vrijdag, 09 oktober 2020 16:26

Hygiene spel met Rozemarijn

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Spelenderwijs leren we ze onder andere over hun eigen gezondheid. Bijvoorbeeld door goed en regelmatig handen te wassen in de vorm van een spelletje.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Rozemarijn is bezig met een cursus EHBO als Stuiter binnen komt lopen. Hij ziet allemaal pleisters en verbanden om Professor Plof zitten. Stuiter schrikt er een beetje van. Maar Rozemarijn stelt hem gerust: Professor Plof is niet echt gewond, maar wil graag als model zitten voor de EHBO cursus van Rozemarijn. Nu wordt Stuiter wel een beetje nieuwsgierig: "Wat leer je nou dan allemaal bij zo'n cursus?" en "Ben je dan straks ook Dokter?" Rozemarijn vertelt dat ze bij de EHBO cursus leert hoe je moet voorkomen dat je ziek word en wat je bij kleine ongelukjes zoals een splinter of een schaafwond. Stuiter wil ook wel wat leren van de EHBO cursus Rozemarijn stelt voor om te beginnen bij het handenwaslied

Het ‘Was je handen’ lied

Op de melodie van Vader Jakob leren we de bevers het volgende liedje:

 • Was je handen (wrijf je handen op elkaar)
 • Was je handen (wrijf je handen op elkaar)
 • Met wat zeep (wrijf je vingers en je handen op elkaar)
 • Met wat zeep (wrijf je handen op elkaar)
 • Als je dat niet doet nu (met je vinger wijzen en heen en weer gaan)
 • Als je dat niet doet nu (met je vinger wijzen en heen en weer gaan)
 • Dan word je ziek (hoestgebaar in je elleboog)
 • Dan word je ziek (hoestgebaar in je elleboog)

Door te zingen met gebaren wordt handen wassen een leuke aangelegenheid en onthouden kinderen hoe ze dat het beste moeten doen. Een bijkomend voordeel: zo houd je de 20 seconden die nodig zijn om je handen echt goed te wassen goed vol!

Het liedje is snel aangeleerd. Wij doen dat zo:

 1. Zing het liedje een keer voor
 2. Zing een zin en laat de bevers het herhalen
 3. Zing het lied minstens twee keer samen.
 4. En vergeet de handgebaren niet voor te doen en te oefenen.

Het handen was zeep spel

Iedere groep gaat in een kring zitten en krijgt 1 stuk zeep. Het stuk zeep geven ze aan elkaar door – met de klok mee - en tegelijkertijd zingen ze het lied. De bever dat de zeep in handen krijgt zodra het liedje is afgelopen, moet opstaan, een rondje rennen om de kring en weer gaan zitten op zijn of haar plek. Variaties doen we ook met twee stukken zeep.

Alle bevers komen aan de beurt. Daarna gaat Rozemarijn het gesprek aan met de groep waarom het belangrijk is om je handen te wassen, wat hoor je in het liedje? En ook praten we verder over het onderwerp met vragen als:

 • Kent iemand ziekten die je kunt krijgen als je je handen niet wast?
 • Kan iemand laten zien hoe je je handen wast met zeep?
 • Wat doe je om te weten of je je handen goed hebt gewassen
 • Wanneer was je je handen?

Samen handen wassen

Handen wassen wordt een stuk grappiger als je het samen doet.

Twee bevers staan naast elkaar aan de wasbak en gebruiken elk maar één hand, de ‘buitenste’ hand om de hand van de ander te wassen.

Zijn die twee handen flink ingezeept en schoongespoeld? Dan afdrogen, ook met alleen de buitenste hand, en van plaats wisselen. Dan de andere twee handen wassen.

Een goede oefening in samenwerking.

Het na gesprekje

De laatste stap in onze aanpak is dat we ook kijken hoe de bevers het kunnen toepassen in hun dagelijkse leven. Want:

 • Wanneer ga jij nu je handen wassen?
 • En wat kunnen we samen bedenken zodat we onthouden dat we altijd onze handen moeten wassen?

Je zult verbaasd zijn waarmee bevers zelf allemaal komen!

Benodigd materiaal

Water

Zeep

Aanvullende informatie

Lees 1728 keer Laatst aangepast op zondag, 01 oktober 2023 12:04
Log in om reacties te plaatsen