donderdag, 24 oktober 2019 17:07

Bomen in hun blootje

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

De winter is een uitstekend moment om eens uitgebreid naar bomen te kijken. In de zomer zijn ze verstopt onder een dik bladerdek, maar nu staan de meeste bomen helemaal in hun blootje. Laat welpen ontdekken dat geen twee bomen hetzelfde zijn, zelfs niet de bomen van dezelfde soort.

Beschrijving van de activiteit

In de Jungle staan heel veel bomen. Chil vraagt of de welpen weten waarom bomen hun blaadjes in de herfst laten vallen? In de winter als de grond koud is of bevroren kunnen de boomwortels weinig water opnemen. Als de boom in de winter bladeren zou hebben zou de boom uitdrogen door verdamping van water via de bladeren. Groenblijvende bomen hebben dat anders opgelost, bijvoorbeeld door een waslaagje op de bladeren/naalden om verdamping tegen te gaan.

Verdeel de groep in nesten. Elk nest voert 5 korte opdrachten uit aan de hand van de opdrachtkaartjes die je vooraf bij de bomen hebt gelegd. Geef na elke 5 minuten een signaal om van opdracht te wisselen.

  1. Zoek samen naar 10 overeenkomsten en 10 verschillen tussen twee bomen.
  2. Speel ‘ik zie ik zie wat jij niet ziet’: één welp kiest een boom uit en de anderen stellen vragen over de boom die met ja of nee beantwoord kunnen worden. Lukt het om de boom te vinden?
  3. Wijs langzaam met je vinger vanaf de grond en volg de stam omhoog, naar een zijtak, nog een vertakking, naar een twijgje, helemaal tot je niet meer verder kan. Dat is de weg die water aflegt om vanuit de wortels naar de blaadjes te komen. Doe dat nog eens tot de tijd om is.
  4. Tel hoeveel takken en twijgjes een boom heeft. Zijn dat er ongeveer 100 of 1000 of 10.000 of wel een miljoen? Overleg met elkaar.
  5. Ga onder de boom dicht bij de stam staan of liggen. Kijk omhoog en probeer de top te zien. Hoe hoog denk je dat de boom is? Ga na of je inschatting klopt. Loop een eind van de boom vandaan en stop als je voorovergebogen door je benen heen de top kunt zien. Draai om en loop met reuzen passen (van een meter) terug naar de boom. Het aantal passen is ongeveer de hoogte van de boom in meters.

Chil verzamelt de welpen bij elkaar in een kring en evalueert kort de bevindingen naar aanleiding van de 5 vragen. Als afsluiting geef je 5 welpen de opdracht om de andere welpen neer te zetten als bomen, precies zoals de verschillende bomen die in de buurt staan. Chil zet zelf als laatste de 5 welpen als bomen neer. Laat de wind ruisen door de takken. Maak een mooie foto van het welpenbos.

Benodigd materiaal

Vooraf maak je 5 opdrachtkaartjes. Leg deze aan de voet van verschillende bomen.

Lees 1715 keer Laatst aangepast op donderdag, 04 maart 2021 20:42
Log in om reacties te plaatsen