zondag, 05 november 2017 16:20

Appelmoes en appeljam maken

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

De bevers maken zelf appelmoes en appeljam. Ze zien dat je het zelf kan maken. En dat appeljam houdbaar is.

Beschrijving van de activiteit

Als Stuiter de keuken van Rozemarijn en Professor Plof binnenkomt, zijn ze druk bezig met appels schillen en stukjes snijden. 'Wat gaan jullie maken?' vraagt hij. 'Appelmoes en appeljam', zegt Rozemarijn. Hmm, lekker! 'Zal ik de appel in kleine stukjes snijden?' vraagt Stuiter. Zo gaat het heel snel en kan Rozemarijn de appelstukjes koken. En smullen ze van de lekkere appelmoes en appeljam.

Voorbereiding: van appel tot appelstukjes

De leiding heeft vlak van te voren al een groot aantal appels geschild, in grote stukken gesneden en het klokhuis eruit gehaald. Zo kunnen de bevers zelf aan de slag om de appelstukken in kleine stukjes te snijden. Je kunt kiezen voor alleen appelmoes of appeljam of voor beiden. Als alles gesneden is, doe je de appelstukjes in 1 of 2 pannen. De bevers helpen om de suiker enz. toe te voegen en te roeren. Terwijl iemand van de leiding ervoor zorgt, dat de appelstukjes appelmoes en/of de appeljam worden, doen de bevers een spel. Als de appelmoes en/of appeljam klaar (en afgekoeld) zijn, wordt er natuurlijk lekker gegeten.

Appelmoes maken

Voor recept zie bij benodigd materiaal. Het recept is voor 4 personen. Pas de hoeveelheid zelf aan! Doe de appelstukjes, het water, (het citroensap), de suiker en de kaneel in een pan en wacht tot het kookt. Doe het vuur laag, zet de deksel schuin op de pan en laat 15 minuten zachtjes koken. Roer af en toe. Na 15 minuten doe je het vuur uit en de deksel van de pan. Laat de appelmoes afkoelen.

Als je gladde appelmoes wil hebben, pureer je de appelmoes met de staafmixer.

Appeljam maken

Voor het recept zie bij benodigd materiaal. Het recept is voor 4 personen. Pas de hoeveelheid zelf aan! Doe de appelstukjes, suiker, water en kaneel in de pan. Als het kookt, zet je het vuur laag. Als de jam de gewenste dikte heeft (na ongeveer 20 tot 25 minuten), doe je het vuur uit. Je kunt de jam dan in potjes doen, vullen tot de rand, metalen deksel erop en de pot op zijn kop zetten. Zo trekt de pot vacuüm en is de jam langer houdbaar. Je kunt de jam ook laten afkoelen en tijdens deze opkomst opeten.

Een idee voor een spel tijdens het wachten: de appels bewaken

In de tuin van Rozemarijn en Professor Plof staan veel appelbomen. Stuiter helpt mee om de appels te verzamelen. Wat veel appels! Stuiter rust even uit onder een boom en valt in slaap. Stuiter, pas op je appels!

De bevers zitten in een kring. In het midden liggen een aantal balletjes (= de appels). Een bevers zit bij de 'appels', hij bewaakt ze. Hij valt in slaap en doet zijn ogen dicht. Om de beurt probeert een bever uit de kring een appel te pakken zonder dat de bewaker het merkt. Als alle appels gepakt zijn, bewaakt een andere bever de appels.

Variatie: je mag meer dan 1 appel pakken.

Appelmoes maken

Vertel de bevers wat ze zijn: appels, citroenen, water, suiker en kaneel. Een van de bevers maakt de appelmoes. Hij roert in een grote pan. Als hij roept 'appels', komen de 'appels' bij hem staan. Ze blijven daar staan. Hij roept dan bijvoorbeeld 'water'. De bevers die water zijn, komen dan bij hem staan. Zo gaat hij door. Als hij roept 'de appelmoes kookt over', rennen alle bevers weg bij hem vandaan. Hij probeert ze te tikken. Daarna is een andere bever aan de beurt om appelmoes te maken. Degene, die appelmoes maakt, kan wachten met 'de appelmoes kookt over' tot alles in de pan zit. Hij kan het ook eerder zeggen. Dat houdt het spannend.

Benodigd materiaal

 • pan (met dikke bodem, anders brandt de appelmoes of jam aan)
 • bakken en bakjes (om de grote en kleine stukken in te verzamelen)
 • eventueel goed gewassen (vaatwasser) of uitgekookte potjes met metalen deksel (als de bevers appelmoes of jam mee mogen nemen)
 • plankjes om op te snijden (of borden)
 • borden of bekers om uit te eten, lepels
 • keukenmesjes (voor de leiding)
 • gewone, niet scherpe messen voor de bevers
 • eventueel een staafmixer
 • houten pollepel om te roeren in de jam

Voor de appelmoes (voor 4 personen!):

 • 1 kilo appels (het meest geschikt goudreinetten, anders elstar of jonagold)
 • (eventueel 1 citroen: voor 4 personen heb je 1 eetlepel nodig)
 • 100 ml water
 • 1 afgestreken eetlepel suiker
 • eventueel 1 theelepel kaneel

Voor de appeljam (voor 4 personen!):

 • 1 kilo appels
 • 750 gram suiker
 • 1 glas water
 • 2 eetlepels fijngemalen kaneel

Veiligheid

 • Let erop, dat de messen, waarmee de bevers de appel in kleine stukjes snijden, niet scherp zijn. Ze moeten door een appel kunnen gaan, niet door een bevervinger.
 • Er zijn ook speciale appelschil apparaatjes in de handel.
 • Let op: sommige mensen zijn allergisch voor appels, kies een fruitsoort die iedereen mag. Je kunt ook Jam maken van aardbeien en van peer een perenmoes.
Lees 3700 keer Laatst aangepast op zaterdag, 23 maart 2019 21:55
Log in om reacties te plaatsen