zondag, 07 april 2019 15:40

Een nestje vogels

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Kijk naar je eigen eigenschappen. Denk na over je eigen eigenschappen. Leer complimenten te geven en te ontvangen. Vertel een eerlijk verhaal over jezelf waarin je deze specifieke eigenschap in terug ziet komen. Respecteer de ander.

Beschrijving van de activiteit

Er zijn veel uitdrukkingen met vogels die wat over mensen zeggen (denk aan: geluksvogel, stresskip, pechvogel, vrije vogel). Dit spel draait om een nestje vol vogels (je kunt ook een mandje tennisballen gebruiken). Ieder vogeltje (/tannisbal) heeft zijn eigen naam. Ze hebben hun naam te danken aan hun dominante eigenschap. Deze eigenschappen hebben we allemaal. 

Herken de vogel in jezelf en geef een voorbeeld wanneer dat voorkwam. Bijvoorbeeld de lawaaipapegaai: Je weet dat je eigenlijk wel eens te vaak een lawaaipapegaai bent. Tegelijkertijd is deze eigenschap heel fijn om een gezellig feestje te bouwen. Deze eigenschappen kunnen dus zowel positief als negatief zijn. Ander voorbeeld: "Je bent weer aan het kraaien" lijkt in eerste instantie negatief (je verzameld allerlei dingen die je niet echt nodig hebt). Maar met deze eigenschap ben je heel gefocust op iets en als er iets geknutseld of gemaakt moet worden dan ben jij degene die net dat missende onderdeel heeft. Kortom: de vogel bijnamen geven een aanleiding om gedragingen van elkaar op een positieve manier te bekijken. Door het bij jezelf te herkennen en te accepteren kun je het ook van de ander beter accepteren. Dit werkt ook andersom.

Met het nestje vogels kun je verschillende spellen spelen.

Spelvariant 1: Jij vertelt

Je gooit de vogel naar iemand. Deze vangt hem op en vertelt wanneer hij of zij deze dominante eigenschap heeft of had. Zo kun je de vogels over de groep verdelen en vertelt ieder zijn of haar verhaal waarin deze eigenschap een rol speelt. 

Spelvariant 2: De groep verteld

Je gooit de vogel naar iemand en deze persoon geeft een voorbeeld waarin jij deze eigenschap laat zien. Zo vertelt de groep jouw verhaal.

Tijdens het spel

Tijdens het spel hou je je vogel vast. Het kan best spannend zijn als je over je eigenschap moet vertellen of dat andere vertellen wanneer ze deze eigenschap bij jou zien.

Als afsluiting kun je de vogels als angry birds wegschieten of zo dit serieuze programma onderdeel met een lach af te sluiten.

Benodigd materiaal

  • 15 ballen of gevouwen vogels of vogelknuffels of bekertjes. Hierop of hieraan geschreven de namen van de vogels, of met een plakband erop geplakt.
  • Kattepult om de angrybirds weg te schieten. 

Veiligheid

Sociale veiligheid. Elke eigenschap heeft negatieve en positieve waarde. Hou het bij de positieve waarde van het woord. 

Tips

  • Voorbeeld vogels: dominante vogel, handige vogel, trekvogel, vrije vogel, struisvogel, paradijsvogel, gladde vogel, geluksvogel, angry bird, brutale vogel, roofvogel, pechvogel, slimme vogel, pestvogel, zang vogel (er zijn er nog veel meer)
  • Als iemand het woord anders uitleg als dat het in een bestaande uitdrukking voorkomt is deze in aanvulling welkom. Het doel van het spel is om na te denken over de eigenschappen bij jezelf en bij de ander. 
  • Sluit het geheel lachend af. Schiet eventueel de ballen als angry birds.

Dit spel is verzonnen door Sandra Bunnik van Scouting Meester van Daal groep uit Boskoop.

Lees 1847 keer Laatst aangepast op zondag, 07 november 2021 15:53
Log in om reacties te plaatsen