zondag, 18 oktober 2020 18:35

Brief voor de Koning

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Korte omschrijving

Brief voor de Koning is het klassieke verhaal van Tonke Dragt, dat later verflilmd is en waar een netflix serie van gemaakt is. In het themakamp gaan de welpen de tocht van de hoofdrolspeler en zijn vriend door het bos en over de bergen maken om zo in het land van koning Unauwen een brief te bezorgen. Vanwege corona duurde het kamp van zaterdag tot donderdag en is het themaverhaal daarop afgestemd.

Gebouw: De blokhut  is een middeleeuwse ridderburcht met schilden bij de ingang, gekruiste zwaarden en fakkels

Kleding: leiding en welpen dragen in verschillende kleuren met daarop een Franse lelie. Zelf meenemen een riem of koord.

Kampaandenken: een eigen ridderschildje, figuurzagen en versieren, in de loop van de week kunnen er insignes op verdiend worden (in vrije tijd)

Plaatsen:

 • Ridderburcht
 • Kapel
 • Wilde Woud
 • Regenboogrivier
 • Stad Dangria
 • Kasteel van Unauwen

Figuren:

Rol

Kleding

Gespeeld door:

De boodschapper

Middeleeuwse jurk met kap

 

De zwarte ridder met het witte schild – Edwinem van Forrestera

Ridderpak

 

Menaures

Middeleeuwse jurk met ketting

 

De tolheer

Sjiek ridderpak

 

Koning

Kroon met ridderpak en goud

 

Objecten:

 • Fakkels
 • 2 Schilden voor op het gebouw
 • De brief met lakzegel (tips voor het maken van een lakzegel
 • Witte cape/wit schild
 • Geldbuidel
 • Muntstukken

Themaverhaal

Zaterdag – Aankomst op de burcht van Ristridin

Twaalf jongelieden zullen deze week tot ridder geslagen worden. Ze zijn op het kasteel van Ridder Mistrinaut bijeen om zich daarop voor te bereiden. Want ridders zijn dapper en eerlijk, en ze helpen ieder die hulp nodig heeft. Na aankomst op de ridderburcht zorgen zij eerst dat het kamp ingericht wordt voor de komende festiviteiten en verkennen ze de omgeving. In de avond komen ze bij elkaar in de kapel. Ze zitten in stilte bij het vuur en denken na over hoe ze een eerlijke en dappere ridder zullen worden, straks.  De wake is de hele nacht totdat het licht wordt. De jongelieden horen zachtjes iemand om hulp vragen. En zo begint het avontuur. De onbekende boodschapper neemt de jongelieden mee naar buiten, naar de zwarte ridder met het witte schild. Die is uitgeput en vraagt hen of ze een boodschap willen overbrengen van hem. Natuurlijk willen ze dat. Maar voordat ze meer informatie hebben, zijn de vreemde boodschapper en de ridder verdwenen en staan de jongelieden met een geheime brief, die ze niet mogen openen. Ze besluiten hem te bewaren en gaan slapen.

Zondag – Zwerven door het wilde woud – de roder ruiters

De 12 jongelieden gaan op zoek in het wilde woud (natuurspeelplaats) maar vinden daar niemand. Als ze terug zijn bij de ridderburcht ontmoeten ze opnieuw de boodschapper. Hij zegt dat hij onderweg de rode ruiters heeft zien rijden. Dat is slecht nieuws. Ze zijn op zoek naar de brief. Willen de 12 jongelieden de brief morgen naar de bergen brengen? Naar de oude wijze kluizenaar Menaurus? Dat willen ze wel. De rest van de middag doen de ridders in spé oefeningen voor een groot riddertoernooi.

Maandag – de tocht over de bergen – ontmoeting met Menaurus

De 12 jongelieden gaan op weg de bergen in. Ze gaan in kleine groepjes, waarvan slechts 1 groepje de brief heeft. Zo is het risico gespreid dat ze de rode ruiters tegenkomen. Iedereen draagt zijn eigen eten op zijn rug voor de barre tocht. Hoog in de bergen wordt het opgegeten en komen de welpen Menaurus tegen, de wijze kluizenaar, die ze de weg wijst naar het Rijk van Unauwen, over de bergen en hij vertelt hen het verhaal van de tweelingbroers.

Dinsdag – Oversteek van de regenboogrivier – aankomst in Dangria

Menaurus heeft gisteren verteld dat de jonge ridders nog veel gevaren te overwinnen hebben, voordat ze bij de stad Unauwen zullen aankomen. Ze zullen eerst de gevaarlijke regenboog rivier moeten oversteken, waar de barse tolheer en zijn dochter de wacht houden bij de enige brug. De ridders hebben geen geld genoeg om met zijn allen over te steken en besluiten geld te verdienen met een botenspel. Als ze aan het eind van de dag nog niet genoeg gespaard hebben, worden ze moedeloos. Ze kunnen niet nog een dag langer werken. Ze hebben haast. Weer terug bij de tolheer blijken ze niet genoeg te hebben voor alle welpen. Maar als de tolheer er achter komt dat zij een brief voor koning Unauwen hebben, mogen ze toch door. Alleen, nu is de brief niet meer geheim. De welpen besluiten de brief open te maken en de tekst uit hun hoofd te leren voordat ze naar Dangria gaan.

