maandag, 31 augustus 2015 02:00

Woorden maken, woorden schaken!

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Creatief omgaan met letters.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie voor welpen: de dieren in de Jungle hebben ieder hun eigen taal. In Haveli wordt de taal van de mensen gesproken. Die taal kan je ook schrijven.

Iedere speler tekent een rooster van 5 bij 5 hokjes. Om beurten zeggen de spelers een letter, die ze allemaal ergens in hun rooster moeten plaatsen. De bedoeling is op die manier zoveel mogelijk woorden te vormen, zowel horizontaal als verticaal. Je moet dus goed nadenken waar je de letters neerzet. Als het rooster helemaal vol is, wordt de winnaar bepaald. Elke letter van een goed geschreven woord is 1 punt.

Benodigd materiaal

  • Pen en papier voor alle deelnemers. 

Tips

  • In plaats van de letters op te laten schrijven kan je ook een handvol scrabbleletters op tafel leggen en de deelnemers daarmee woorden te laten maken. De letters mogen dan maar één keer gebruikt worden per woord. Bij de jongere leeftijd mag je alle woorden maken, bij de oudere leeftijdsgroep moet het een woord van tenminste 3, 4 of zelfs 5 letters zijn.
  • Je kan een spelbord maken met tekeningen of plaatjes (zoals scrabble junior). Bij die plaatjes moeten de letters van de woorden gelegd worden. Sommige letters zijn al op het bord geschreven. Ook is het aantal letters (door middel van de vakjes) bij de plaatjes aangegeven. Je kan ook een bord maken zonder plaatjes. Beide borden kan je ook groot op de grond tekenen of op vellen papier op de grond. De kinderen kunnen er dan letters op leggen. Het gaat daarbij niet om winnen. De kinderen kunnen ook met elkaar en met de leiding overleggen.
  • Niet iedereen is even vaardig met taal en woorden bedenken en goed schrijven. Voor sommige kinderen, maar ook volwassenen is het heel moeilijk. Bijvoorbeeld voor laaggeletterden, voor kinderen en volwassenen met dyslexie, voor kinderen en volwassenen voor wie Nederlands niet de moedertaal is. Houd daar rekening mee. Zorg ervoor dat je dit spel zo vorm kan geven dat eventuele verschillen in het niveau van de taalvaardigen niet een spelbreker zullen zijn.
  • Belangrijk is dat kinderen elkaar niet mogen uitlachen of zoiets iets zeggen als ‘weet je dat niet’.
Lees 2548 keer Laatst aangepast op woensdag, 09 juni 2021 21:27
Meer in deze categorie: « Levend junglecluedo Pijlentocht »
Log in om reacties te plaatsen