donderdag, 24 oktober 2019 16:33

Het weer voorspellen met Chil

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Als je wilt weten wat voor weer het wordt kijk je op je smartphone, of je luistert naar het weerbericht. Dat is gemakkelijk, maar het is veel leuker om zelf het weer te voorspellen. En maak zelf een barometer van een dennenappel.

Beschrijving van de activiteit

Chil vliegt regelmatig boven de jungle en kan vaak lang van te voren zien wat voor weer het wordt. Mowgli en Shanti willen dat ook kunnen. Chil bespreekt met de welpen waar je in de natuur aan kunt zien wat voor weer het wordt. Je kunt naar de wolken kijken, ochtend- of avondrood, de maan, de wind of dieren. Vogels worden stil als het gaat regenen, zoeken een droog plekje of vliegen laag. Als vogels, zoals Chil, hoog in de lucht vliegen wordt het meestal mooi weer.

Chil gaat met de welpen naar de Talaab poel en laat ze eens goed voelen en observeren wat voor weer het is. Is het koud of niet, waait het, is er bewolking, regent het? Zingen de vogels uitbundig of houden ze zich een beetje verscholen. Waar kun je aan zien wat voor weer het wordt? Hangt er sneeuw in de lucht, is er storm op komst of kun je maar vast beter een schuilplaats gaan zoeken voor de regen?

Je kunt het ruiken als er regen op komst is, bij vochtig weer ruiken geuren sterker. Als het vochtig is kun je dat voelen aan je eigen haar, het gaat dan krullen of wordt kroezig. Als het koud is of vriest wordt je haar statisch en gaat het soms recht overeind staan.

Als er naaldbomen in de buurt staan, laat de welpen dan wat dennenappels rapen om een barometer van te maken. Een dennenappel zit zo in elkaar dat als het vochtig is de schubben sluiten om de zaadjes die ertussen zitten te beschermen tegen vocht. Als het droog is gaan de schubben openstaan, zodat de zaden verspreid kunnen worden. Dit kun je demonstreren met een proefje: leg een gesloten dennenappel op de verwarming, na een aantal uur zullen de schubben wagenwijd openstaan. Leg een open dennenappel in een bak met water, de schubben zullen zich sluiten.

Hang een flinke dennenappel buiten voor het raam op aan een touwtje als een barometer. De barometer zal laten weten of het droog of vochtig is buiten.

De welpen schrijven aan de hand van hun eigen observaties een weerbericht. Heeft iedereen dezelfde voorspelling? En dan natuurlijk kijken of het uitkomt.

Benodigd materiaal

Dennenappel, touwtje, een bak water.

Lees 1286 keer Laatst aangepast op zaterdag, 18 april 2020 15:51
Log in om reacties te plaatsen