maandag, 31 augustus 2015 02:00

Zonnewijzer maken

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

De welpen leren op een andere manier dan van een klok tijd aflezen en leren dat je de zon daarvoor kunt gebruiken.

Scouts kunnen op kamp zelfstandig per ploeg een eigen zonnewijzer maken (als basis voor andere activiteiten). Laat ze hun horloges/mobiele telefoons/overige tijdindicaties (voor een dag/een paar uur) inleveren zodra de zonnewijzer af is. Ze mogen alleen nog de zonnewijzer gebruiken om tijd te meten .

Beschrijving van de activiteit

Akela weet in de Jungle atijd hoe laat het is, Hij kan de tijd aflezen aan de hand van de zon.  Op een zonnige dag kun je daarbij gebruik maken van een zonnewijzer. De zon komt in ons land in de ochtend op in het oosten en maakt dandoor het zuiden een hemelboog om in het westen weer onder te gaan. Midden op de dag, om 12u staat de zon op zijn hoogst precies in het zuiden. De schaduw wijst dan naar het noorden.

Manier 1:

Teken met je passer een cirkel van 20 cm op het karton en knip die uit. Prik in het midden een gat. Gebruik daarvoor de spijker. Steek het stokje door het gat. Voor de rest van de proef heb je een zonnige dag en veel tijd nodig. Prik de schijf in de grond op een zonnig plekje. (De schijf papier ligt dus op de grond). Houd de tijd goed bij. Steeds als de klok een vol uur aangeeft, bijvoorbeeld 11 uur, trek je de schaduw die het stokje geeft over. Je schrijft er ook bij hoe laat het is. Zo doe je dat elk uur. Na 12 uur is je zonnewijzer klaar!

Manier 2:

Maak met de jeugdleden een zonnewijzer. Steek op een plek in de zon een rechte stok in de grond. Zet de stok schuin naar voren, evenwijdig aan de aardas: In Nederland is dat naar het noorden gericht in een hoek van 51 graden met de grond. Kijk op elk heel uur waar de schaduw van de stok op de grond valt. Schrijf het cijfer van het hele uur op de steen en leg de steen op de schaduwlijn. Dus om 12 uur leg je een steen met nummer 12 op de schaduwlijn. Leg elk heel uur van de ochtend tot de avond, een steen op de schaduwlijn in een halve boog.

Vanaf de volgende dag kun je met de schaduw van de stok de tijd aflezen op deze zonnewijzer!

Eventueel kun je met kleinere steentjes in een halve boog eronder, de kwartieren aangeven. Gebruik een geodriehoek om de hoek te meten, een kompas om het noorden te vinden en een horloge om de uren af te lezen.

Voorbereidingstijd

5 minuten en 12 uur om de zonnewijzer echt te laten werken.

Benodigd materiaal

Manier 1:

 • Karton.
 • Schaar.
 • Stift / potlood.
 • Spijker.
 • Stokje.
 • Spijker.
 • Passer.
 • Klok/horlog.

Manier 2:

 • Rechte stok,
 • 12 grote stenen,
 • Stift,
 • Geodriehoek,
 • Kompas,
 • Horloge

Tips

 • Het is wel handig als je weet dat de hele dag goed de zon gaat schijnen.
Lees 5483 keer Laatst aangepast op zondag, 06 februari 2022 12:45
Log in om reacties te plaatsen