maandag, 31 augustus 2015 02:00

Wateractiviteiten van de Talaab poel (Waterspel)

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Ontdek samen met de jungle figuren alles over de dieren en planten vlakbij het water.

Beschrijving van de activiteit

Thema introductie

In de natuur is een heleboel water. Er leven dieren en planten in het water, op het water, vlakbij het water. Hathi weet precies welke planten en dieren dat zijn. Ieder levend wezen in de natuur heeft water nodig om te kunnen drinken. Dat water moet dan natuurlijk wel schoon zijn. Bagheera weet alles over schoon water en welke invloed de mensen hebben op de natuur. De dieren van de jungle leren de welpen hoe ze goed voor de natuur kunnen zorgen.

Bij de Talaab poel komen de welpen van alles over de natuur te weten. Hoe kunnen ze door middel van een survivalbaan zo snel mogelijk door de natuur komen? Op hun tocht door de natuur komen ze van alles tegen. Zo kunnen ze onderweg afval tegenkomen dat uit het water gehaald moet worden, maar weten ze wat er wel en niet in het water thuishoort? Daarnaast komen ze er achter dat water meerdere eigenschappen heeft waar ze leuke proefjes mee kunnen doen.

Raksha’s rivieroever-survival

Raksha loopt met de welpen vaak door de jungle langs de rivier. Als de moesson geweest is, wordt het een echte survivalbaan. Bij de lastige stukken gaat Raksha eerst op verkenning en haalt dan de welpen. De dapperste pakt dan haar staart en daarmee probeert ze de route uit en neemt die welp weer mee terug om te laten zien dat het wel kan, net zo lang totdat alle welpen meegaan.

De kinderen gaan een survivalbaan doen met ‘zwaan kleef aan’. Het oudste kind is ‘Raksha’ en verkent de wilde rivier. Hij/zij loodst daarna haar kinderen er ook door. De kinderen worden verdeeld in groepjes van drie à vier kinderen. Het voorste kind gaat vanaf de startplaats over het parcours met hindernissen (‘zwemmen’ tussen de boeien door, over de brug, onder het kroos door, langs drijvende wrakstukken, tussen kademuur, van de oever naar het meer) en weer terug. Aan het eind van het parcours haalt het kind een stok, gaat terug en neemt het volgend kind mee aan de stok, etc.

Voor de welpen wordt gedacht aan uitdagende hindernissen zoals een hoge hellingbaan, swing-overs, tokkelen, commandobrug, slaglines, etc.

Jungledieren overvaren

De welpen gaan met een vlot over het water. Dit is zeker een succes met mooi weer. Bijvoorbeeld naar de overkant van een sloot (als die beschikbaar is, anders een meer). Het vlot kun je aan twee kanten van het water vastleggen met touw. De eerste welp gaat dan naar de overkant en terug, neemt dan de tweede welp mee, etc. Als extra uitdaging krijgen ze de opdracht om kartonnen dieren of mascottes mee te nemen en over te varen. De welpen krijgen zwemvesten aan. Houd handdoeken en reservekleding aan de kant en zorg dat je goed zwemmende leiding hebt die een oogje in het zeil houdt.

Vuilwater slipzuigerspel

‘Malchi!’ roept Hathi. ‘Wat heb je er weer een rommel van gemaakt.’ Malchi heeft zich verstopt. ‘Hè bah, net nu ik wil zwemmen drijven er allemaal vieze blaadjes in het water.’ Gelukkig heeft Hathi een grote slurf en weet hij precies wat er wel en niet in het water thuishoort.

De kinderen moeten al het materiaal dat niet in het water hoort uit een zwembad halen. Op het veld staat een groot (opgeblazen) zwembad gevuld met gekleurd water. In het bad drijven verschillende materialen: blaadjes, takjes, plastic bekers, tasjes, etc. Wat slecht is, moeten ze met een schepnet eruit vissen en naast het zeil leggen. Als de welpen goed kijken, zien ze op de bodem ook een paar metalen voorwerpen liggen en in het water drijven grotere objecten die niet met het schepnet te pakken zijn. De welpen moeten zelf bedenken hoe ze die met een magneet of hengel uit het water kunnen halen.

Daarna bespreek je met de kinderen waarom zij vinden dat iets wel of niet er in thuis hoort, een mening is niet goed of fout. In een afvalbak /rolcontainer naast het zwembad liggen dezelfde materialen zodat de groep na afloop kan controleren of alles dat niet in het water thuishoort eruit is. Na het vergelijken, wordt het spel opnieuw klaargelegd.

Waterproefjes

Marala legt uit dat in de natuur alles in balans is en op elkaar is aangepast. Er zijn dieren die in zoet water kunnen leven en dieren die in zout water kunnen leven. Het vet dat watervogels tussen hun veren stoppen als je ze met hun snavel bezig ziet, is bedoeld om te blijven drijven. Zo worden de veren namelijk niet te zwaar, doordat ze droog blijven in het vet. Vet blijft van zichzelf ook drijven, net als olie. De insecten die hun eitjes in het water leggen, kunnen wel weer makkelijk gegeten worden door watervogels omdat ze op het water kunnen ‘lopen’. Er zijn zelfs zogenaamde ‘schaatsenrijders’, grappige insecten die heel snel over het water kunnen ‘schaatsen’.

