zondag, 19 februari 2023 13:18

Speedbootje maken met afwasmiddel motortje (Waterspel)

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Met afwasmiddel kan je meer dan alleen afwassen... we maken een afwasmiddel motortje.

Beschrijving van de activiteit

Jacala ligt in het water van de Waigoena rivier bij de Nishaani plaats. Hier komt ineens een speedboot langs scheuren. Mowgli ziet Jacala schrikken een begint te lachen. Jacala weet hoe je zo'n speedboot kun maken. 

Sommige voorwerpen kunnen op water blijven liggen. Bijvoorbeeld een punaise, een schrijvertje (je weet wel, zo’n klein waterbeestje) of een stukje papier. Dat komt door de oppervlaktespanning. Wij maken een papieren bootje. Dat blijkt zelfs een motortje te krijgen door een druppel afwasmiddel.

 1. Vul een schoon teiltje of een bak met een laagje water
 2. Maak het bootje: kijk naar het voorbeeld hieronder. Teken het bootje op papier en knip het bootje daarna uit.
 3. Leg het bootje voorzichtig op het wateroppervlak
 4. Doe een klein beetje afwasmiddel op het potlood.
 5. Gebruik het potlood om een drupje afwasmiddel precies in het gat te krijgen.

Speedbootje maken welpen

Je ziet dat het bootje na het druppeltje van het afwasmiddel gaat varen. En nog aardig snel ook. Door het afwasmiddel wordt de oppervlaktespanning aan de achterkant van het bootje verbroken. En daardoor stuwt het bootje naar voren.  Een beschrijving met foto's is in Verzamelboek Tech is te gek!  te vinden.

Benodigd materiaal

 • Afwasmiddel
 • Papier
 • Schaar
 • Teiltje of bak Water
 • Potlood

Veiligheid

Komt er zeep in de ogen; dan spoelen met schoon water (handen laten wassen na de activiteit).

Tips

 • Je kan een wedstrijd houden welk bootje het snelst gaat of het verst komt.
Lees 694 keer Laatst aangepast op dinsdag, 28 maart 2023 10:34
Log in om reacties te plaatsen