woensdag, 21 oktober 2020 16:49

Team zeilen (Waterspel)

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Teamzeilen is een gave vorm van wedstrijdzeilen. Bij teamzeilen vaar je in een team met twee of drie boten tegen één ander team. Het team waarvan de som van de finishplaatsen van de boten het laagst is, wint.

Beschrijving van de activiteit

Teamzeilen is een gave vorm van wedstrijdzeilen. Bij teamzeilen vaar je in een team met twee of drie boten tegen één ander team. Het team waarvan de som van de finishplaatsen van de boten het laagst is, wint.

Puntentelling

Als je met drie boten bijvoorbeeld op plaatsen 1, 2, en 5 eindigt, dan heb je 8 punten. Je tegenstanders hebben met finishplaatsen 3, 4, en 6 natuurlijk veel meer punten (13) en zoals het hoort heb je gewonnen. In het geval dat er met 2 boten per team wordt gevaren, geldt er bovendien de regel dat er bij een gelijk puntenaantal, het team met de laatste plaats verliest. In onderstaande tabel worden de verschillende winnende finishcombinaties gegeven.
Winnende finishcombinaties

Twee boten

 • 1 - 2
 • 1 - 3
 • 2 - 3

Drie boten

 • 1 - 2 - 3
 • 1 - 2 - 4
 • 1 - 2 - 5
 • 1 - 2 - 6
 • 1 - 3 - 4
 • 1 - 3 - 5
 • 1 - 3 - 6
 • 1 - 4 - 5
 • 2 - 3 - 4
 • 2 - 3 - 5

Zoals je kan zien in de tabel is het mogelijk om als laatste te finishen en toch te winnen. Dit heeft belangrijke consequenties voor hoe je vaart. Het kan voordelig zijn om je goede positie in het veld op te offeren als je daarmee je teamgenoten kan helpen.

Teamzeil strategieën

Een veel gebruikte strategie is om je tegenstander weg te brengen. Door vlak boven een tegenstander te varen op een aandewinds rak voorkom je dat hij of zij overstag kan om naar de boei te gaan. Je kan zo heel ver van de boei weg varen met één van je tegenstanders. Als het goed is, kunnen jouw teamgenoten dan twee plaatsen opschuiven in het klassement en daarmee misschien wel de overwinning bemachtigen. Dat jij dan als een van de laatsten finisht maakt niet uit.

Een voorbeeld

Stel je vaart met je team op plaatsen 2, 4, en 5. Dit is geen winnende combinatie en als je niets doet, dan ga je gegarandeerd verliezen. Als je op de tweede plek vaart kan je er nu voor kiezen om je tegenstander op de derde positie weg te brengen. Jouw teamgenoten schuiven dan door naar plaats 2 en 3, en je hebt opeens weer kansen. Je zou bijvoorbeeld 2, 3, 5 kunnen finishen.

Wedstrijdregels

Goede kennis van de wedstrijdregels maakt het teamzeilen leuker. Omdat er veel met de regels geschermd kan en moet worden op het water, gaat het er soms nog wel eens heet aan toe. En als je er op het water niet uit komt, dan ga je in de protestkamer verder. Dit wordt echter door veel mensen niet gewaardeerd. Maar waarom draaien ze dan niet gewoon?

Benodigd materiaal

 • Per ploeg een vlet
 • Diverse boeien om parcours uit te zetten

Veiligheid

 • Let op andere scheepvaart.
 • Vermijd drukke vaarroutes.
 • Dragen van een zwem- of reddingsvest: Zie informatieblad gebruik zwem- en reddingsvesten van de Nautisch Technische Richtlijnen (NTR2020) op de website Scouting Nederland

Tips

Lees 1080 keer Laatst aangepast op donderdag, 21 oktober 2021 18:36
Meer in deze categorie: « Halloween Restaurant Pietengym »
Log in om reacties te plaatsen