zaterdag, 18 juni 2022 17:46

Rainbow Fire

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Ontdek welke kleuren vuur allemaal kan krijgen en maak je eigen regenboog van kleuren.

Beschrijving van de activiteit

De vlam van een vuurtje ontstaat door onvolledige verbranding. De kleur hiervan is afhankelijk van wat er verbrand wordt. Bij het verbranden van hout is de kleur gele en oranje, maar door andere dingen te verbranden kunnen we handig gebruik maken van dit feit om verschillende kleuren te verkrijgen. Het kan erg leuk zijn om gekleurd vuur te maken, maar wees altijd voorzichtig wanneer je met vuur en chemicaliën werkt.

Zoek uit welke chemicaliën welke kleuren produceren

Om het vuur de door jou gewenste kleur te geven is het belangrijk dat je de juiste chemicaliën uitkiest. Gebruik de stoffen in poedervorm en gebruik geen chloraten, nitraten en permaganaten, want bij het verbranden ervan komen schadelijke stoffen vrij.

 • Om blauwe vlammen te maken gebruik je koperchloride of calciumchloride.
 • Om turquoise vlammen te maken gebruik je kopersulfaat.
 • Om rode vlammen te maken gebruik je strontiumchloride.
 • Om roze vlammen te maken gebruik je lithiumchloride.
 • Om lichtgroene vlammen te maken gebruik je borax.
 • Om groene vlammen te maken gebruik je aluin.
 • Om oranje vlammen te maken gebruik je natriumchloride.
 • Om paarse vlammen te maken gebruik kaliumchloride.
 • Om gele vlammen te maken gebruik je natriumcarbonaat.
 • Om witte vlammen te maken gebruik je magnesiumsulfaat.

Koop de chemicaliën die je nodig hebt

Sommige van de chemicaliën die vuur een kleur geven zijn ingrediënten in veelgebruikte huishoudelijke middelen en kun je dus kopen bij supermarkten, bouwmarkten en tuincentra. Andere chemicaliën kun je kopen bij sommige apotheken, zaken die open haarden en kachels verkopen en webshops in laboratoriumbenodigdheden. Houd er rekening mee dat sommige zaken geen chemicaliën aan particulieren verkopen.

 • Kopersulfaat wordt door loodgieters gebruikt als middel om boomwortels te doden. Je kunt het kopen bij de meeste bouwmarkten en tuincentra.
 • Natriumchloride is tafelzout en kun je kopen bij iedere supermarkt.
 • Kaluimchloride wordt gebruikt als zout om water te ontharden en kun je kopen bij veel bouwmarkten.
 • Borax wordt vaak gebruikt om kleding mee te wassen en kun je bij de meeste supermarkten in het schap met wasmiddelen vinden.
 • Magnesiumsulfaat is een bestanddeel van Epsomzout en kun je kopen bij de meeste drogisterijen en apotheken.
 • Koperchloride, calciumchloride, strontiumchloride, lithiumchloride, natriumcarbonaat en aluin kun je kopen bij zaken die open haarden en kachels verkopen en webshops in laboratoriumbenodigdheden. Natriumcarbonaat kun je onder de naam soda ook gewoon in de supermarkt kopen.

Inspiratie

Benodigd materiaal

 • De chemicalien die in verschillende kleuren branden
 • Een kampvuurtje
 • Brandblusser
 • Veiligheidsbril
 • Vuurbestendige handschoenen

Veiligheid

 • Strooi de chemische stof aan de rand in het vuur in plaats van het poeder middenin het vuur te gooien. De kans is zo kleiner dat je gevaarlijke steekvlammen krijgt.
 • Draag een veiligheidsbril en vuurbestendige handschoenen wanneer je de chemische stof in het vuur strooit.
 • De rook die door veel van deze chemicaliën geproduceerd wordt kan een sterk irriterende werking hebben, vooral bij mensen met ademhalingsproblemen. Draag een beschermend ademmasker wanneer je de chemicaliën in het vuur strooit en let goed op in welke richting de rook waait.

Tips

Er bestaan ook kant en klare zakjes met poeder voor gekleurd vuur die je in de winkel kan kopen. Kijk eens wat er daar inzit en hoe daar de kleuren worden veroorzaakt.

Aanvullende informatie

Lees 1677 keer Laatst aangepast op zaterdag, 18 juni 2022 18:17
Log in om reacties te plaatsen