Daar vieren ze groot feest met een pannenkoekenfestijn. Aan het eind van de dag vertrouwen de ridders het niet helemaal en ze besluiten de brief te openen en de tekst uit hun hoofd te leren, de brief zelf vernietigen ze.

Woensdag – Op naar de stad van Unauwen, ontmoeting met de Koning

In de avond dropping met waxinelichtjes en weer eventjes bij een kampvuurtje

Donderdag – Koning Unauwen - ridderslag

De ridders worden tot ridder geslagen en ontvangen hun kampherinnering. De koning vertelt de ridders dat de boodschap hem geholpen heeft om een aanval van Evielan te voorkomen.

Globale planning

Draaiboek per dag

Ochtend (9.30-12.00)

 Middag (13.30 – 16.00)

 Avond (18.30-20.00)

Zaterdag

clip_image002.jpg(Ridderburcht)

 

 

De welpen komen in de ochtend aan op het terrein. Het clubhuis is al een beetje aangekleed als ridderburcht met schilden, vlaggen en een banier. S Morgens leggen de welpen hun slaapspullen klaar en mogen de vijver verkennen met de bootjes.

Het ridderthema wordt geïntroduceerd (welpen weten niet dat het Brief voor de Koning is) met postenspel. Voor het avondeten maken ze een ridderhelm. S Avonds in ridderkleding luisteren ze naar een spannend ridderverhaal (Brief voor de Koning) in een aangeklede kapel, als er op het raam wordt geklopt.(reflectorttocht met zaklampen door het bos).

Bijzonderheden: Bjarne jarig

 

Ochtend (9.30-12.00)

 

Middag (13.30 – 16.00)

 

Avond (18.30-20.00)

Aankomst kampterrein

·        Slaapspullen klaarleggen

·        Verkennen vijver

Officieel openen van het kamp

·        Lunch met versierde stoel

·        Verdeling van de teams m.b.v. ‘sorting hat’

Introductie ridderthema

Postenspel (land) (2 uur)

1.        Bouwen van een driepoot

2.        Maken van een schild (kamptotem)

3.        Ridderhelm maken

4.        Vuur maken en popcorn bakken

Aansluitend varen met de bootjes, als er nog tijd/energie over is

Vrij buitenspelen

21.00 Kapel (21.30 donker)

Voorleesverhaal in de tot kapel omgebouwde zaal of bij kampvuurcirkel.

Er wordt aan de deur geklopt, heel zachtjes. Er staat een boodschapper, die binnen wordt gelaten. Die vertelt dat hij hulp nodig heeft. De welpen pakken hun zaklamp en  zoeken de reflectoren die het pad aanwijzen.

Daar vinden ze de Zwarte ridder met het witte schild, die ze een brief geeft. Achter hen is een luid kabaal. Als de welpen weer opkijken, zijn de ridder en de boodschapper beide vertrokken.

Nodig

·         

Nodig

·         

·        Popcorn /zilverfolie

·        Brandhout 

·        drie vuurschalen

·        negen pionierpaaltjes

·        touw (Sandra)

·        Ridderhelm materiaal

·        Schildjes, verf en kwasten

Nodig

·        Een ridder

·        Een boodschapper

·        Reflectoren

·        brief met lakzegel

·        knalerwten/rotjes

       

 

 

 

 

 

 

Zondag

clip_image004.jpg

Naar het wilde woud + riddertoernooi

De jongelieden gaan de ridder en boodschapper zoeken. Dat doen ze met een speurtocht naar de natuurspeeltuin in Oosterheem. Hiervoor gaan ze s-morgensvroeg op pad. Ze vinden niets, maar kunnen wel vrijspelen. Als we terugkomen voor lunch, blijkt dat de rode  ruiters langs zijn geweest. Er staan grauwe voetafdrukken rond het gebouw. Er zit niks anders op, de welpen moeten zich klaarmaken voor de tocht over de bergen morgen. Dat doen ze door evt. hun ridderoutfit af te maken en een vaardighedenspel te doen. s Avonds is er een bootjesspel.

 

Ochtend (9.30-12.00)

 

Middag (13.30 – 16.00)

 

Avond (18.30-20.00)

Speurtocht naar natuurspeeltuin (wilde woud) met kompasschieten (iedereen om de beurt, de leiding moet het dus zelf goed snappen om te kunnen uitleggen!)

En rode  ruiters hebben het kasteel bezocht. Dat komt de boodschapper vertellen.

Riddertoernooi

Met water- en landopdrachten

1.        Pijl en boog schieten

2.        Slack-linen

3.        Ringsteken te paard

4.        Supp-achtje

5.        Roei-achtje

6.        A-frame lopen

7.        Kubb werpen

8.        Mikado’en

Bootjesspel (trefbal)

Met twee ballen. Als je een bal vangt, dan is de gooiende boot af en moet de kant aantikken bij de leiding.

