woensdag, 03 augustus 2022 21:09

Duurzame ontwikkelingsdoelen ganzenbord

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Meer te weten komen over de duurzame ontwikkelingsdoelen.

Beschrijving van de activiteit

Mowgli en Shanti lopen door de Jungle. Ze zien dat veel dingen aan het veranderen zijn. Zo zwerft er meer afval, de Kanyerivier staat af en toe droog terwijl de Waingoena rivier juist aan het overstromen is, de Pagode boom op het midden van het dorpsplein krijgt sneller bruine bladeren en Chill verteld dat er grote verschillen zijn tussen de verschillende hordes in de jungle. Mowgli en Shanti willen graag meer weten over deze verschillen en veranderingen.

Baloe heeft van een ganzenbord speelbord. Hierop zijn verschillende duurzame ontwikkeldoelen terug te vinden. Bij elk doel is er een vraag. Het ‘gewone’ bordspel heeft vaste getallen waar er iets van je verwacht wordt dat is hier ook. (maar je kan ook er voor kiezen dat er bij elk punt een vraag / opdracht is)

Op de volgende punten zijn inwoners van Hotjietonia te vinden:

 • 5. Doel 1: Geen armoede
 • 6. Doel 2: Geen honger
 • 9. Doel 3: Goede gezondheid en welzijn
 • 14. Doel 4: Kwaliteitsonderwijs
 • 18. Doel 5: Gendergelijkheid
 • 19. Doel 6: Schoon water en sanitair
 • 23. Doe opdracht
 • 27. Doel 7: Betaalbare en duurzame energie
 • 31. Doel 8: eerlijk werk en economische groei
 • 32. Doel 9: industrie, innovatie, infrastructuur
 • 36. Doel 10: Ongelijkheid verminderen
 • 41. Doel 11: Duurzame steden en gemeenschappen
 • 42. Doel 12: Verantwoorde consumptie en productie
 • 45. Doe opdracht
 • 50. Doel 13: Klimaat actie
 • 52. Doel 14: Leven in het water
 • 54. Doel 15: Leven op het land
 • 58. Doel 16: Vrede Justitie en sterke publieke diensten
 • 59. Doel 17: partnerschap om doelen te bereiken
 • 63. Finale opdracht

Het team of de persoon die het hoogste gooit, mag beginnen. Daarna gooien de deelnemers om de beurt met de dobbelsteen. Zoveel ogen als ze gooien mogen ze vakjes vooruit met hun pion. Er mogen meerdere pionnen op een zelfde vakje blijven staan.

Bij een kleine groep waarin elke deelnemer een pion is, kun je de spelers makkelijker om de beurt laten spelen. Wie op een opdracht of spel terecht komt, moet dat meteen uitvoeren. Pas als een speler klaar is, mag de volgende verder spelen. Speel je het spel met teams, dan zal de begeleider van het spel, telkens wanneer een groepje met de dobbelsteen gegooid heeft, zeggen wat de teams moeten doen. Hij verwijst hen door naar een leider die de opdracht zal begeleiden. Pas als de opdracht goed gebeurd is (volgens de begeleider) dan mogen ze terugkeren naar het spelbord. Als ze niet terug zijn wanneer het hun beurt is om te gooien, moeten ze hun beurt overslaan. Ze spelen dus NIET verder zolang ze aan een opdracht werken. De spelers die niet bezig zijn met een opdracht spelen dus WEL gewoon door.

Het spel is afgelopen als de eerste speler of het eerste team het midden van het ganzenbord. Je kunt spelen dat het midden precies bereikt moet worden: verzin dan wat extra opdrachten voor de hoogste nummers in het spel. Het kan echter wel langdradig worden, dus je kunt ook besluiten om te spelen wie het eerste op of voorbij het midden is.

Benodigd materiaal

 • Ganzenbord spel
 • Vragen en opdrachten (zelf nog te bedenken)
 • Dobbelsteen
 • Pionnen in kleuren van de nesten

Tips

Je kunt dit spel spelen in (grote) bord variant of in levende variant.

Aanvullende informatie

Lees 921 keer Laatst aangepast op donderdag, 25 augustus 2022 23:08
Log in om reacties te plaatsen