur kan werken.
  • Zorg voor blusmateriaal bij de vuurplekken.
  • Let op bij frictie vuur kan je te maken krijgen met blaren zorg dan ook dat je deze op een passende manier kan behandelen.
  • Brandvertragende kleding en handschoenen kan geen kwaad.

Tips

  • Werk goed samen bij het testen van de verschillende soorten hout en zorg dat je ook even op Youtube kijkt wat goede methodes zijn voor een frictievuur.
  • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 8 Fatsoenlijke banen en economische groei.
Lees 1661 keer Laatst aangepast op zaterdag, 30 oktober 2021 09:44
Log in om reacties te plaatsen