dinsdag, 13 juli 2021 10:56

Graag geziene grassen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het ontdekken van verschillende soorten grassen

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie welpen

Bij de Talaab poel ligt een mooi grasveld Mowgli en Shanti liggen op hun buik in het gras. He zegt Mowgli ineens: deze graspluim ziet er anders  uit als die graspluim daar. Hoe zit dat? Baloe verteld dat we in Nederland we ongeveer 140 verschillende grassoorten hebben. Een grasveld is meestal een combinatie van grassoorten. Vandaar dat Mowgli meerdere grassoorten kon zien.

Een siergazon vraagt om een fijne grassoort en een speelveld om een stevige grassoort. Voor een koeienweiland wordt voornamelijk het voedzame Engels raaigras gebruikt. Voor paarden zijn o.a. de grassen timothee, grote vossenstaart, roodzwenkgras en kropaar beter geschikt. Boeren zaaien akkers in met grassen zoals maïs, gerst en tarwe. De eetbare zaden van deze grassen noemen we graan. Als je graan maalt wordt het meel en kun je er brood van bakken.In de zomer zie je vaak prachtige aartjes aan grashalmen groeien: daar groeien de zaden in. De bloeiwijze is kenmerkend voor de soort, dus er zijn net zoveel verschillende aartjes als grassoorten. We maken onderscheid tussen een aar, tros en pluim

De activiteit

In Nederland hebben we ongeveer 140 verschillende grassoorten. Een grasveld is meestal een combinatie van grassoorten. Een siergazon vraagt om een fijne grassoort en een speelveld om een stevige grassoort. Voor een koeienweiland wordt voornamelijk het voedzame Engels raaigras gebruikt. Voor paarden zijn o.a. de grassen timothee, grote vossenstaart, roodzwenkgras en kropaar beter geschikt. Boeren zaaien akkers in met grassen zoals maïs, gerst en tarwe. De eetbare zaden van deze grassen noemen we graan. Als je graan maalt wordt het meel en kun je er brood van bakken.In de zomer zie je vaak prachtige aartjes aan grashalmen groeien: daar groeien de zaden in. De bloeiwijze is kenmerkend voor de soort, dus er zijn net zoveel verschillende aartjes als grassoorten. We maken onderscheid tussen een aar, tros en pluim

De jeugdleden zoeken in de omgeving naar grashalmen met aartjes van verschillende grassen. Ze nemen van elke grassoort een exemplaar mee naar de afgesproken centrale plek.

Maak 3 vakken op de grond om de grashalmen te sorteren op:

  • aar; aartjes zitten zonder steeltje aan de hoofdstengel vast, bijvoorbeeld engels gras of kruipertje
  • tros aartjes zitten compact bij elkaar bijvoorbeeld reukgras 
  • pluim.aartjes zitten met een zij steeltje vast aan de vertakte zij stengel. Bijvoorbeeld riet of het pijpensteeltje

Sorteer ze binnen de vakken op soort. Hoeveel verschillende soorten gras zijn er gevonden?

Op florakompas.nl kan opgezocht worden welke grassoorten gevonden zijn.

De aartjes kunnen eventueel meegenomen worden om de zaadjes in potjes te zaaien en zelf grassen te kweken

Benodigd materiaal

  • Grassoorten
  • Internet verbinding

Tips

Kijk in de omgeving of er een graanveld de buurt is. Zoek uit welk graansoort het is. Droog het, maal het en maak er brood van

Lees 858 keer Laatst aangepast op dinsdag, 13 juli 2021 10:57
Log in om reacties te plaatsen