zondag, 14 maart 2021 17:26

Een natuurherinnering in zoutdeeg

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Een blijvende herinnering aan een bezoek aan de natuur.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie

Stuiter is bij Rebbel en Bas Bos en gaat samen met hen een wandeling maken door het bos. Onderweg zien ze dat de bomen knoppen en blaadjes krijgen en de eerste bloemen zijn al te zien. Ook de vogels laten flink van zich horen. Je kunt echt zien dat het weer lente is.

Eigenlijk zouden ze dat fijne lentegevoel wel mee naar huis willen nemen. Als het dan een keer niet zo mooi weer is hebben ze thuis toch een mooie herinnering aan de natuur.

Misschien weten Keet en Fleur Kleur wel een mooie manier om dit te toen. Gelukkig hebben zij wel wat ideeën. We kunnen zoutdeeg maken en daar blaadjes, takjes of bijvoorbeeld elzenpropjes in drukken. Zo maken we een afdruk in het zoutdeeg. Als we dat zoutdeeg dan laten drogen of afbakken in de oven kunnen we het daarna ook eventueel nog verven.

Dus ga maar snel naar buiten om losliggende blaadjes, takjes, schelpen en andere natuur voorwerpen met een mooie vorm te zoeken dan gaan we daarna samen het zoutdeeg maken.

Beschrijving

Ga buiten op zoek naar voorwerpen die een mooie duidelijke vorm hebben. Gebruik het liefst voorwerpen die al los liggen zoals bladeren, elzenpropjes, vruchten, schelpen en afgewaaide takjes. Als je toch bloemen wil gebruiken zorg dan dat je er maar eentje plukt op een plek waar er veel staan. Verse bloemen moet je ook snel verwerken, want ze worden snel slap en verliezen zo hun vorm.

Maak het zoutdeeg en rol het uit op een glad oppervlak tot een niet al te dunne lap. Snij het deeg in een handig formaat tegeltjes. Je kunt ook eventueel eerst de voorwerpen er op leggen en daarna de tegeltjes er uit snijden of steken. Leg het voorwerp op een tegeltje en druk het er voorzichtig in door er met een deegroller overheen te rollen. Verwijder het voorwerp van het deeg. Als je het tegeltje later op wilt kunnen hangen prik je er aan de bovenkant met een rietje of dun stokje een gaatje in. Leg de tegeltjes apart om te drogen in de zon of boven de verwarming. Zoutdeeg kan ook op een lage temperatuur (100 C) in de oven afgebakken worden.

In plaats van zoutdeeg kan ook zelfhardende klei worden gebruikt.

Als de tegeltjes droog zijn kun je ze ook nog beschilderen met waterverf. Om het te laten glanzen kun je er spuitlak (evt. haarlak) op spuiten als het helemaal droog is.

Haal een touwtje door het gaatje in de bovenkant om het tegeltje op te kunnen hangen.

Recept voor Zoutdeeg

Het recept voor zoutdeeg is heel eenvoudig en gaat volgens de 2 – 1 – 1-verdeling, je kan hiervoor een kopje gebruiken of een bepaalde hoeveelheid. Om zoutdeeg te maken heb je de volgende ingrediënten nodig:

 • 2 kopjes (500 gram) witte bloem (geen zelfrijzend meel)
 • 1 kopje (250 gram) zout
 • 1 kopje (250 ml) water
 • 1 eetlepel olie

Als je alles hebt afgemeten begin je met de droge ingrediënten. Als eerste giet je de bloem in een bak. Eventueel kun je het eerst zeven zodat het goed los is. Vervolgens meng je dit met een kopje zout. Daarna maak je een kuiltje in het midden en giet je het water en olie erin en meng je het door elkaar. Het beste kun je dit gewoon doen met je handen totdat je een fijne consistentie hebt. Is het deeg te nat en kleverig, voeg je nog wat extra bloem toe en is het te droog, wat extra water. En klaar is je brooddeeg.

Deze hoeveelheid is voldoende voor 2 a 3 kinderen.

Benodigd materiaal

 • Mooie natuurvoorwerpen (bladeren, takjes, schelpen enz.)
 • Voor het zoutdeeg: mengkom, kopjes, meel, zout, water en olie
 • deegroller of glazen fles
 • mesje
 • rietje of stokje bv. sateprikker
 • gladde plaat (bijvoorbeeld dienblad) om de tegeltjes op te laten drogen
 • evt. touwtjes, verf, kwastjes, lak
Lees 1383 keer Laatst aangepast op zondag, 21 maart 2021 12:42
Log in om reacties te plaatsen