maandag, 31 augustus 2015 02:00

Uilenbraakbal uitpluizen

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Waarom / doel van de activiteit

Ontdekken wat een uil eet, door het uitpluizen van de braakbal.

Beschrijving van de activiteit

Misschien ben je ze al eens tegen gekomen, braakballen, maar wist je toen niet wat het precies waren! Op verschillende plekken kun je ze vinden. In schuren, in het bos of in een boomgaard. Ze liggen onder de boom waar een uil in slaapt. Die boom herken je gemakkelijk: aan de witte strepen poep op de stam.
Het is hartstikke leuk om eens een braakbal te onderzoeken. Je kunt namelijk precies zien wat er die dag op het menu van de uil stond! Een uil slikt zijn prooi in één keer in. De harde delen, zoals botjes, maar ook veertjes en haartjes gebruikt hij niet. Hier wordt een harige bal van gemaakt en die spuugt de uil uit. 

 • Stap 1: leg je brakbal tien minuten in een schaaltje met lauw water. Voeg er eventueel een beetje afwasmiddel aan toe, dat ontvet.
 • Stap 2: probeer de braakbal voorzichtig uit elkaar te halen, met gebruik van je sateprikkers of een pincet. Je moet het haar en de veertjes van de botjes proberen te scheiden, dit kan je doen door 2 sateprikkers te gebruiken als gereedschap.  Maak de botjes schoon met een penseel.
 • Stap 3: kijk welke botjes dezelfde vorm hebben. Leg ze bij elkaar. Kun je zien wat de uil gegeten heeft? Een muis of een vogeltje?

Voorbereiding:

Op de dag van het uitpluizen heb je ongeveer 20 minuten nodig om alles neer te zetten. Om aan de braakballen te komen ben je wat meer tijd kwijt, soms kan je ze bestellen bij een boswachter, dierentuin o.i.d.

Benodigd materiaal

 • Braakbal.
 • Schaaltje met lauw water.
 • Twee lange satéprikkers.
 • Penseel.
 • Eventueel plastic handschoenen.

Tips

 • Vraag eens na bij gebouwen waar uilen kunnen zitten (zoals in oude kertorens) of zij uilenballen hebben, boswachters of dierentuinen hebben zo ook wel eens.
 • Gebruik een uilenballen kaart.
 • Wanneer je de braakballen zelf wil gaan zoeken met de kinderen, moet je een opkomst ervoor aan besteden.
 • Deze activiteit is geschikt voor het thema land voor de Nature Award.
 • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: doel 15 Herstel ecosystemen en behoud biodiversiteit.

Aanvullende informatie

Lees 2466 keer Laatst aangepast op zondag, 02 oktober 2022 14:07
Log in om reacties te plaatsen