woensdag, 06 januari 2021 14:07

Op een bedje van mos

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Met aandacht kijken naar begroeiingen als mos, korstmossen en schimmels.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie bevers

Stuiter loopt samen met Bas Bos door het bos achter het huis van Bas Bos. Stuiter pakt een tak op om mee te nemen naar huis. Bas vraagt of hij die tak eens goed mag bekijken. Natuurlijk vind Stuiter dat goed, want vaak heeft Bas Bos dan iets interessants te vertellen: Op bomen, boomstronken, afgevallen takken, maar ook op muren en stoepjes, komen na verloop van tijd vanzelf prachtige mossen, korstmossen en schimmels. Als je met aandacht naar deze wonderlijke begroeiing kijkt, zie je steeds meer details.

Mossen, korstmossen en schimmels hebben met elkaar gemeen dat ze zich voort kunnen planten met sporen. Een mos is een kleine groene plant met alleen hechtworteltjes, waarmee ze geen voeding en water opnemen uit de bodem. Een korstmos is geen plant maar een samenlevingsvorm tussen een alg en een schimmel, ze hebben geen wortels maar schimmeldraden. Paddenstoelen zijn de vruchten van een schimmel waarin sporen zitten. Niet alle schimmels vormen paddenstoelen, sommige schimmels zie je als een witte of grijze laag zoals op een beschimmelde boterham. Wanneer je een groene aanslag ziet heb je te maken met algen.

Thema introductie welpen

Mowgli en Shanti lopen samen door de jungle en zijn op weg naar de Talaab poel. Shanti pakt een tak op om mee te nemen naar huis. Mowgli vraagt of hij die tak eens goed mag bekijken. Natuurlijk vind Shanti dat goed. Mowgli zegt ineens: "Deze tak moeten we even aan Ka laten zien, want volgens mij zitten er bijzondere mossen en korstmossen op". Op bomen, boomstronken, afgevallen takken, maar ook op muren en stoepjes, komen na verloop van tijd vanzelf prachtige mossen, korstmossen en schimmels. Als je met aandacht naar deze wonderlijke begroeiing kijkt, zie je steeds meer details.

Mossen, korstmossen en schimmels hebben met elkaar gemeen dat ze zich voort kunnen planten met sporen. Een mos is een kleine groene plant met alleen hechtworteltjes, waarmee ze geen voeding en water opnemen uit de bodem. Een korstmos is geen plant maar een samenlevingsvorm tussen een alg en een schimmel, ze hebben geen wortels maar schimmeldraden. Paddenstoelen zijn de vruchten van een schimmel waarin sporen zitten. Niet alle schimmels vormen paddenstoelen, sommige schimmels zie je als een witte of grijze laag zoals op een beschimmelde boterham. Wanneer je een groene aanslag ziet heb je te maken met algen.

De activiteit

De jeugdleden zoeken buiten naar bomen en takken of muren en stoepjes die begroeid zijn met mossen, korstmossen of schimmels. Ze bekijken de begroeiing nauwkeurig van dichtbij met een vergrootglas om interessante details te ontdekken.

Is het een mosje, korstmos of schimmel?

Leg de mooiste losse takken bij elkaar als een tentoonstelling zodat de kinderen de vondsten kunnen bewonderen.

Tip:

Benodigd materiaal

Vergrootglas

Zoekkaart

 

Lees 1141 keer Laatst aangepast op woensdag, 06 januari 2021 14:19
Log in om reacties te plaatsen