zondag, 19 april 2020 14:01

Solar Death Ra(y)

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Vuur aansteken met gebruik van de zon.

Beschrijving van de activiteit

Ter ere van Ra de zonnegod bouwen we een parabolische spiegel om vuur aan te steken. Met zo’n spiegel worden zonnestralen (en dus warmte) geconcentreerd op één punt waarmee een vuur kan worden aangestoken. Iedereen ontwerpt en bouwt zo’n spiegel.

De spiegel monteren.

 • Plak de scherpe metalen rand van het metalen frame van het glazen vergrootglas om te voorkomen dat er krassen op de make-upspiegel komen.
 • Gebruik plakband om de vergrootgreep aan de platte zijde van de kantelbare spiegel te bevestigen.
 • Gebruik plakband om de diametraal tegenovergestelde metalen zijde van het vergrootglas op de spiegel te kleven.
 • Gebruik meer plakband om de loep sterk aan de spiegel te bevestigen.
 • Merk op dat de concave kant van de meeste make-upspiegels niet precies genoeg is voor dit type opstelling.

De spiegel uitlijnen en de hotspot vinden.

 • Laat de spiegelas naar de zon wijzen.
 • Verplaats een dunne smalle strook papier over en langs de as van het vergrootglas om het brandpunt te vinden waar zonlicht met een extreme helderheid naar een cirkel van klein formaat convergeert.

Een vuur maken.

 • Gebruik een droge, verse sigaret als tondel / brandstof.
 • Plaats de punt van de sigaret op het brandpunt (waar geconcentreerd zonlicht het helderst is) en laat het naar de spiegel wijzen. Afhankelijk van het merk kan de sigaret gemakkelijker oplichten aan de binnenkant van de vulling of aan de zijde van de papieromhulling.

In het experiment op de foto's begon het smeulen in minder dan 1 seconde en na 5 seconden brandde de punt van de sigaret al met een rode gloed. De test werd uitgevoerd in de winter (2016 5 januari, 14:30 uur) in Saigon (10 graden N) en de hoogte van de zon was ongeveer 35 graden, net op een bewolkte dag uit de wolken brekend. De gebruikte sigaret was van een pas geopend pakket van (Vietnamese) Craven-merk.

Benodigd materiaal

 • Een kantelbare make-upspiegel,
 • Een kwaliteit, 100 mm diameter vergrootglas.
 • Ongeveer 2 m duidelijke plakband.

Veiligheid

Ook al lukt het vuur maken niet, er wordt wel veel warmte gegenereerd. Let er op dat je jezelf niet brandt. Als uiteindelijk wel vuur gemaakt wordt, zorg dat dit veilig gebeurt. Let op afstand, brandblussers, omstanders e.d.

Tips

 • De Mythbusters hebben (meerdere) pogingen gedaan om zo’n parabolische spiegel te bouwen. Bekijk hun video’s zoals https://www.youtube.com/watch?v=-cRzFsaJiq8 en laat je inspireren door hun ontwerpen, want het is niet eenvoudig dit goed te doen
 • Als in de zoekresultaten dit artikel niet wordt weergegeven met Google, moet u dit wellicht zoeken met behulp van Yahoo-zoekopdracht of Duckduckgo-zoekopdracht.
 • Deze activiteit heeft betrekking op het duurzame ontwikkelingsdoel: Doel 7 Betaalbare en duurzame energie.
Lees 873 keer Laatst aangepast op vrijdag, 29 oktober 2021 09:35
Meer in deze categorie: « Halloween Restaurant Afstandsrugby »
Log in om reacties te plaatsen