maandag, 31 augustus 2015 02:00

IJs maken zonder vriezer

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Echt waar: ook zonder vriezer kun je ijs maken. Probeer ‘t zelf!

Beschrijving van de activiteit

Maak een mix van slagroom en vanillesuiker met iets van vruchten (aardbeien, kersen of iets dergelijks). Stop dit in een boterhamzakje en zorg dat dit goed afgesloten is. Neem een grotere zak en vul die met fijngeslagen ijsklontjes. Voeg hier een flinke hoeveelheid zout bij. Stop het boterhamzakje (afgesloten) in de zak met ijsklontjes en sluit ook deze zak. Schud goed. Je zult zien dat het ijs in de grote zak smelt, maar dat het mengsel met slagroom in de kleine zak bevriest. Zo kun je zelf vanilleroomijs maken zonder vriezer.

Waarom werkt dit?
Het water in de grote zak met het zout heeft een veel lagere temperatuur dan het slagroommengsel. Als je zout oplost in water, verlaag je het vriespunt van het water. Normaal bevriest water bij 0°C. Zout water bevriest bij een temperatuur lager dan 0°C. Het smelten van ijs kost energie. Warmte is een vorm van energie. Om te smelten haalt het ijs warmte uit het slagroommengsel en zo daalt de temperatuur van het slagroommengsel. Het slagroom zonder zout kan niet kouder worden dan 0°C, want dan bevriest het water. Het water met zout bevriest niet bij 0°C en kan daarom wel kouder worden dan 0°C. Hoe meer zout je in het water doet hoe lager het vriespunt wordt. Het vriespunt kan wel zakken tot -22°C.

Voorbereidingstijd

Materiaal klaarzetten en een dag van te voren heel veel ijsklontjes maken (dus heb je stiekem wel een vriezer nodig).

Benodigd materiaal

 • Boterhamzakje.
 • Grotere plastic zak.
 • Slagroom.
 • Vanillesuiker.
 • Vruchten (aardbei, kers of iets dergelijks) vers of uit blik.
 • Mengkom.
 • Lepel.
 • Zout.
 • Ijsblokjes.

Tips

 • Om de ijsblokjes fijn te slaan kun je ze het beste eerst in een theedoek doen, want dan schieten ze niet alle kanten uit.

Veiligheid

 • Zorg dat het binnenste zakje goed dicht zit, anders komt er zout water in je ijs!
Lees 25957 keer Laatst aangepast op dinsdag, 12 januari 2021 17:32
Log in om reacties te plaatsen

Mijn Scouting

Mijn Scouting-login vergeten of aanvragen

Activiteitengebied

Veilig & Gezond

Duur

2 - 3 uur

Groepsgrootte

1-8 personen

Leeftijdsgroep

15-18 explorers18-21 roverscouts

Locatie

Binnen