donderdag, 25 februari 2016 15:24

Erfenis van een oude Schot

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Korte omschrijving

Dankzij een brief van een oude schot gaan de welpen, met hun ouders, op weg naar Schotland

Themaverhaal

Lieve neven en nichten,

Jullie zullen je wel afvragen waarom jullie deze brief van jullie oudoom krijgen... Nou dat zal ik jullie uitleggen. De laatste tijd begin ik de jaren wel te voelen. Onlangs nog was ik bij de plaatselijke dokter. Een hardnekkige bronchitis benam mij de adem en zo zijn er wel wat meer van die klachtjes waar ik jullie niet mee lastig wil vallen.

Al met al was het voor mij reden een keertje bij de notaris langs te gaan om de regelingen die ik al een keertje eerder met hem had overlegd, nog eens precies op de rij te krijgen. Per slot van rekening ben ik nu op een leeftijd gekomen dat je op alles voorbereid moet zijn. Ik blijf niet graag in jullie herinnering als die oude vent die alles naliet aan het een of het andere tehuis voor dakloze zwerfkatten. Aan de andere kant weten jullie ook, dat ik er een hekel aan heb wanneer je alles cadeau krijgt in het leven.

Vandaar dat jullie in het testament zijn aangewezen als erfgenaam op voorwaarde dat je laat zien wat je waard bent. Het is niet voor niets dat ik jullie op vakanties heb meegenomen de natuur in. Jezelf redden leer je beter door kamperen dan door het nakrakelen van een brave schoolmester, die al zijn wijsheid uit een boekje heeft. Ik denk er nog wel eens aan terug hoe we boven een houtvuurtje ons eten klaarmaakten.

Daarom wil ik jullie graag uitnodigen om op .... 20..,  naar mijn landgoed in Schotland te komen. Als jullie aankomen zal er een engelse high-tea voor jullie klaarstaan met iets lekkers van het huis. Maar graag zou ik ook van de tea-specialiteiten van jullie familie proeven. Na de high-tea zal ik verder uitleggen wat de bedoeling is.

Met vriendelijke groeten,
jullie oudoom, James Hellway

Globale planning

Deel I: Op naar Schotland

Als alle families verzameld zijn bij het clubhuis, kan de reis naar Schotland beginnen. Gelukkig heeft James de leiding een foto-hike gestuurd met de route naar Schotland, waarmee een handige Scout de weg naar Schotland kan vinden. Onderweg in de route zijn een aantal posten opgenomen.

Foto hike
Deze hike bestaatuit een stabeltje foto's. Op de foto's is steeds de Schotse bediende van James te zien, met een grote kartonnen peil in z'n hand. Deze peil geeft de route aan die gevolgd moet worden vanaf het punt waar de bediende staat.
Het is het gemakklijkste om deze route met twee stuks leiding van eindpunt naar beginpunt (achterstevoren dus) uit te zetten. De bediende blijft op het eindpunt staan. Een tweede leid(st)er gaat met een foto-camera vooruit om de foto te maken. Hierna loopt de beidende naar de plek waar de foto gemaakt is. De leid(st)er met het foto-toestel, loopt verder. Dit gaat zo door tot het beginpunt van de route bereikt is.

 • Familie wapen maken - Op deze post moeten de families hun eigen familie wapen maken. De leiding heeft alvast een kartonnen mal gemaakt, waarop al 1 kwart van het wapen is aangebracht, namelijk dat deel dat overeenkomt met het wapen van James Hellway. De deelnemers mogen zelf de andere drie kwarten vullen.
 • Naar Engeland varen - Tussen Nederland en Engeland  zit een mooi stuk noordzee. Tijdens de hike moeten de families deze oversteken op een van te voren gemaakt vlot. De leiding trekt heb naar de overkant.Op de foto hieronder zie je zo'n vlot in actie tijdens een ouder-kind weekend in dit thema.
 • Schotse lekkernij - James heeft in de uitnodiging gezet dat alle groepjes een lekkernij die kenmerkend voor hun eigen familie is mee moeten brengen voor bij de Engelse High-Tea. Op de laatste post, die dicht bij het clubhuis ligt, mogen de families deze lekkernij klaarmaken. Denk bijvoorbeeld aan een stuk cake, waarop met gele en rode jam een Schots patroontje gemaakt wordt.

Deel II: De ontvangst en kennismaking op het landgoed

De hike komt uit bij het clubhuis dat inmiddels is omgetoverd tot een Schots landgoed. De families die binnenkomen worden door een Schotse bediende ontvangen, ook klinkt er zachte doedelzak muziek. De bediende vertelt hen dat James Hellway zelf nog even ligt te slapen.

