woensdag, 02 maart 2022 14:05

Houd je mening voor jezelf

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Word een expert in het uitwerken van het verschil tussen feit en mening, zowel on- als offline.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie welpen

Mowgli en Shanti lopen Haveli binnen als er iemand van de Gonda stam naar hen toe komt lopen: hebbben jullie het al gehoord Bagheera is verslagen door Shere Khan. Mowgli en Shani kunnen het niet geloven: dat is nog noit gebeurd. Niet veel later staat Bagheera vor hun neus. Mowgli en Shanti zijn helemaal verbaast.

Vooraf

Deze activiteit bestaat uit twee delen en is bedoeld om mensen aan te moedigen na te denken over het verschil tussen feit en mening en hoe ze beide online kunnen herkennen.

Feit of mening?

 1. De persoon die de activiteit leidt, moet iemand vragen om te beschrijven wat een feit is en wat een mening is. Een feit is iets dat waar is en kan worden gecontroleerd of geverifieerd en een mening is een mening of oordeel dat wordt gemaakt op basis van wat iemand denkt in plaats van op feiten.
  • Een voorbeeld van een feit is: ‘er zijn iets minder dan 8 miljard mensen op de wereld.’ Dit is te controleren met een betrouwbare bron zoals worldometers.info die de bevolkingsaantallen in realtime laat zien. Een voorbeeld van een mening is: 'er zijn te veel mensen op aarde'. Hoewel veel mensen geloven dat dit waar is en de schade die mensen de aarde aanrichten, kan worden aangetoond, is dit nog steeds een mening.
 2. Lees enkele feiten en meningen voor (we hebben hieronder enkele ideeën toegevoegd) en vraag iedereen om te schreeuwen of ze denken dat het een feit of een mening is.
  • Om deze taak actiever te maken, vraagt ​​u iedereen om naar het ene uiteinde van de vergaderruimte te rennen voor feiten en het andere uiteinde voor mening.
 3. Herinner iedereen eraan dat het belangrijk is om geen ‘nepnieuws’ te verspreiden of te delen en naar de bron van de informatie te kijken.

Is eerlijkheid het beste beleid?

 1. Mensen als journalisten, presentatoren, adverteerders en politici gebruiken een mix van feiten en meningen, maar praten over wat er zou gebeuren als je alleen in feiten zou kunnen spreken?
 2. Iedereen moet in kleine groepen gaan zitten en de persoon die de activiteit leidt, moet elke groep een object geven - we hebben hieronder enkele suggesties opgenomen.
 3. Elke groep zou een paar minuten moeten hebben om een ​​advertentie te maken waarin hun product wordt verkocht, maar ze mogen alleen aantoonbare feiten gebruiken. Zo kunnen ze wel zeggen dat de sneakers van leer zijn en veters en rubberen zolen hebben, maar niet dat de sneakers jaren meegaan. Veel plezier met items als toiletrol, babyluiers en gistpasta!
 4. Zodra ze tijd hebben gehad om zich voor te bereiden, moeten groepen hun feitelijke advertenties aan de grotere groep presenteren. Iedereen die kijkt, kan de presentatoren op elk moment uitdagen. Als iemand bijvoorbeeld beweert dat de wc-rol zacht is, kan het publiek vragen om hem te voelen. Als ze beweren dat het echt sterk is, kan het publiek vragen om het uit te testen en de presentatoren vervolgens toestaan ​​om hun claims in hun advertenties te behouden of weg te gooien.

Benodigd materiaal

Items die je in de advertenties kunt gebruiken

Bron

Keep your opinions to yourself | UK Scouts

Ben je enthousiast over dit thema en/of wil je er meer over weten? Kijk dan op vrijheid.scouting.nl

Daar vind je onder andere het verhalenproject met verschillende persoonlijke verhalen van scouts die in de oorlog actief waren. Klik op het kaartje om te zien welke verhalen zich bij jou in de buurt hebben afgespeeld.

 

Aanvullende informatie

Lees 700 keer Laatst aangepast op donderdag, 25 april 2024 18:53
Log in om reacties te plaatsen