dinsdag, 03 november 2020 21:05

Sinterklaas programma's met afsluitend Sint feest

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Maak met je hele groep een Sinterklaas memory of kwartet in de periode tot het Sinterklaas feest. Op de  5 dec Sinterklaas opkomsten kun je het spel dan spelen. Als alle leeftijdsgroepen hier een bijdragen aan geleverd hebben vier je het feest op een andere manier  samen. Ieder lid is immers betrokken bij het spel, van bever tot bestuur en andere losse vrijwilligers. 

Dit spel is op het clubhuis uit te voeren maar ook online. 

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie welpen

De verhaallijn die ik in mijn gedachten heb is opgebouwd uit twee kasten (evt. beelddragers) paleis van de Sint en de Jungle.

Paleis :Sint kan niet komen hij heeft de dieren van het Jungle book gevraagd om voor hem te helpen.

Chill die over het bos vliegt en alles goed overziet zegt : Dan speel ik wel de Sint. Want de Sint weet en ziet ook altijd alles. (papieren mijter op de pop). Goed idee dan ben ik (Baloe) de hoofdpiet. Ikki roept: Dan komt mijn mooie verzameling goed van pas. Daar kunnen we cadeautjes en surprises van maken. En zo sluiten de dieren van het jungle verhaal met hun eigenschappen aan. Ze herkennen zichzelf in de pieten. Oe sluit de opsomming af met de opmerking: zonder goede voorbereiding kan de Sint niet werken.

Het spel

Maak met je hele groep een Sinterklaas memory of kwartet in de periode tot het Sinterklaas feest. Op de  5 dec Sinterklaas opkomsten kun je het spel dan spelen. Als alle leeftijdsgroepen hier een bijdragen aan geleverd hebben vier je het feest op een andere manier  samen. Ieder lid is immers betrokken bij het spel, van bever tot bestuur en andere losse vrijwilligers. 

Dit spel is op het clubhuis uit te voeren maar ook online. 

Verschillende opdrachten voor de afbeeldingen kunnen zijn: 

 • Sint in quarantaine (variatie kunst in quarantaine zie Instagram)
 • Nu de Sint even niet op scouting langs kan komen willen we het feest toch door laten gaan. In quarantaine tijd hebben verschillende mensen afbeeldingen van kunstwerken gemaakt. Deze postte ze op o.a Instagram. Dit is het uitgangspunt voor dit foto spel. 
 • Neem een Sint afbeelding/ kleurplaat/ reclame etc. maak deze afbeelding driedimensionaal na en neem een foto. Voeg beide foto's toe aan het memorie spel. Zijn er vier uitvoeringen gemaakt dan kun je er een kwartet van maken.
 • Maak een memorie stel of kwartet van voorgaande jaren met de onderwerpen: (geef d.m.v kader of teken extra aan dat dit het bedoelde onderwerp is)
 • Sint kwam op het clubhuis aan: op de tractor, in een boot, in de cabrio, in het eendje etc.
 • Bij de Sint op schoot.
 • Eet te veel pepernoten of ander snoepgoed.
 • Sint snoepgoed bakken.
 • Jullie favoriet Sintspel(len) door de jaren heen. 
 • Bij de Sint door de jaren heen. een serie van foto's van een leiding bij Sint.
 • Het rode/ gele/ groene pieten pak gedragen door verschillende "pieten".
 • De terugkerende Sint activiteit bij de dorps winkeliers die ondersteund werd door de scouting. 
 • Teken een oude Sinterklaas feest foto na. 
 • Pakjes chalange (denk aan de w.c rol chalange). 

Sint Anno 2020:

 • Leiding werkt in hun "vrije tijd" in de supermarkt. afbeeldingen van de leiding in hun supermarkt outfit bij de chocoladeletters.
 • Foto van bever, welp, scout, explo of stam met een Sint LP hoes. Video, dvd, cd of ander bijna vergeten Sint attributen.
 • Bever/ welp  verkleed als Pietje of Sint.  
 • Jouw knuffel als hulp Piet/ Sint aangekleed. (variatie op AH Hamster)
 • Verschillende uitvoeringen van de chocoladeletter S

Dit spel kun je als gezamenlijk spel voor je Sinterklaas opkomst gebruiken.

Door het spel live te spelen. Ieder kind heeft een kaartje en gaat op zoek naar de mach. b.v een afbeelding van de kleurplaat gaat op zoek naar de driedimensionale uitvoering. 

Zo ontstaan duo's als je memorie speelt en viertallen als je een kwartet speelt.

In viertallen kunnen de kinderen nu het circuit of waslijn spel gaan spelen.

Circuit bestaat uit een verzameling spelen van ongeveer dezelfde tijd. Na ongeveer 10 min gaat er een bel en draaien de kinderen door naar het volgende spel.

Als jouw spelen niet allemaal dezelfde speeltijd hebben is een waslijn een handiger organisatievorm. Op een lijn hangen kaartjes van verschillende spelen. Met je groepje kies je een activiteit. Je pakt het kaartje en gaat naar de plek waar het spel gespeeld wordt. Als je met het spel klaar bent laat je het netjes achter en hang je je kaartje weer terug. Nu kun je het volgende kaartje kiezen. 