De kinderen gaan onder begeleiding verschillende trucjes doen met water:

 • Koud lava: beker met water en (sla)olie, en dan daarop zout strooien. Je zult zien dat het zout de olie meeneemt onder water, daar lost het zout op en gaat de olie weer naar boven. Zo krijg je een soort lavastroom.
 • Zout zoet maken: zout water met elektrolyse weer zoet maken. Doe dit in een goed geventileerde ruimte, het liefst buiten. Los een eetlepel zout op in een glas water, prik in het papier twee gaten. Dit papier leg je over het glas met zout water. Je neemt twee stukken elektrodraad en verwijdert met de striptang ongeveer drie cm van het plastic einde. De potloden slijp je aan beide kanten, vervolgens haal je met het mesje voorzichtig het hout van de potloden aan beide kanten. Je neemt twee elektrodraden en draait die om het einde van twee verschillende potloden. De potloden steek je met het andere einde door het papier op het glas zout water. De draden steken nu dus aan de bovenzijde uit. Van de platte batterij haal je de koperen plaatjes omhoog. Om de koperen plaatjes van de batterij draai je de blanke stukken van het elektrodraad. Als je nu (voorzichtig) boven het glas ruikt, ruik je ‘schoonmaakmiddel’ of een ‘zwembadgeur’; dat is chloor. De natriumchloride (keukenzout) in het water wordt door dit knutselwerk en de elektrische spanning omgezet in gas. Het water wordt daardoor minder zout.
 • Lopen op water: waterinsect maken met dun ijzerdraad (sluitstrips van vuilniszakken of boterhamzakjes). Haal de ijzerdraadjes uit de sluitstrips en draai ze in elkaar tot een lichaam met vier poten. Zet deze op een tafel en duw de poten nu vlak. Herhaal het vlakdrukken zolang dat alle poten mooi vlak zijn. Zet het waterdier nu op het water in een teiltje (als het dier zinkt, maak je opnieuw de poten vlak). Een variant hierop werkt met aluminiumfolie: als het folie heel vlak is, kun je het op water leggen en daar voorwerpen opzetten. Aanvullend kunnen ook de proefjes uit de spelbrochure van de Bever-Doe-Dag 2014 gedaan worden.

(Zee)sterrenhemel

Midden in de jungle is het soms heel lastig om de weg te vinden. Mowgli klimt dan helemaal bovenin de boomtoppen om naar de sterren te kijken. Er zijn een paar bekende figuren. Als je die weet dan zie je ook waar je heen moet.

De welpen gaan samen een reusachtige sterrenhemel maken. In een lokaal (of buiten onder balken) ligt een stuk landbouwzeil. De kinderen krijgen een kaart met daarop een sterrenfiguur afgebeeld, dat gaan ze natekenen en uitprikken met satéprikkers. Als ze het deel van de sterrenhemel gemaakt hebben, dan kunnen de welpen de verschillende stukken bij elkaar leggen. Daarna plakken ze de stukken aan elkaar met plakband. Zo ontstaat er een grote sterrenhemel die de leiding met wasknijpers op kan hangen aan het plafond in een lokaal of buiten tussen twee waslijnen. Vervolgens krijgen de welpen een kaart met afbeeldingen met de sterrenfiguren door elkaar heen. Ze moeten die dan opzoeken en in de juiste volgorde zetten om de weg te vinden.

Voorbereiding

Materialen maken en klaarzetten.

Benodigd materiaal

Raksha’s rivieroever-survival

 • Brug van een omgekeerde bank
 • Evenwichtsbalk of krukjes met een tafelblad erop
 • Visnet/camouflagenet/zeil
 • Boeien of pionnen
 • Tafels (op zijkant zetten)
 • Zeephellingbaan (met touw, pionierpalen, pioniertouw, spanners, boombeschermers, slaglines, etc.)

Jungledieren overvaren

 • Vlot
 • Touw
 • Grote sloot, meer of water
 • Zwemvesten
 • Handdoeken
 • Reservekleding
 • Knuffelbeesten of levensgrote kartonnen dieren

Vuilwater slipzuigerspel

 • Zwembad
 • Schepnetten
 • Magneten
 • Hengels
 • Zwemring
 • Strandbal
 • Kleurstof
 • Metalen voorwerpen
 • Rolcontainer
 • Groot blauw zeil
 • Materiaal dat in het water thuishoort
 • Tweetallen van materiaal dat niet in het water thuishoort

Waterproefjes

 • Glazen bekers
 • (sla)olie
 • Water
 • Keukenzout
 • Teiltje
 • IJzerdraadjes (dun, zoals sluitstrips van vuilniszakken of boterhamzakjes)
 • Combinatietang
 • Aluminiumfolie
 • Platte batterijen
 • Electrodraden
 • Draadstriptang
 • Potloden
 • Mesje
 • Puntenslijper
 • Papier
 • Glas
 • Zout

(Zee)sterrenhemel

 • Wasknijpers
 • Palen met waslijnen
 • Landbouwplastic
 • Spijkers
 • Plakband
 • Voorbeeldkaarten (Google Sky Map-app)

Veiligheid

Tips

Lees 3705 keer Laatst aangepast op donderdag, 21 oktober 2021 23:21
Log in om reacties te plaatsen