dinsdag, 08 september 2015 16:49

Schelden doet wél pijn

Beoordeel dit item
(2 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Denk na over het effect van schelden. Aanleiding kan zijn wanneer er in het algemeen veel gescholden wordt, maar ook wanneer één iemand in het bijzonder wordt uitgescholden.

Beschrijving van de activiteit

In een veilige omgeving, worden de jongeren overgehaald om over het onderwerp schelden te praten. Het bespreekbaar maken van het thema scheldwoorden, blijkt een efficiënt middel om een start te maken voor een diepergaand gesprek, zoals mensen met andere huiskleur, rainbowscouts, financiële achtergronden, en dergelijke. De barrière om over o.a. rainbowscouts te praten wordt verkleind.

Tevens vinden jongeren het vaak erg leuk om eens een aantal woorden op te noemen, die ze anders nooit mogen roepen.

Schrijf op een groot vel (bijvoorbeeld een rol behang) alle scheldwoorden die leerlingen kennen. Maak een verdeling voor man en vrouw en desgewenst een extra onderverdeling voor homo/lesbienne. 

Benodigd materiaal

 • Pen
 • Rol behang of ander groot papier

Veiligheid

Tijdens dit spel is sociale veiligheid van groot belang. Zorg dus voor een vertrouwelijke sfeer en kap verwijzingen naar personen (al dan niet aanwezig) af.

Tips

 • Wanneer er in het algemeen veel gescholden wordt, kun wanneer er heel veel scheldwoorden op het papier staan aan iedereen de volgende vraag stellen: Je hebt nu heel veel woorden opgeschreven. Hoe zouden jullie genoemd willen worden? Je mag iets kiezen van wat er op papier staat, maar je mag ook iets anders zeggen. Natuurlijk noemt iedereen zijn of haar eigen naam. je kunt daarna gezamenlijk de afspraak maken om dit dan in het vervolg te doen en geen scheldwoorden meer te gebruiken.
 • Wanneer het spel gebruikt wordt als opmaat voor een gesprek over rainbowscouts, kan de lijst worden nabesproken aan de hand van een aantal vragen. Hieronder een aantal voorbeeldvragen, maar natuurlijk kun je er zelf nog meer bedenken.
  • Hoe komt het dat er meer woorden zijn voor mannen dan voor vrouwen?
  • Is het zo dat er meer homo's zijn dan lesbiennes?
  • Vinden jullie dit echt scheldwoorden? Waarom?
  • Waarom worden rainbowscouts uitgescholden? Vind je dat terecht?
  • Welke woorden vinden jullie het vriendelijkst?
  • Gebruik je zelf vaak het scheldwoord "homo"?
  • Denk je er wel eens over na, dat je daarmee mensen (onbedoeld) kunt kwetsen?
 • Deze activiteit is geschikt voor fase 1 (Ik) van de Development Award
Lees 4624 keer Laatst aangepast op donderdag, 11 november 2021 14:21
Log in om reacties te plaatsen