donderdag, 17 november 2022 10:57

De ultieme zwitserse zakmes test

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Je kan een appel schillen met je zakmes, maar wat kun je er nog meer mee doen?

Beschrijving van de activiteit

Een Zwitsers zakmes is een multifunctioneel hulpmiddel. Het is een zakmes met eventueel andere hulpmiddelen, zoals een schaar, een getand mes, pincet, blikopener en schroevendraaier. De meeste zitten opgevouwen in het handvat van het mes en kunnen met een draaiende beweging worden geopend, een pincet en een tandenstoker zitten in een uitsparing van het heft. Er zijn verschillende types Zwitserse zakmessen verkrijgbaar, met verschillende hulpmiddel combinaties voor specifieke taken (speciale gereedschappen zijn onder andere een hoogtemeter, een klok, een lampje, een pen of een aansteker), of specifieke vrijetijdsbestedingen als vissen, kamperen, de jacht, golf of tuinieren. Gezien de populariteit worden veel imitaties van het zakmes verkocht.

Onderhoud van je zakmes

Wanneer je een mooi zakmes koopt wil je het lang blijven gebruiken. Dan is onderhoud erg belangrijk. Je zakmes schoonmaken is dan de eerste stap, de volgende is het smeren en het nauwkeurig opnieuw in elkaar zitten is de laatste. Kijk eerst goed naar je zakmes voordat je dit gaat doen want elk zakmes is anders. Vraag eerst naar de garantie als je hem uit elkaar haalt want het kan zijn dat deze vervalt indien je dit doet.

 • Welk hulpmiddel heb jij op je zakmes zitten en waar gebruik je hem voor? Bijvoorbeeld boor, flesopener en houtzaag.
 • Pak een pen en papier en ga met zijn alle een lijst maken wat er bij jullie zakmessen opzitten.
 • Aan de hand hiervan gaan jullie opdrachten verzinnen. Zo kun je bijvoorbeeld met je zakmes aardappelkunst maken, een appel schillen of houtsnijden.
 • Kun je met de houtzaag een kampvuur maken? Eerst het hout zagen en dan snijden.
 • Bedenk zelf nog wat leuks je met je zakmes kan doen, wel lettende op elkaars- en je eigen veiligheid.
 • Bespreek met de leiding wat jullie hebben bedacht en schrijf het op.

Benodigd materiaal

 • Zakmessen (voor elk jeugdlid 1)
 • Eventueel slijpsteen of messen slijper

Veiligheid

 • Een zakmes is geen speelgoed. Zorg ervoor dat iedereen zich hier van bewust is en hier verantwoordelijk mee omgaat.

Tips

 • Overleg met de ouders en de scouts over het onderhoud van het zakmes.
 • Zit er modder tussen? Laat het drogen en kijk of je hem schoon kan blazen.
 • Let op: Het openmaken van een zakmes gebeurt op eigen risico. Voordat een mes opengemaakt wordt, raden wij aan om eerst de garantievoorwaarden van de fabrikant te lezen. Er zijn merken waarbij de garantie vervalt als blijkt dat het mes is opengemaakt.
 • Kijken een op wikipedia voor meer informatie over een Zwitsers zakmes.
 • Dit is een activiteit die te gebruiken is voor het zakmes insigne voor de oudste welpen.

Aanvullende informatie

Lees 1074 keer Laatst aangepast op zondag, 19 maart 2023 13:36
Log in om reacties te plaatsen