zondag, 12 november 2023 12:36

Minder zien door meer licht

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Ervaren van lichtvervuiling, ontdekken dat het een tijdje duurt dat ogen gewend zijn aan donkerte.

Beschrijving van de activiteit

Stuiter is avonds op bezoek bij Bas Bos en Rebbel. Het is al vroeg donker en Stuiter vraagt een zaklantaarn om naar huis te komen. Volgens Rebbel is dat voor de dieren in het bos niet zo goed. "Hoe vinden die de weg dan?" vraagt Stuiter. "Zij zijn de donkerte gewend" volgens Bas. Als je even went dan kan je ook zonder zaklantaarn,  kom maar eens mee naar buiten. Stuiter ziet nog even niks, langzaam ziet hij de randen van bomen door de lucht. Zie je het pad al vraagt Rebbel? "Wauw, ik zie steeds meer" roept Stuiter. 

Door lichtvervuiling zien we steeds minder van de sterren, het heeft effect op dieren en rust tijdens de nacht. Dieren en mensen blijven er langer wakker van. Om te kijken hoe goed bevers kunnen kijken in het donker gaan we een spel doen met licht in een donkere ruimte. 

Maak een ruimte helemaal verdonkert zonder licht. Geef bevers meerdere breaklights waarmee ze een halsketting kunnen maken. We gaan eerst een spel doen "nachtwacht" (zie link https://activiteitenbank.scouting.nl/component/k2/item/125-nachtwacht-dierengeluidenspel). Daarna doen we een soort omgekeerde nachtwacht. De bevers gaan allemaal buiten het lokaal staan. Geef een van de Bevers een zaklantaarn die bedekt met een (of aantal) vellen papier waar licht doorheen komt. Een van de bever mag de zaklantaarn verstoppen in het lokaal, daarna mogen de andere bevers naar binnen om die te zoeken zodra het licht uit gaat. Degene hem als eerste heeft gepakt die mag hem daarna verstoppen. Het spel wordt moeilijker gemaakt doordat we iedere ronde een vel papier extra over de zaklantaarn plakken. 

Benodigd materiaal

  • Donker lokaal en/of verduisteringsmateriaal daarvoor (denk ook aan kieren bij deuren enz) (denk aan karton, alufolie, schilderstape, dekens, kussens, matrassen, enz)
  • lichtschakelaar of lamp die aan/uit kan in lokaal
  • Breaklights (veiligheid tijdens zoeken)
  • zaklantaarn
  • vellen papier 
  • plakband

Veiligheid

Zorg voor structuur in het programma. De breaklights-halsketting zorgt ervoor dat bevers elkaar niet overhoop lopen. Laat een leiding altijd bij de lichtknop staan.

Tips

Zorg dat de bevers rustig lopen en begin het spel op een duidelijke plek in het lokaal met bevers bij elkaar voordat je het licht uit doet.

Aanvullende informatie

Lees 481 keer Laatst aangepast op dinsdag, 14 november 2023 13:48
Log in om reacties te plaatsen