zondag, 14 augustus 2016 09:44

De reis van Odysseus

Beoordeel dit item
(4 stemmen)

Korte omschrijving

De reis van Odysseus is een kampthema rond de Griekse held Odysseus. In het oorspronkelijke verhaal is Odysseus een legeraanvoerder en de koning van het Griekse eiland Ithaka. Op een dag vertrekt hij naar de stad Troje, om te helpen bij het veroveren van deze stad. Nadat de stad veroverd is, keert hij terug naar zijn vrouw en zijn kind die hij op het eiland heeft achtergelaten. Door allerlei avonturen duurt het echter wel 10 jaar voordat Odysseus weer terug is.

Themaverhaal

Het thema van het kamp is Odysseus die de weg terug naar huis moet zien terug te vinden. Aanvankelijk heeft hij een routekaart, maar die belandt op de eerste avond al op het kampvuur. Het orakel van Delphi vertelt Odysseus gelukkig dat hij met drie magische voorwerpen ook zonder routekaart veilig thuis kan komen. Wanneer alle voorwerpen gevonden zijn is het feest, en kan Odysseus eindelijk naar huis terug. Dit thema loopt ongeveer als volgt als rode draad door het kamp heen:

Globale planning

Dag 1

's Middags maken de welpen kennis met Odysseus. Hij heeft een lange strijd achter de rug, en wil nu naar huis. Hij heeft een routekaart bij zich, die hem de weg naar huis zal wijzen. Omdat Odysseus 's avonds weg moet om nog een laatste vijand uit te schakelen geeft hij de kaart tijdelijk in bewaring bij de kampleiding. Morgenochtend zal er groot feest zijn om Odysseus uit te zwaaien.

's Avonds bij het kampvuur wordt er door een leider een spannend verhaal verteld over wat Odysseus zoal had meegemaakt tijdens zijn gevechten. Ook komt de routekaart ter sprake. Omdat iedereen nieuwsgierig is wat er precies op die kaart staat, wordt hij tevoorschijn gehaald. Door onvoorzichtigheid van één van de leiders belandt de kaart echter in het kampvuur en verbrandt. Hoe moeten ze dit aan Odysseus uitleggen wanneer hij morgen terugkomt?

Dag 2

Odysseus is teleurgesteld als hij de volgende dag hoort dat zijn kaart verdwenen is en tóch niet terug naar huis kan. Maar hij heeft een idee: het orakel van Delphi is zijn laatste redding: dit orakel weet alles, dus vast ook wel hoe hij nu naar huis kan komen. Een speurtocht / hike brengt de groep uiteindelijk op een pad midden in het bos, met een eilandje aan de overkant van het meer (een greppel met wat slootwater erin), waar grote rookwolken te zien zijn en mysterieuze muziek klinkt. Er wordt aan het orakel gevraagd wat Odysseus moet doen. Het orakel antwoordt dat Odysseus alleen kan thuiskomen als hij in het bezit is van de volgende magische voorwerpen:

  • het eeuwige licht (zodat hij niet verdwaalt in het donker)
  • het magische kompas (dat altijd in de richting wijst waar je naartoe moet)
  • de gunstige winden (om het schip van Odysseus in de juiste richting te blazen)

's Avonds tijdens het kampvuur loopt er een mysterieus Grieks persoon langs de kampvuurkuil, met een lamp voor zich uit. Misschien weet hij wel waar het eeuwige licht is? Wanneer iedereen eenmaal klaar is om te vertrekken, is de mysterieuze man inmiddels uit het zicht verdwenen. Wél staat er een lichtje (olielamp of waxinelichtje in glazen potje) langs de weg, en in de verte nóg een. Door een spoor van lichtjes te volgen die diep het bos in leiden, komt de groep uiteindelijk bij een klein altaartje waar zich het "eeuwige licht" bevindt (met ledjes kun je een lichtje maken dat steeds langzaam van kleur verandert).

Dag 3

Vandaag wordt er een postenspel gespeeld. Op elke post krijgen de welpen een aanwijzing. alle aanweizingen samen leiden, om de een of andere reden naar het "magische kompas". (een gewoon kompas, maar dan gespoten in een hip en kinki kleurtje). Dit kan bijvoorbeeld in de vorm van levend ganzenbord of posten / hoekenspel.

's Avonds word het grote verkleedspel gespeeld

Dag 4

Op zoek naar "gunstige winden" (in de vorm van een scheetzak), het laatste voorwerp dat Odysseus nodig heeft om thuis te komen, wordt er een bezoek gebracht aan een molen. Aangezien aan het eind van de middag alle spullen gevonden zijn, wordt 's avonds het vertrek van Odysseus alsnog gevierd met een groot feest (bonte avond of iets dergelijks).

Dag 5

Odysseus vertrekt met de 3 voorwerpen. Hierna word er opgeruimd en vertrekken de welpen weer naar huis

Gekoppelde activiteiten

Lees 2059 keer Laatst aangepast op dinsdag, 16 augustus 2016 10:44
Log in om reacties te plaatsen