Als alle groepjes binnengekomen zijn, verschijnt James Hellway zelf. Hij heeft iemand meegenomen. Deze persoon blijkt een Schotse Notaris te zijn. Samen met James legt hij uit dat de families tijdens het kamp een aantal proeven moeten afleggen, waar ze punten voor kunnen krijgen. De hoeveelheid punten zal aan het eind van het weekend de verdeling van de erfenis bepalen.

Familie presentatie
Voor de high-tea begint is er eerst een voorstel rondje. Door middel van een korte presentatie, waarvoor de families stuk voor stuk naar voren worden geroepen, stellen alle families zich voor aan James Hellway.
Ze vertellen daarbij iets over de volgende dingen

 • Hoe hun reis naar Schotland verlopen is.
 • Ze presenteren het familie cadeau uit kosteloos bos-materiaal
 • Ze laten hun familie wapen zien en vertellen iets over hun stamboom en het familie wapen
 • Eventueel kunnen de families hun zelf bedachte yell laten horen.
 • En last but not least wordt er aandacht besteedt aan de door de families meegebrachte Schotse lekkernij.

De notaris kijkt samen met James en de bediende toe. Op basis van de combinatie van orginaliteit en het verhaal kennen ze punten toe aan de families.

High-Tea
Na de presentatie volgt de High-Tea. De sandwiches kun je zelf maken van witbrood, sandwichspread, sla en eventueel tomaat. Tijdens de High-Tea kunnen de restjes van de Schotse specialiteiten die de families meegebracht hebben opgegeten worden. 

Familie spelen
Na de High Tea, vindt James het tijd om z'n tweede middagslaapje te doen. De notaris legt uit dat de groepjes voor het avondeten allemaal een echt Schots spel moeten persenteren. Natuurlijk moeten ze ook uitleggen waarom het een echt Schots spel is. De families gaan uit elkaar en bereiden allemaal (evt. met hulp van de leiding) een Schots spel voor. Te denken valt aan de volgende spelletjes:

 • Op je geld zitten. Schotten zijn zuinig en kunnen dan ook eindeloos genieten van deze variant van stoelendans. In plaats van stoelen worden er schotse-briefjes op de grond gelegd. De Schot die zodra de muziek stopt  niet op z'n geld zit is af.
 • Schots Lochness tikkertje. Het monster van Lochness is dol op Toeristen en schotten en wordt steeds groter iedere keer dat hij een toerist of schot oppeuzelt. Er wordt begonnen met twee tikkers, iedereen die getikt wordt sluit aan. Op die manier onstaat er een groot monster dat toeristen en Schotten vangt.
 • Thee estafette. Doe net als de bediende. Schenk een glaasje thee in (bekertje met koud water! desnoods koude thee, maar dat geeft vlekken bij knoeien), zet dat op een dienblad en breng het naar de overkant en leeg het daar in een emmer, loop weer terug, volgende speler, enz.
 • Ontwijk de belastinginspecteur. Een geblindoekte speler (de belasting inspecteur) probeert de andere spelers die niet geblindoekt zijn en na een teken van de spelleider hun plaats niet mogen verlaten, te tikken. De spelers hebben echter het recht in totaal drie passen te doen om aan het gevaar te ontkomen. Zij mogen zich bukken, maar niet op de grond gaan liggen en de grond niet met hun handen aanraken. Zijn er veel deelnemers dan kunnen er in plaats van één meerdere geblindoekte spelers meedoen.

Hierna is er tijd om vrij te spelen en gaat de leiding het eten maken.

Deel  III: Avond in Schotland

Tijdens het avondprogramma staan twee zaken op het programma. Het dierengeluidenspel met Schotse dieren, gevolgd door een kampvuur.

Dierengeluidenspel
Schotland staat bekend om zijn uitgestrekte natuur, waar James in zijn jonge jaren erg enthousiast van was. Hij wil graag dat zijn neven en nichten ook eens kennis maken met de typisch schotse dieren in het bos. Vandaar dat we onder leiding van de bediende in de schotse natuur opzoek gaan naar typisch schotse beesten. We doen hiervoor het dierengeluiden spel, met de volgende Schotse dieren.

 • De roodharige geschifte Schotse Hooglander (gekke koeien ziekte)
 • De wolharige Mufflon (een wild schaap)
 • Een wilde shetland pony
 • De witte schotse joehoe uil
 • De schotse Otter (slaat schelpen op z’n buik stuk met stenen).
 • De gespikkelde schotse roepie-roepie vogel
 • De bonte specht (met een stok of een steen tegen een dode boom slaan)
 • De piepende schotse spitsmuis

Het dierengeluidenspel zelf staat bij de spelletjes van deze site beschreven. Je kunt het inclusief de bijbehorende kaartjes downloaden.

