zondag, 13 november 2022 12:35

Digitale sloddervossen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Wie is de grootste digitale sloddervos en heeft de meeste informatie laten slingeren over zichzelf? Wie komt het hoogst in de ranglijsten. Zo creëer je bewustwording van wat er digitaal slingert.

Beschrijving van de activiteit

Tegenwoordig wordt er links en rechts foto’s, filmpjes en persoonlijke informatie op internet gezet. Dit gebeurt vaak niet op één platform, maar op veel verschillende (social media) websites. Soms gebeurt het ook ongemerkt, doordat je op een foto van een vriend of vriendin zichtbaar bent en deze wordt gedeeld.

Vertel het verhaal van iemand die door het laten slingeren van persoonlijke informatie benadeeld werd.

Zou dit ook mogelijk zijn bij iemand onder ons? Het is vaak schrikken wat er allemaal over je te vinden is. Iedereen krijgt een iemand anders uit de groep toegewezen en moet vervolgens zo veel mogelijk informatie over die persoon op internet opzoeken. Hierbij is het wel belangrijk om overal uitgelogd te zijn om echt alleen de openbare informatie over die persoon op te zoeken. Wat kan je vinden over elkaar?

 • Wie is te vinden bij de meeste (social media) websites?
 • Wie heeft de meeste foto’s van zichzelf openbaar gezet van de afgelopen 3 maanden?
 • Van wie is het meest complete profiel samen te stellen van persoonlijke informatie? Denk aan:
  • Geboortedatum
  • Relatiestatus
  • Adres
  • Naam van ouder(s)
  • Werk
  • Diploma’s
  • Hobbies

Bespreek nadat het duidelijk is hoe iedereen zich op de sloddervos ranglijst bevindt wat je ervan vindt. Wat zouden de gevolgen kunnen zijn? Welke (gevonden) informatie zou je liever niet zomaar openbaar zichtbaar willen hebben? Aan wie zou je welke informatie wel willen delen? En wat vind je ervan dat er foto’s zijn van jou op accounts van anderen?

Geef elkaar vervolgens tips over wat je hier aan kan doen. Er zijn bijvoorbeeld instellingen beschikbaar die de zichtbaarheid van je profiel kunnen verbergen in verschillende gradaties: zoals compleet openbaar, alleen zichtbaar voor vrienden, of nooit zichtbaar. En welke afspraken kunnen jullie onderling met de afdeling maken over het delen van elkaar?

Benodigd materiaal

 • Smartphone, laptops, tablets, of andere elektronica die het internet op kan
 • Internet uit de wifi
 • Sloddervosranglijst op bijvoorbeeld een flipover of online document

Veiligheid

Let op je groepsdynamiek of iedereen in jouw groep zich er prettig bij voelt om dit spel op deze manier uit te voeren.

Tips

 • Gebruik de incognito modus van je browser om makkelijk helemaal uitgelogd te zijn om zo alleen de openbare informatie over die persoon te vinden.
 • Ga de challenge aan om ook informatie op te zoeken over iemand die aangeeft totaal niets met social media te doen. Vaak is er toch wel wat te vinden. Mocht er na 10 minuten echter nog steeds niets gevonden zijn, overweeg dan om iemand anders te helpen met het opzoeken van iemand anders.

Aanvullende informatie

Lees 700 keer Laatst aangepast op woensdag, 22 februari 2023 10:55
Log in om reacties te plaatsen