maandag, 31 augustus 2015 02:00

Reis om de wereld van Jules Verne

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

De wereld leren kennen aan de hand van de belevenissen van Jules Verne.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Noa is een boek aan het lezen: De reis om de wereld in 80 dagen. Het is bijna uit. Wat is het spannend. Nog twee, nog een bladzijde! Ze leest de laatste regels. Ze doet langzaam het boek dicht. Daar gaat de bel. Met het boek in haar hand loopt ze naar de deur en doet de deur open. Het is Stuiter."Hoi Noa! Wat voor boek heb je daar? Is het een leuk boek?", vraag Stuiter. "Ja", antwoordt Noa. "Ik heb het net uit". Ze laat Stuiter het boek zien en vertelt over het verhaal van Jules Verne: ‘Reis om de wereld in 80 dagen’. Maak een kaart van de wereld of gebruik een atlas en zet een route uit van land naar land rondom de wereld. Begin en eindig, net als in het verhaal, in Londen. Bedenk bij de landen onderweg een opdracht en zet ze uit in de omgeving. Je kunt er een tochtje van maken of een postenspel. Deel de speltak in in kleine groepjes en laat iedereen een paspoort maken. Bij elk land waar ze een opdracht gedaan hebben krijgen ze een stempel of sticker in hun paspoort.

Thema introductie welpen

Bij de ruïne Emaarate ligt een boek van Jules Verne. Baloe heeft hem net uitgelezen en verteld de welpen het verhaal van Jules Verne: ‘Reis om de wereld in 80 dagen’. Maak een kaart van de wereld of gebruik een atlas en zet een route uit van land naar land rondom de wereld. Begin en eindig, net als in het verhaal, in Londen. Bedenk bij de landen onderweg een opdracht en zet ze uit in de omgeving. Je kunt er een tochtje van maken of een postenspel. Deel de speltak in in kleine groepjes en laat iedereen een paspoort maken. Bij elk land waar ze een opdracht gedaan hebben krijgen ze een stempel of sticker in hun paspoort.

De posten

Dit is de route die Phileas Fogg (hoofdpersoon uit het boek) nam:

Frankrijk, Parijs: Straatschilders

Uitleg: De spelleider maakt een lijstje met de namen van de kinderen. Deze komen één voor één langs en krijgen een blaadje met daarop de naam van een ander kind. De opdracht aan de spelers is: beschrijf in een paar zinnen hoe de persoon op het blaadje er uitziet.
Daarna worden de blaadjes ingenomen. De spelleider leest ze voor. Wie denkt dat hij/zij het is die beschreven wordt, staat op.

Egypte, Suez: Breng water naar de Sahara

Uitleg: Span een lang stuk touw tussen twee bomen met een aantal mokken eraan, zonder dat ze kunnen schuiven. Zorg wel dat de afstand tussen mokken zo is dat de ene mok de andere net kan bereiken. Breng het water via de mokken van de ene kant naar de andere kant.

Jemen, Aden: Toekomst voorspellen

Uitleg: Voer een leuke, spannende act op waarbij de toekomst voorspeld wordt via kaarten of een glazen bol. Probeer vervolgens de kinderen hierbij te betrekken door elkaars of hun eigen toekomst te laten voorspellen.

Indie, Bombay: Geld maken

Uitleg: Kies of bedenk zelf een muntsoort en maak een biljet of een munt. Je kunt ook verschillende bestaande munten overtrekken of er een kopie van zilverfolie van maken.

Maleisië, Singapore: Havenspel

Nodig: 3 sets kaartjes met verschillende soorten lading, kaartjes met verschillende bestemmingen en 2 sets A4’tjes met daarop de romp van een schip getekend voor een bepaalde bestemming.
Uitleg: Twee groepjes kinderen gaan in estafetteopstelling staan. Ze krijgen beide een set kaartjes met daarop een lading. De spelleider heeft de derde set en zoekt de eerste soort lading op. Daarna pakt hij een kaartje uit het stapeltje met de bestemmingen en noemt die. Hierna zoekt het groepje de juiste lading op. Vervolgens rent de eerste speler naar de overkant en stopt de lading in het juiste schip. Terwijl de speler terugloopt, noemt de spelleider een tweede lading en bestemming. Het groepje zoekt de lading weer op, een speler loopt en stopt de lading in het juiste schip, enzovoort. Is een lading in een verkeerd schip terechtgekomen, dan moet het groepje opnieuw zoeken en lopen. Wie heeft als eerste alle lading in de juiste schepen geladen?

China, Hong Kong: Pluimbal

Nodig: Pluimbal. Deze is zelf te maken van een grote, massieve stuiterbal. Prik er gaatjes in, doop veren in lijm en steek de veren in de gaatjes. Goed laten drogen. Een andere mogelijkheid is om een (tennis)bal in een stuk panty te knopen.
Uitleg: Gooi de pluimbal in de lucht en probeer vervolgens met alle kinderen overspelend de bal van de grond te houden. Dit gebeurt door tegen de bal te schoppen of als dit te moeilijk is: te slaan (of te vangen en weer te gooien). Elke trap wordt geteld tot de bal de grond raakt. Tot welke score kunnen de kinderen komen?

Japan, Jokohama: De geishaloop

Uitleg: Elk kind houdt een bal of aardappel tussen de knieën geklemd en probeert met kleine stapjes het hele parcours af te leggen zonder de aardappel te verliezen.

USA, San Francisco: Golden Gate bridge bouwen

Uitleg: Laat de kinderen een (Golden Gate) brug minipionieren

Engeland, Londen: Diefje met verlos

Uitleg: Het spelveld wordt aangegeven, de spelers mogen hier niet buiten komen. Beide teams kiezen een eigen basis. Dit kan een struik, een portiek, een boom of een lantaarnpaal zijn. De bases liggen een eindje uit elkaar. Een van de partijen is de diefjes. Zij proberen minimaal één persoon binnen de basis van de tegenpartij te krijgen. Als dat lukt, is het spel afgelopen en hebben de diefjes gewonnen. Wanneer een diefje door een agent wordt getikt, is hij gevangengenomen en wordt hij naar de gevangenis gebracht, bijvoorbeeld een paal of boom. De gevangene moet de paal of boom blijven vasthouden. Voor de volgende gevangene is het voldoende dat hij de eerste gevangene vasthoudt. Zo kan een sliert ontstaan. Wordt iemand uit die sliert aangeraakt door een diefje dat nog op vrije voeten is dan zijn alle gevangenen bevrijd. Op hun eigen basis kunnen de diefjes niet gevangen worden genomen. De agenten winnen als alle diefjes gevangen zijn of de tijd om is.

Voorbereidingstijd

Materialen klaar leggen.

Benodigd materiaal

  • Papier + potloden en stempels voor paspoorten
  • Per spel zie spelen
Lees 3203 keer Laatst aangepast op zondag, 04 oktober 2020 14:48
Log in om reacties te plaatsen