Kampvuur
Wellicht is het leuk om bij het kampvuur enkele Schotse liedjes te zingen, of een verhaal over Schotland te vertellen. Ook in de Yell's kan het thema Schotland terugkomen.

Deel IV: Highland Games

Tijdens een echt Schottenkamp mogen de Highland games natuurlijk niet ontbreken. Onderstaande spelen worden steeds met alle families gespeeld. De familie die wint krijgt 4 punten, de familie die tweede wordt 2 punten. Bij gelijk spel worden de helft van de punten toegekend en wordt de plaats erna niet opgevuld. De notaris en de schotse bediende houden de stand bij. De Highland Games kunnen bestaan uit de volgende spelen:

Boomstam gooien

 • Nodig: 2 piopalen van 2 m.
 • Hoe: elk familie lid mag 1 poging doen om de paal te gooien. Doel is niet zo ver mogelijk te gooien, maar om de paal zo ver mogelijk over de kop te gooien. Je houdt de paal met twee handen vast (zoals wanneer je iemand een pootje geeft). De paal leunt tegen de schouder. De kant die nu boven is moet op de grond komen en dan moet de paal zo ver / vaak mogelijk omklappen.

Hamer slingeren

 • Nodig: 2 hamers (maken van schuim i.v.m. de veiligheid!)
 • Hoe: Om grote ongelukken te voorkomen mag de hamer niet 360° rond geslingerd worden. Doel is om de hamer zo ver mogelijk weg te slingeren. Elk familie lid heeft 1 poging. Het is handig om een soort meetlat te fabriceren waardoor je snel kunt zien hoe ver er gegooid is.

Toren van Meel

 • Nodig: veel meel, 2 mokken, 2 diepe borden, 2 mutjes, 2 botte messen.
 • Hoe: Maak m.b.v. de mok op het diepe bord een torentje van meel (goed aanstampen in de mok!). Leg op het torentje een dubbeltje. De scouts moeten nu om de beurt van boven naar beneden n plakje van het torentje afsnijden. Het groepje bij wie als eerste het dubbeltje eraf valt verliest, en het kind dat dit veroorzaakt heeft moet het dubbeltje op de rand van het bord leggen en het met z'n neus naar de andere kant van het bord duwen. Tip: Zet het bord op een vuilniszak, kun je het meel hergebruiken!

Spijker slaan

 • Nodig: 2 blokken hout, 2 hamers, veel lange spijkers.
 • Hoe: het Jack Spijkerman principe. Elk familie lid mag 1 keer slaan. De familie die de spijker het verst in het hout slaat, wint.

Gewichtheffen in hoek van 90°

 • Nodig: 4 blokken hout van ongeveer gelijke vorm en gewicht.
 • Hoe: het blok hout moet met gestrekte armen zo lang mogelijk omhoog worden gehouden. Elk familie lid mag 1 keer. De familie met de langste totaaltijd wint.

Boomstam slepen

 • Nodig: 2  zware boomstammen, 2 lange touwen om te trekken.
 • Hoe: De families moeten de boomstam zo snel mogelijk over een parcours slepen. Het parcours kan eventueel moeilijker gemaakt worden met zigzaggen en hindernissen.

Touwtrekken

 • Nodig: 1 x 10 metertros (of langer)
 • Hoe: spreekt voor zich, maximaal 3 pogingen.

Aan het eind van de Highland Games vertelt de bediende hoeveel punten elk van de families gehaald heeft. Daarna trekt hij zich samen met de notaris terug om de punten van de andere onderdelen ook op te tellen en de eindstand te bepalen.

Deel V:  Afsluiting

Tijdens de afsluiting maakt de notaris bekend hoeveel punten elke familie behaald heeft en hoeveel procent van de erfenis ze krijgen. De bediende serveert thee en iets lekkers. Bij het bekend maken van de uislag is James Hellway zelf ook aanwezig. Hij bedankt zijn familie-leden voor hun inzet en wenst ze een prettige thuisreis.

Families:

De Families zouden de volgende namen kunnen hebben:

 • McFlowers
 • McSmiths
 • McHammers
 • McFarmers

Gekoppelde activiteiten

Lees 2090 keer Laatst aangepast op woensdag, 03 april 2019 14:07
Gepubliceerd in Kampthema's, 7-11 welpen, weekend
Log in om reacties te plaatsen