donderdag, 26 september 2019 20:28

Het rupsenvriendje van Bas Bos

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Rupsen zijn geweldige dieren. Ze zijn leuk om naar te kijken en gemakkelijk te verzorgen als huisdier.

Beschrijving van de activiteit

In de zomer zijn er erg veel rupsen te vinden. Soms vinden we ze lastig, zoals de buxusmot rups die in grote getale hele heggen kaalvreet. En je hebt vast wel eens een spookboom gezien, helemaal kaal en vol met spinsels. Dat is het werk van de stippelmot rups. Maar rupsen zijn ook hele mooie beestjes. Ze lopen heel grappig en veranderen natuurlijk na een tijdje in een vlinder of mot. Je kunt ze heel goed als huisdier houden. Bas Bos heeft zo'n huisdier. Terwijl de bevers de Rups van Bas Bos bekijken leest Bas Bos het verhaal van Rupsje Nooitgenoeg voor. Hierna gast Bas Bos met de bevers naar buiten om rupsen te zoeken.

Ga naar buiten om rupsen te zoeken. Ze zijn niet moeilijk te vinden. Je vind ze in buxushagen, klimop, liguster, geraniums, brandnetels, koolsoorten, koolzaad en ook in bomen zoals de wilg, berk, kers, els, populier, appel en eik. Blijf voor de zekerheid uit de buurt van harige rupsen.

De rups eet alleen de blaadjes en bloemen van de plant of boom waar je hem op gevonden hebt (de waardplant). Dat moet je dus goed onthouden, om de rups terug te kunnen zetten of te eten te kunnen geven. Probeer het maar eens uit. Geef de rups een blaadje van een andere plant. Gaat hij eten? En als je hem een blaadje geeft van zijn eigen plant? Kijk ook eens hoe grappig de rupsen lopen. Verzin een naam voor de rupsen.

De bevers plukken verse blaadjes van de juiste plant als voedsel voor de rupsen die mee naar het clubhuis mogen. De andere rupsen worden netjes teruggezet op de plant waar ze gevonden zijn.

De bevers gaan de rupsen nadoen, ze trekken hun armen terug uit hun jas of trui. De mouwen zijn nu leeg en de armen strak langs hun lichaam. De bevers gaan met hun buik op de grond liggen en kruipen als een rups. Na een minuut of vijf kronkelen en het eten van blaadjes zijn de rupsen moe en gaan ze opgerold slapen in hun cocon. Na een paar minuten knappen de rupsen uit hun cocon. Ze hebben vleugels gekregen. De bevers steken hun armen weer in de mouwen en flapperen hun armen als vleugels. Ze gaan staan en rondrennen als prachtige sierlijke vlinders.

Als de bevers een rups als huisdier mee mogen nemen naar de groep, kunnen ze een huis voor hun nieuwe vriendje maken. Hoe je een goed onderkomen voor een rups maakt en hoe je ze verzorgt kun je vinden op een rups verzorgen.

Kort samengevat: neem een schone bak of kom, bedek de bodem met 5 cm zand of grond, zet takjes in de bak, hou de bak met een plantenspuit een klein beetje vochtig, geef de rupsen verse blaadjes van de juiste plant en sluit de bak af met een gaasje dat je vast kunt zetten met elastiek.

Benodigd materiaal

Rupsen, bak, zand of grond, takjes, plantenspuit, verse blaadjes

Tips

Pas op voor harige rupsen zoals de eikenprocessie rups.

Lees 1045 keer Laatst aangepast op woensdag, 23 oktober 2019 11:10
Log in om reacties te plaatsen