maandag, 31 augustus 2015 02:00

Zandlopertoren pionieren

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Pionier een zandlopertoren die bestaat uit twee grote gekoppelde piramides.

Beschrijving van de activiteit

De toren is opgebouwd uit twee grote gekoppelde piramides. De constructie wordt eerst op de grond opgebouwd en dan verticaal opgetild (met behulp van een extra statief). Aangezien de constructie onder een aardige kracht komt te staan, is het van belang dat het materiaal in goede staat is (vooral de piopalen en het touw!). Maak vooraf een klein model van de toren en oefen op kleine schaal, zodat je precies weet hoe je het in werkelijkheid gaat doen. De constructie ziet er nogal anders uit als je het op zijn kant hebt liggen en is best zwaar als je de twee piramides in elkaar schuift.

Methode

 • Met behulp van 3 x 3,5 m piopalen en een driepootsjorring bouw je een driepoot. Maak met kruissjorringen aan de basis van de driepoot een 3 hoek met 3 x 2,5 m palen. Dit is de basis van de zandloper, leg deze op zijn kant.
 • Maak precies dezelfde driepoot een keer en steek 1 been van de driepoot door de top van de basis constructie. Maak nu net als bij de eerste driepoot een 3 hoek aan het uiteinde van de 2e driepoot (met 3 x 2,5 m palen). Deze palen vormen de leuning van het platform.
 • Nadat de twee driepoten goed in elkaar zijn geschoven knoop je de palen aan elkaar vast met kruissjorringen. Let op: ondanks dat de palen elkaar onder een korte hoek kruisen, gebruik je in dit geval toch een kruissjorring.
 • Om te zorgen dat de constructie meer kracht aan kan (bij het omhoog zetten), maak de uiteindes van de driepoot vast met een touw aan de kruisende palen van de andere driepoot.
 • Maak een driepoot met de overige palen en hang een katrol boven in die driepoot. Zet deze driepoot op ongeveer 10 meter van de toren en bevestig de lange touwen aan de top van de zandloper. Takel de zandloper rechtop met behulp van de extra driepoot. Maak wel eerst de extra touwen vast aan de top van de zandloper en houd de constructie in evenwicht tijdens het hijsen.
 • Als de toren rechtop staat, zorg dan dat alles netjes rechtstaat, en dat het bovenste gedeelte een beetje waterpas staat. Breng dan de toren weer beneden en stel hem bij en voer onderstaande uit.
 • Als de toren weer horizontaal ligt, maak het platform op het bovenste gedeelte van 3 x 2 meter palen ongeveer 1 meter onder de top van de constructie. Maak de planken van het platform vast aan de driehoek van de 2 meter palen. Maak vervolgens de touwladder vast aan het platform.
 • Maakt tot slot de scheerlijnen vast aan de bovenste palen (boven de leuning) en hijs de toren definitief rechtop.

Benodigd materiaal

 • 6 x 3,5 m lange pionierpalen.
 • 6 x 2.5m lange pionierpalen.
 • 2 x 2m lange pionierpalen.
 • 10 x lichte planken voor het platform.
 • 26 x piotouwen (minimaal).
 • 3 x touwen á 15-25m lang voor het omhijsen van het platform.
 • 1 katrol geschikt voor de bovenstaande touw.
 • Touw voor scheerlijnen.
 • Extra touwen om de planken op het platform vast te maken.
 • 1 ladder / touwladder.

Tips

 • Een uitgebreidere handleiding kun je via deze link downloaden.
 • Zoek je mooie voorbeelden, gebruik dan google picture search en zoek op “pioneering hourglass tower”.

Veiligheid

 • Zorg dat de mensen die op hoogte werken goed gezekerd zijn.
 • Zorg dat je constructies die je ophijst goed en stevig vast zitten en dat er geen kinderen onderlangs kunnen lopen.
Lees 4551 keer Laatst aangepast op maandag, 07 december 2020 10:27
Log in om reacties te plaatsen