Een aantal voorbeelden zijn:

 • Dammen Sint met zijn gevolg tegen de dieren van het jungle boek. (zie foto)
 • Sint bowlen. Sint poppenkastpoppen over flessen heen trekken. (zie foto)
 • Pakjes toren - Jenga
 • Sint knikkeren. poppetjes met knikkers omschieten. (zie foto)
 • Sint boter kaas en eieren. kun je spelen met poppetjes of met "nep" snoepgoed of zakjes. (zie foto)
 • Klimmen
 • Pakjes sjoelen 
 • Pakjes gooien. Je zet een hoekje van de zaal af. Een groot aantal sponzen gooi je in het hoekje. Twee kinderen proberen het hoekje leeg te gooien maar de andere twee buiten het hoekje gooien alles weer terug. Als het een van de twee groepen lukt om hun alle pakjes bij de ander te krijgen hebben ze gewonnen en wisselen ze van plaats. En kan het spel opnieuw beginnen.

Afsluiting A: Tijdens het harde werken van de Pieten doen ze een stoelendans. 

De pieten hebben allemaal een pakje of zakje. Deze moeten ze tijdens de stoelendans bij zich houden op een aangegeven plek. 

 • Pakje/ zakje vastklemmen onder je oksel
 • Pakje/ zakje vastklemmen tussen je knieën
 • Pakje/zakje vastklemmen tussen kin en borst
 • Pakje/zakje vastklemmen tussen je boven en onderarm
 • Pakje/zakje vastklemmen tussen nek en schouder
 • Pakje/zakje vastklemmen tussen je handen.

Tip: dit kan ook een zelfstandig spel worden als je de draagmanieren van het pakje op een dobbelsteen aangeeft. Een tweede dobbelsteen kan dan de verplaatsingen aangeven.

 • Over een lijn springen
 • Om een stoel lopen
 • Rondjes met je heup draaien
 • Op een been staan
 • Op handen en voeten bewegen.
 • Achteruit lopen

Afsluiting B: Poppenkast anno 2020 is een podcast ondersteund met poppen. 

Breidt de oldschool poppenkast uit nieuwe en oude technieken. Wist je dat een stopmotion film eigenlijk een geupdate poppenkast is.

Een poppenkastspel is wat je ziet. De poppen hebben geen veranderende gezichtsuitdrukkingen. Het wordt snel saai als je het belangrijkste het geluid te weinig aandacht geeft. Zie een poppenkast als een verbeelding van een podcast. Of een script van een film. Door met multimedia te werken kun je de leden die niet lichamelijk aanwezig zijn hun laten spelen. Een deel van voorbereiding kan gedaan worden in online opkomsten van de oudere groepen. 

Er zijn verschillende verhalen die je kunt aanpassen. Zo sluit het bij jou, je groep en de periode waar we nu in leven aan.

Benodigd materiaal

Let op: deze materiaal lijst is vast niet compleet (omdat je jouw eigen feest maakt bepaal je zelf wat je nodig hebt)

 • Verschillende Sinterklaas spelletjes, Thema Sint en Jungle figuurtjes of zakjes.
 • Kleine korte spelen met sint sausje. b.v jenga, dammen, bowlen
 • Het circuit  heeft een wekker nodig en de looproute geef je met pijlen aan.
 • Als je de waslijn waslijn gebruikt hang je daar de afbeeldingen van jouw spelen met wasknijpers aan. 
 • Poppenkast poppen Sint en Piet(ten) en Jungel figuren 
 • Duif , vliegtuig touwen en katrollen 
 • Twee poppenkasten/ of andere beelddragers.
 • Uitgewerkt verhaal
 • Zak met pakjes
 • Geluiddrager voor jouw voor opgenomen geluidseffecten of gesproken teksten.
 • Kwartet/memorie: afdruk van foto opdrachten geordend naar kwartet of memorie (lamineren of plastificeren)

Veiligheid

 • Denk aan die 1,5meter en andere voorschriften uit het corona protocol. Een goede voorbereiding maakt het makkelijker om aan deze regel te houden. Lees regelmatig het protocol en check of dit kan tijdens je voorbereiding.
 • Een duidelijk overzicht van de taken. Verdeel de taken en geef oudere groepen een actieve rol met eigen inbreng. Voorbereidingen en materialen heb je  klaar staan voordat de kinderen komen. Dit geeft rust aan de leiding en zo blijven de kinderen beter benaderbaar want hun leiding heeft het onder controle. En zo genieten jullie dubbel.

Tips

 • Begin met dit spel, het maken van jullie eigen Sint kwartet/memorie, in de week dat de Sint aan komt. Dit kan ook als one line programma voor de oudere groepen en kader leden. Het is zeker geschikt voor alle leeftijden om het een onderdeel te laten zijn van je opkomst.
 • Laat de jongere groepen voor de Sint opkomst al kennismaken met het  levend kwartet/ memorie. Ook als het spel nog niet helemaal af is. Ze leren de spelregels en herkenning is voor de jongste erg fijn in deze spannende tijd.
 • Algemene tip: Sint spelmateriaal wordt vaak verzameld door mensen die met jonge kinderen werken. Denk aan logopediste, peuter gym/ muziek/ spel docent,  basisschooldocent, kinderopvang, activiteiten begeleiders etc. Tevens zijn er vaak winkeliers die voor hun etalages een verzameling hebben aangelegd. En dan heb je natuurlijk nog mensen die van alles bewaren. Je kunt vragen of je wat kan lenen. (vermeld wel waarvoor je het gebruikt)
 • Er wordt van alles in het thema op de markt gebracht. Het wordt in verschillende winkels nieuw aangeboden en verdwijnt snel. Hopen dat het in de recycle shops wordt ingeleverd dan kun je het daar voor weinig een volgende ronde mee laten gaan.
Lees 1018 keer Laatst aangepast op donderdag, 18 november 2021 22:19
Log in om reacties te plaatsen