zondag, 24 maart 2019 20:33

Sterrenbeelden en horoscopen

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

De welpen maken kennis met sterrenbeelden en horoscopen.

Beschrijving van de activiteit

Mang vliegt elke nacht door de jungle, vooral boven de Talaab poel heeft hij een mooi uitzicht op de sterrenhemel. Alle sterren reflecteren daar zo mooi in het water. Van Bagheera heeft hij gehoord dat er sterren zijn die samen een sterrenbeeld vormen. Niet alleen de Grote beer, de Kleine beer en Orion. Maar dat er ook sterrenbeelden zijn die gekoppeld worden aan verjaardagen. Mang heeft uit verschillende bladen, tijdschriften en kranten de sterrenbeelden (week)horoscopen geknipt en alle sterrenbeelden bij elkaak geplakt.

Sterrenbeelden

Mang zit met de welpen in een kring. Hij vraagt wat een sterrenbeeld is en hij vraagt wanneer de welpen jarig zijn. Wat is hun eigen sterrenbeeld? Schrijf de namen van de welpen in de kolom van hun sterrenbeeld. Vertel dat de twaalf sterrenbeelden uit de horoscopen allemaal onderdeel uitmaken van de zogenaamde dierenriem. De dierenriem is een zone aan de hemel waarlangs de zon schijnbaar langs de hemel beweegt (in feite is het de aarde die beweegt). De dierenriem is verdeeld in twaalf gelijke stukken, en elk stuk heeft zijn eigen sterrenbeeld. De meeste sterrenbeelden zijn vernoemd naar dieren: leeuw, schorpioen, enzovoorts. Vandaar de naam ‘dierenriem’. Vertel hierna dat mensen vroeger naar de bewegingen en plaatsen van sterren en planeten keken. Dit noem je astrologie. Astrologen denken dat de stand van de zon, maan en planeten op het tijdstip van je geboorte van invloed zijn op je karakterontwikkeling. Mang deelt de bladen met daarop de horoscopen aan de welpen uit. Ook bekijkt hij met de welpen of de horoscopen op hen van toepassing zijn. Bekijk ook de verschillen en de overeenkomsten tussen de horoscopen. Kom tot de conclusie dat de horoscopen heel algemeen zijn. Vertel dat de astrologie geen wetenschap is en ook niet wetenschappelijk is bewezen. De welpen onderzoeken wat er bekend is over hun sterrenbeeld. Geef de welpen de volgende vragen mee:

 • Ik ben jarig op:
 • Mijn sterrenbeeld is:

Mijn sterrenbeeld

Verdeel de welpen in tweetallen met hetzelfde sterrenbeeld. Maak eventueel groepjes van drie, als er een oneven aantal welpen hetzelfde sterrenbeeld heeft. Vertel de welpen dat ze nu een werkstuk gaan maken over hun sterrenbeeld. Vertel ook dat de welpen bij het zoeken naar informatie gebruik kunnen maken van internet en van de boeken in het lokaal over de sterrenbeelden. Op bijvoorbeeld Google kunnen de welpen de naam van het sterrenbeeld als zoekopdracht intypen. Laat de welpen ook een mooie voorkant en achterkant maken zodat het een boekje wordt. Neem met de welpen de onderwerpen door die hieronder staan en in het werkstuk moeten terugkomen.

 • Ik ga onderzoeken wat er bekend is over mijn sterrenbeeld, hoe ziet het er uit?
 • In welk seizoen is jou sterrenbeeld te zien?
 • Lijkt het sterrenbeeld op de naam van je sterrenbeeld?
 • Hoe komt het sterrenbeeld aan zijn naam?
 • Uit welke sterren bestaat je sterrenbeeld? Welke ster is het beste te zien?

De dierenriem

Laat de welpen in nesten bij elkaar zitten. Het zou leuk zijn als er minimaal 4 verschillende sterrenbeelden in elk nest zitten. Laat de welpen aan elkaar vertellen wat ze hebben geleerd over hun eigen sterrenbeeld. Daarna zoeken ze samen informatie over in iedergeval 2 of 3 andere sterrenbeelden. Laat ze de volgende vragen beantwoorden:

 • Ik heb veel gehoord over de volgende sterrenbeelden:
  • Sterrenbeeld 1
  • Sterrenbeeld 2
  • Sterrenbeeld 3
  • Sterrenbeeld 4
 • Wat zijn de belangrijkste kenmerken over dit sterrenbeeld?

Hoe ver is?

Staan de sterren van het sterrenbeeld op dezelfde afstand vanaf de aarde? Zie je het sterrenbeeld op elke plek op aarde hetzelfde? Kom samen tot de conclusie dat sterrenbeelden op verschillende plekken op aarde er anders uitzien. Dit komt doordat de sterren niet op één lijn staan. De ene ster staat bijvoorbeeld verder van de aarde dan de andere.

 • Zien overal de sterrenbeelden er hetzelfde uit? Nee / Ja
 • Hoe komt dit?

Benodigd materiaal

 • Weekhoroscopen uit verschillende weekbladen
 • Gekleurd A4-papier
 • Computer met internet
 • Boeken over sterrenbeelden

Tips

Deze activiteit is te gebruiken voor opdracht 4 van insigne Weer van de welpen.

Lees 1965 keer Laatst aangepast op donderdag, 18 juli 2019 20:13
Log in om reacties te plaatsen