maandag, 21 oktober 2019 18:22

Herfst mandela

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Breng een ode aan de herfst en maak een prachtige herfstmandala met materialen die de bomen hebben losgelaten.

Beschrijving van de activiteit

Officieel is op 21 september de herfst begonnen. Kenmerken van de herfst zijn bladverkleuring, bladval, boomvruchten en paddenstoelen. Het wordt vroeger donker, het is vaak regenachtig en soms zijn er herfststormen. De herfst is de tijd dat de natuur gaat loslaten en zich klaarmaakt voor de winterrust. Mandala is Sanskriet voor wiel of cirkel, een symbool van oneindigheid met een binnen- en buitenwereld. Een mandala brengt aarde en kosmos samen met lijnen, vormen en kleuren.

Ikke is naar de Talaab poel gekomen en staat met de welpen onder een grote boom, hij laat ze inbeelden dat ze een kastanjeboom zijn en dat er wortels groeien vanuit hun voetzolen, diep de grond in. Hun benen en romp zijn de stam van de boom en hun armen de takken die zachtjes bewegen met de wind. Met hun vingers laten ze de blaadjes ritselen. De takken zijn zwaar van de kastanjes en een voor een laten ze de kastanjes vallen. Dan trekken ze het bladgroen terug uit de groene blaadjes, de takken en stam in, als voedsel voor de winter. In de blaadjes komen nu prachtige herfstkleuren te voorschijn, zoals rood, geel en bruin. Vervolgens laten ze ook de blaadjes vallen. Er steekt een storm op en de laatste kastanjes en blaadjes vallen af, oude takken breken af. Alles wat de boom niet meer nodig heeft laat de boom los. Hij maakt zich klaar voor de winterrust.

De welpen gaan materialen verzamelen die door bomen zijn losgelaten, zoals kastanjes, eikels, beukenootjes, dennenappels, noten, herfstbladeren in allerlei kleuren, takjes etc. Met deze materialen maken ze met elkaar een herfst mandala op de grond, door vanuit het midden een patroon te leggen in een cirkel.

Bewonder met elkaar de mandala en bespreek welke materialen zijn gebruikt. Leg uit dat als de mandala blijft liggen, deze langzaam door de natuur zal worden afgebroken. Muizen, eekhoorns, gaaien en andere dieren zullen de boomvruchten opeten of verzamelen voor de wintervoorraad. Er zullen blaadjes wegwaaien, wat achterblijft wordt afgebroken door insecten en wordt vruchtbare bodem. Wellicht ontkiem er een kastanje op deze plek en groeit er in het voorjaar een jong kastanjeboompje op de plek van de mandala. De kinderen hebben meegeholpen aan de zaadverspreiding.

Benodigd materiaal

Boomvruchten, herfstbladeren, takjes e.d.

Lees 1340 keer Laatst aangepast op maandag, 21 oktober 2019 18:58
Log in om reacties te plaatsen