zaterdag, 19 oktober 2019 16:58

Knappe(nde) koppen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Teken het opengaan van knoppen in 6 stappen en laat je verwonderen.

Beschrijving van de activiteit

In de lente staan de knoppen aan de bomen en struiken op springen. Ze wachten op de eerste zonnestralen om open te gaan. Na een warme lentedag zie je dan ook als bij toverslag overal het eerste groen aan de takken verschijnen. Het is elk jaar weer een wonder hoe binnen enkele weken de kale winterbomen helemaal groen zijn. Het is fascinerend om een enkele knop in de gaten te houden, te volgen hoe deze uitloopt en te zien hoe de bladeren en bloemen daaruit te voorschijn komen. Spectaculair is het
opengaan van de knoppen van o.a. de paardenkastanje, de lijsterbes en de magnolia.

Geef elke scout één takje met een dichte knop eraan, van een boom of struik die in de directe omgeving staat. Kies voor de hele groep verschillende bomen. Het kind zoekt de boom of struik met dezelfde knoppen als aan het takje. Dit wordt de boom die hij/zij de komende weken gaat observeren.

Instructie: bekijk jouw boom goed van alle kanten en bestudeer 1 mooie grote knop van dichtbij. Bindt een labeltje met jouw naam vlak bij deze knop om het takje, zodat je hem terug kunt vinden. Teken de knop zo nauwkeurig mogelijk na in het eerste vakje op je tekenblad, zet de datum eronder.

Ga na de eerste zonnige lentedag, weer op bezoek bij de eigen boom. Kijk of de knoppen open zijn gegaan. Teken jouw knop na in het 2e vakje.

Ga nog 4x terug naar de boom (1x per week) om de knop of inmiddels het blad en/of de bloem na te tekenen, zodat je in de 6 vakjes mooi de ontwikkeling van het blad of de bloem kunt zien.

Weet jij welke soort boom of struik het is? Probeer er zelf achter te komen, bijvoorbeeld met behulp van
internet.

Benodigd materiaal

  • Tekenblad verdeeld in 6 vakjes, potlood, klembord;
  • Takje met knoppen van een boom / struik in de buurt;
  • Labeltje met naam;

Tips

Voor knappe koppen die meer willen weten over knoppen:

  • Er zijn eindknoppen, zijknoppen en bijknoppen;
  • Er zijn bladknoppen, bloemknoppen en gemengde knoppen;
  • Er zijn naakte knoppen en bedekte knoppen;
  • Een knop wordt meestal beschermd door schubben;
Lees 894 keer Laatst aangepast op zaterdag, 19 oktober 2019 22:27
Log in om reacties te plaatsen