maandag, 31 augustus 2015 02:00

Julio uit Peru heeft plannen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Leer Julio uit Peru kennen, en daarbij ook de plannen van elkaar!

Beschrijving van de activiteit

Deel 1: Postpakket

Bij de de ruïne emaarate ziet Chil dat er een postpakket op tafel waarop in grote letters te lezen staat “Bericht aan de welpen van …” De kinderen openen het pakket en vinden hierin een brief, geadresseerd aan de leiding en leden van de welpen. De brief wordt voorgelezen.

"Hallo,
Ik ben Julio en ik woon in de Andes van Peru. Ik leef in een grote stad met de naam Cuzco, samen met mijn moeder, broer en zus. In de voormiddag verkoop ik snoep op een druk kruispunt. Vroeger verkocht ik snoepjes voor een baas, maar hij gaf mij veel te weinig. Nu verkoop ik snoepjes voor mezelf. Het werk is hard, maar ik verdien meer dan vroeger. En dat geld heb ik nodig om het schoolgeld van mij en m’n zusje te betalen. ’s middags ga ik naar school. Soms ben ik moe of kom ik te laat. Het is niet gemakkelijk om te leren en te werken. Maar ik wil echt studeren. Later wil ik leerkracht worden. Dat is mijn droom.
Maar wat zijn jullie dromen eigenlijk? Ik zou het tof vinden als jullie me wat beter willen leren kennen. Doe je mee? Dan leren jullie ook elkaars dromen en plannen voor later kennen. En misschien komen jullie zelfs de dromen en plannen van jullie leid(st)ers te weten?
Groeten,
Julio"

Deel 2: Opdrachten

Met je groep voer je de onderstaande opdrachten uit. Per opdracht deel je één of meerdere ‘blokken’ uit. Dat kunnen zelfgemaakte kubussen zijn uit stevig papier of karton. Je kunt bijvoorbeeld ook een heleboel schoendozen, roomijsdozen of andere dozen verzamelen. Het is wel belangrijk dat je evenveel ‘blokken’ voorhanden hebt als er welpen aanwezig zijn. Het doel van het spel is om zoveel mogelijk blokken te verzamelen. Je kiest zelf hoe je de blokken verdeelt over de verschillende opdrachten. Hou wel in het oog dat er op het einde voor iedereen een blok is.

De opdrachten

Een miljoen limoenen

Heel veel kinderen in Peru spelen dit spelletje dikwijls. Ze beleven er enorm veel plezier aan. Het gebeurt dat sommigen niet meer bijkomen van het lachen. Iedereen zit in een kring en krijgt een nummer. Degene met nummer 1 begint, en zegt: ”Eén limoen, halve limoen, … limoenen.” Op de plaats van de drie puntjes komt het nummer van een andere speler, bijvoorbeeld 12. Degene met het nummer 12 zegt dan: ”Twaalf limoenen, halve limoen, vijf limoenen”. Dan komt speler 5 aan de beurt. Maakt iemand een fout, dan moet hij of zij verhuizen naar de laatste plaats in de rij. Dan veranderen ook de nummers van al de andere deelnemers, want zij schuiven één plaats naar voren.

Het weefspel

In de dorpen van de Andes komen veel mensen aan de kost door kleurrijke kleren te weven. We spelen het ‘weefspel’. Iedereen gaat naast elkaar op de grond liggen. Afwisselend ligt er iemand plat op de buik en iemand op handen en knieën. De welp aan het linkeruiteinde kruipt over zij die plat op de buik liggen en onder zij die op handen en knieën gehurkt zitten’, tot aan het einde van de rij, en legt zich daar ook op de grond. Opgelet: tijdens het spel fluit een leid(st)er om de 15 seconden. Dat is het signaal waarop de leden van houding wisselen.

Verpakken van snoepjes + vervoeren

(materiaal: hindernissenparcours, snoepjes en folie)
Vroeger kreeg Julio van zijn baas elke dag een zak onverpakte snoepjes die hij moest verpakken en de volgende dag verkopen aan mensen op straat. Verdeel je groep in ploegjes. De ploegjes moeten de snoepjes mooi verkopen in folie en ze via een hindernissenparcours in een doos leggen. Er mag maar één iemand per ploegje op het parcours lopen, en er mag telkens maar één verpakt snoepje vervoerd worden. Na 5 minuten stopt het spel en worden de snoepjes geteld.

Schoenen poetsen

(materiaal: schoensmeer, borstel en vod)
Elke morgen vertrekt Elvis, de vriend van Julio, naar de winkelstraat met zijn bankje, vod en borstel. Hij spreekt de mensen aan en vraagt of ze hun schoenen willen laten poetsen. Verdeel je groep in ploegjes. Ieder ploegje kiest een schoenpoetser die de schoenen van een leider of welp poetst. De leiding is de jury: het ploegje met de beste schoenpoetser wint.

Deel 3: Hints

Verzamel alle blokken. Vervolgens speel je met de hele groep Hints (of Pictionary). Ieder lid beeldt hierin uit (of tekent) wat hij of zij later graag zou worden. Laat ook zelf je toekomstplannen weten. Wanneer de groep juist geraden heeft, wordt het antwoord op een blok geschreven. Op het einde maak je met de verzamelde blokken een bouwsel. Bespreek samen wat jullie gaan bouwen. Hierin kun je zo creatief zijn als je zelf wil. Een grote wand, een brug of eerder een toren van Pisa? Het kan allemaal.

Benodigd materiaal

  • Schoenendozen
  • Schoensmeer, borstel en vod
  • Hindernissenparcours, snoepjes en folie

Tips

  • Kleed het lokaal aan.
  • Zoek contact met bijvoorbeeld een wereld winkel en organiseer deze activiteit samen voor de jongeren uit de omgeving
  • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 4 Goed onderwijs en doel 8 Fatsoenlijke banen en economische groei.
Lees 2308 keer Laatst aangepast op zondag, 06 februari 2022 12:45
Log in om reacties te plaatsen