maandag, 31 augustus 2015 02:00

Zandmandela's maken

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

De welpen gaan aan de gang met een creatieve opdracht, waarbij ze ook lekker mogen experimenteren!

Beschrijving van de activiteit

Variant 1

Jacala houdt van creativiteit. Jacala houdt ook van het gebruiken van materialen uit de natuur. Nu heeft Jacala voor de welpen wel een heel mooie opdracht verzonnen: de zandmandela! Jacala wil samen met de welpen zo'n mooie zandmandela maken, alleen is dit best wel lastig! Daarom wil Jacala hier een aantal weken met jullie aan werken. Wat is Jacala allemaal van plan? Dat hebben we per week uitgelegd hier.

Eerste week

Zand kleuren: Vul kleine plastic bekertjes (liefst doorzichtig) met water. Voeg hier met een kwast verf aan toe zodat het water de juiste kleur krijgt. Als je alle kleuren hebt die je nodig hebt, voeg je aan alle bekers een lading (schoon) zand toe. Gooi dan bekertje voor bekertje het zand door een zeef, en leg het daarna op een keukenpapiertje op een schotel. Doe dit met alle bekertjes zand. Klaar? Laat dit drogen tot de volgende opkomst!

Tweede week

Tekenen: Kies een mooie mandela bij de leiding (zijn er tallozen op internet te vinden. Klik hier. Bepaal eerst waar je welke kleur wil gaan gebruiken. Dit kun je bijvoorbeeld doen door met kleurenpotloden te kleuren welke kleur je waar wil. Daarna smeer je lijm op alle plekken waar je kleur 1 wil hebben, strooi daar het zand met de goede kleur overheen. Hierna doe je hetzelfde met de andere kleuren. Klaar is je Jacalamandela!

Variant 2

Thema introductie

Jacala houdt van creativiteit. Jacala houdt ook van het gebruiken van materialen uit de natuur. Nu heeft Jacala voor de welpen wel een heel mooie opdracht verzonnen: de zandmandela! Jacala wil samen met de welpen zo'n mooie zandmandela maken, alleen is dit best wel lastig! Daarom wil Jacala daaraan vandaag  met jullie aan werken. Wat is Jacala allemaal van plan?

Eerste deel

Zand kleuren: Maal verschillende kleuren krijtjes. Zorg ervoor dat elke kleur zijn eigen (liefst doorzichtige) beker krijgt.  Als je alle kleuren hebt die je nodig hebt, voeg je aan alle bekers een lading (schoon en droog) zand. Gooi dan bekertje voor bekertje het zand door een zeef, en meng het goed. Doe dit met alle bekertjes zand. Klaar?

Tweede deel

Tekenen: Kies een mooie mandela bij de leiding (zijn er tallozen op internet te vinden). Klik hier. Zet de mandala door middel van carbonpapier op de papieren kant van het plakfolie. Bepaal eerst waar je welke kleur wil gaan gebruiken. Dit kun je bijvoorbeeld doen door met kleurenpotloden te kleuren welke kleur je waar wil. Daarna snij je voorzichtig met een stanleymes alle plekken waar je kleur 1 wil hebben  los en verwijder je het folie. Je houd dan, op die plekken een plakkerig stukje over strooi daar het zand met de goede kleur overheen. Hierna doe je hetzelfde met de andere kleuren. Klaar is je Jacalamandela!

Voorbereidingstijd

Voorbereidingstijd is beperkt tot het regelen van de materialen en het printen van lege mandela's.

Benodigd materiaal

Variant 1

 • (Doorzichtige) plastic bekertjes.
 • Zand (schoon, bijvoorbeeld schelpenzand).
 • Lijm.
 • Verf.
 • Water.
 • Meerdere mandela tekeningen, uitgeprint op papier.
 • Kwasten.

Variant 2

 • (Doorzichtige) plastic bekertjes.
 • Zand (schoon, bijvoorbeeld schelpenzand).
 • Doorzichtig plakfolie.
 • Carbonpapier.
 • (Schoolbord) krijt in meerdere kleuren.
 • Metalen zeef / kleine rasp voor malen krijt.
 • Stanleymesjes.
 • Meerdere mandelatekeningen, uitgeprint op papier.
 • Eventueel potloden om verschillende kleuren aan te geven.

Tips

Variant 1

 • Neem goed de tijd voor het verven van het zand, zodat de kleur er ook echt mooi op zit!
 • Zorg ervoor dat de verf goed droog is als je het gaat gebruiken. Werk je met klontjes dan worden de mandala's ook minder mooi.


Variant 2

 • Stanleymessen zijn schep, let er dus op dat er alleen door het papier gesneden word en niet door het plasticfolie en / of welpenvingers.
 • Leg eventueel iets onder het folie zodat er niet in tafels gesneden wordt.
 • Als je een 2e stuk folie plakt aan de 'zandkand' en samen met een touwtje aan de bovenkant, kan de mandala ook voor het raam gehangen worden.

Veiligheid

 • Stanleymessen zijn scherp, denk dus aan de vingers van de jeugdleden en aan bescherming van de tafels
 • Een EHBO-doos bij de hand bij variant 2 kan geen kwaad.
Lees 2822 keer Laatst aangepast op woensdag, 02 december 2020 10:49
Meer in deze categorie: « Time challenge The Sand Art Story »
Log in om reacties te plaatsen