Als je in de boot gooit, dan is de boot af en moet de kant aantikken bij de leiding.

Nodig

·        speurtocht

·        3 kompassen

·        de boodschapper

Nodig

·        Pijl en boog (Decathlon)

·        Slackline / ninja line

·        Ringen en bezemsteel

·        Bootjes

·        SUP

·        Drie piopalen

·        Kubb spel

·        Mikado spel

Nodig

·        Bootjes

·        2 waterpoloballen

 


 

Maandag

Over lezen en schrijven: Het Wilde Woud

Tocht naar de bergen (Snowworld)

De ridders maken vandaag de gevaarlijke tocht door de bergen. In nesten vertrekken ze naar het Buitenpark voor een hike met routebeschrijving. Iedereen draagt zijn eigen eten op zijn rug voor de barre tocht. Hoog in de bergen wordt het opgegeten en komen de welpen Menaurus tegen die ze de weg wijst naar het Rijk van Unauwen.

 

Ochtend (9.30-12.00)

 

Middag (13.30 – 16.00)

 

Avond (18.30-20.00)

Ochtend: start 10, 10.30, 11 uur vanaf Buitenpark

 

Hike naar de bergen. De welpen krijgen een lift richting het Buitenpark. Ze worden afgezet bij de Impeesagroep en moeten naar de hoogste berg zwerven op zoek naar Menaurus. Alle ordes krijgen van hem een enveloppe met een routebeschrijving om over de bergen heen te gaan.

Middag

Hike naar de chute terug met onderweg picknick lunch, meegenomen in rugzak.

Bij terugkomst mag er vrij gespeeld worden. Ook kan er aan de kampinsignes gewerkt worden. Voorbereiden sketches.

Avond

Kampvuur met beweegliedjes, yells, raadsels en spelletjes

Nodig

·        Kompassen

·        Vervoer (auto’s)

Nodig

·        Geld voor een ijsje

·        3 enveloppe met routes

·        Activiteit voor op de post

Nodig

·        Hout, aanmaak

·        Smores

·        Voorbereide moppen, beweegliedjes en yells

·        Kampvuur bundeltjes

       

 


 


Dinsdag 25-8

Netflix maakt serie van 'Brief voor de koning' - NRC

Menaurus heeft ze gisteren gezegd dat ze na de bergen goed moeten uitrusten voordat ze verder gaan naar de stad Dangria. Oversteken van de gevaarlijke regenboogrivier omdat de welpen geen goudstukken hebben om over de brug te gaan.

 

Ochtend (9.30-12.00)

 

Middag (13.30 – 16.00)

 

Avond (18.30-20.00)

ochtend

Handelsspel met bootjes op de regenboogrivier met geldstukken

Middag

Middag rond de ridderburcht met zwembadjes, zeepsopzeil enz.

Avond

Heel de BvP bakt….pannenkoeken

Brief vernietigen!

Nodig

·        Geldbuidels

·        Munten

·        Bootjes

·        Kaartjes

 

Nodig

Zwembadjes

Zeil

groene zeep

sponsen

waterpistolen

emmers

 

Nodig

·        Gaspitten

·        Koekenpannen

·        Beslagkommen en pollepels

·        3 Jerrycans met water

 

Woensdag 26-8

Na de beproeving wacht Ingewel - NRC

Naar de stad Unauwen. In de avond weer een gezellig kampvuurtje

 

Ochtend (9.30-12.00)

 

Middag (13.30 – 16.00)

 

Avond (18.30-20.00

ochtend

Waterslagbal spelen op grote grasveld.

Middag

13 uur (na picknicklunch) terug Werken aan kamptotem/insignes

Levend stratego (Monnik, schildknaap, ridder, jonkvrouw, koning, keizer)

Avond

Avondtocht met lampjes naar de stad Unauwen. (dropping)

Daarna bij koning Unauwen de brief voorlezen. Ze weten niet waar het over gaat. Heel even bij het vuurtje zitten en naar bed

Nodig

·        Slaghout

·        Bal

·        4 Minizwembadjes

 

Nodig

·        Levend stratego set

Nodig

Auto’s, blinddoeken, waxinelichtjes in potjes

 

       

 

donderdag

Afronding thema. De ridders worden tot ridder geslagen en ontvangen hun kampherinnering.

 

Ochtend (9.30-12.00)

 

Middag (13.30 – 16.00)

 

Ochtend

Opruimen van de bedden en schoonmaken gebouw, terrein en bootjes.

Afronding ridderthema, uitreiking certificaten

Middag

Leiding ruimt verder op/maakt schoon.

Speeltuin en ophalen kinderen

 
       

 


 

Lees 1712 keer Laatst aangepast op dinsdag, 20 oktober 2020 12:37
Gepubliceerd in Kampthema's, 7-11 welpen, week
Log in om reacties te plaatsen