zondag, 09 juni 2024 14:05

Boegbeeld maken (waterspel)

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Vroeger hadden schepen allemaal een beeld op de boeg. Als decoratie, om andere schepen af te schrikken of als symbool van bijvoorbeeld macht, kracht of snelheid. Maek voor je vlet of wachtschip ook een boegbeeld.

Beschrijving van de activiteit

Vroeger hadden oude zeevarende beschavingen allemaal een boegbeeld op de schepen. Het is het visitekaartje van het schip, waar ook de uitdrukking “een boegbeeld zijn” vandaan komt. De functie van een boegbeeld is door de jaren wel veranderd. Zo moest het oog op de boeg bij de oude Grieken, Egyptenaren en Chinezen helpen bij het navigeren. Wilde de Vikingen vooral de bemanning beschermen door met afzichtelijke draken en slangen boze geesten en zeemonsters af te schrikken. En prijkte op menig Galjoen een indrukwekkende leeuw om macht en rijkdom uit te stralen. Voor zeemannen waren de boegbeelden geluksbrengers. Ze beschermden de bemanning tegen de zee en hielpen hen weer veilig thuiskomen.

Boegbeelden zijn een tijdje uit de mode geweest omdat ze kostbaar waren en door het gewicht de zeileigenschappen negatief beïnvloeden. In de 19e eeuw kreeg het boegbeeld een nieuwe impuls toen de wereldhandel over het water op gang kwam en er snelle klippers werden gebouwd om vracht naar en van het midden oosten te vervoeren. Als boegbeeld koos men toen vaak voor een klassieke of mythologische figuur met een of twee ontblote borsten om de zee (Neptunus) te kalmeren. Daarnaast vertegenwoordigde het boegbeeld ook vaak de naam van het schip zodat de vaak ongeletterde bemanning deze kon herkennen.

Hoewel het mogelijk is om in meerdere oppervlakken te snijden—waaronder zeep en steen—blijft houtsnijden populair omdat het zowel praktisch als betrekkelijk makkelijk te oefenen is. Om deze kunst op de juiste manier te leren, moet je echter de juiste benodigdheden bij elkaar zoeken en voldoende tijd besteden aan geduldig oefenen.

Bekijk een werk instructie voor houdsnijwerk op wikihow.

Maak samen met je afdeling een mooi ontwerp. Doe dit eventueel in overleg met bestuur en andere speltaken. Vooral als je het aan gemeenschappelijke boten wil vastmaken zoals op de boeg het wachtschip.

 

Benodigd materiaal

 • Zacht hout (lindenhout, butternut of witte den)
 • Mes voor chip carving
 • U-gutsen, verschillende groottes
 • V-gutsen, verschillende groottes
 • Timmermansbeitel
 • Schuine beitel
 • Rubberen moker
 • Snijhandschoen
 • Veiligheidsbril
 • Potlood
 • Bankschroef
 • Houtafwerkingsproduct (pastawas, Deense olie of urethaanspray)

Veiligheid

Ga hiermee aan de slag als je goed uitgerust bent en neem er de tijd voor. Een ongeluk zit in een klein hoekje.

Draag beschermingsmiddelen zoals de juiste handschoenen, werkbril en dergelijke. Zorg er ook voor dat niemand jou kan storen bij het werk. dit om ongelukken te voorkomen

Tips

Natuurlijk is het mogelijk om een boegbeeld van bijvoorbeeld papier-maché te maken. Houdt er dan wel rekening mee dat deze niet goed tegen water kan.

Aanvullende informatie

Lees 272 keer Laatst aangepast op zondag, 09 juni 2024 14:27
Log in om reacties te plaatsen