zaterdag, 02 mei 2020 11:21

Expeditie Rob & Sjon

Beoordeel dit item
(1 Stem)

Korte omschrijving

Scouting is uitgenodigd mee te doen aan Expeditie Rob & Sjon, een TV-programma. De patrouilles strijden gedurende de week om de beste overlever te worden. Elke patrouille heeft zijn eigen kleur en vlag. Er kunnen bij veel programma’s punten verdient worden. Het gehele spel wordt in patrouilles gespeeld, er is dus geen individuele beoordeling.

Dit is het promotie filmpje

Themaverhaal

Aankleding terrein

 • Gave kampvuurruimte met banken, vlaggenmast, fakkels, stemhokje en 5 stalen pinnen op voet voor scoreblokken. Elke patrouille krijgt een stalen pin, waar de punten (boomstamschijven) op verzameld worden.
 • Dagboekhoek, , waar kinderen op vrije momenten iets voor de camera mogen vertellen.
 • Entree in de vorm van een bord of poort?

Puntentelling

Gedurende de week kunnen er punten worden verdiend. De punten (in de vorm van schijven) kunnen gebruikt worden om aan het eind van de week een voordeel te hebben bij het eindspel. Gedurende de dag worden er punten gegeven voor het ochtend, middag- en avondprogramma (niet alle programma’s worden beoordeeld).

Voor de puntentelling zijn er 5 onderdelen:

 • Algemene indruk (leiding): hoe verloopt het in de patrouille gedurende de dag, wordt er goed samengewerkt, is het gezellig, wordt er gezorgd voor elkaar, etc.
 • Kampterrein (leiding): hoe ziet het kampterrein er uit, denk hierbij aan afval/tent/keuken/keukenzeil
 • Maaltijd (leiding): hoe verloopt het koken, de voorbereidingen hiervan en de afwas.
 • Programma (leiding): dit kan variëren tussen spel, hike of primitief koken.
 • Patrouillepunten: dit is de hoeveelheid punten die per verkenner wordt vergeven tijdens de stemronde.

Per patrouille zijn er maximaal dus 5 punten te verdienen per dag. Afhankelijk van de hoeveelheid te maken schijven kan er ook een top 2 per onderdeel gemaakt worden.

Dagverloop punten:

Dagopening: bamboe koker aanwezig waarin de winnaar en uitslag van de vorige dag zijn aangegeven. Hierbij worden de benodigde schijven uitgedeeld en op de staken geplaatst. Hierna wordt aan de winnaar de winnaarskist uitgereikt die voor de gehele groep wordt geopend. Eventueel kan de presentator hier aanwezig zijn, maar is geen must.

Kampvuur: de presentator(s) komen een zegje doen hoe de dag is verlopen per patrouille en behandeld de 5 onderdelen. De rest van de kinderen krijgt hierdoor eventueel al een idee op welke patrouille ze willen stemmen. Hierna vindt de stemronde plaats waarin elke verkenner discreet zijn stem uit mag brengen.

Stemronde

Elke avond wordt er gestemd welke patrouille de dag het beste was. Alle kinderen mogen zelf stemmen door een steentje/schijfje in een aardewerk pot te stoppen. Elke patrouille krijgt zijn eigen pot. Kinderen stemmen op de patrouille waarvan ze vinden die het beste heeft gepresteerd. Dit gebeurt in een soort stemhokje zodat er geen groepsdruk is.

Winnaarskist

Dit is een grote kist met kettingslot erop. De PL krijgt de sleutel en mag de kist openen. Hierin zit het een en ander waarmee de patrouille gedurende 24 uur verwend wordt. De inhoud wisselt per dag en wordt regelmatig gekoppeld aan het programma. Voorbeelden:

 • Spek en eieren
 • Ham en kaas voor tosti’s
 • Zitzakken
 • Bellenblaas
 • Hangmatten
 • Extra punten-schijven
 • Chips en snacks
 • Briefje / bonnetje wat in te leveren is bij de leiding, zodat je taken niet hoeft te doen.
 • Hike: inleveren slaapzak

Side-story

Alles speelt zich af op een tropisch eiland, waar ook enkele lokale stammen wonen. Natuurlijk is onze aanwezigheid niet onopgemerkt gebleven. Zo af en toe komt er dus een van deze mensen langs. Over het algemeen zijn ze niet echt blij met onze aanwezigheid, en ze zullen de programma’s dan ook af en toe verstoren. Zie uitwerking van dag tot dag voor meer info.

Rollen

 • Presentator Rob: Vakantiekleding (Hawaii)
 • Presentator Sjon (‘da’s kort voor Jeanette’): Vrouwenpak
 • Cameraman: Louche blouse, petje, camera
 • Inboorling: 1 of meer leden van de lokale stam. Ze zijn regelmatig aanleiding tot programma. We willen twee van deze pakken regelen en zo af en toe trekken de spelleiders deze pakken aan om het spel uit te leggen. Geen vaste personen dus.
 • Regisseur: Strakke blouse, pet, bril, snor, stoeltje en klapbord. Komt af en toe mee met de presentators, is erg strikt en laat sommige scenes overnieuw starten.

Technische Dienst / benodigdheden

 • Stemhokje
 • Houten schijven voor punten: 50x 20 cm doorsnede
 • Houten schijven voor stemmen: 40x 5 cm doorsnede
 • Pinnen voor stammen
 • Grote camera, waar GoPro netjes in verwerkt wordt.

Globale planning

Vooraf

De kinderen worden door de presentator uitgenodigd voor expeditie Robinson. Dit gebeurt in een video die vooraf is opgenomen. Deze video wordt op de groepsavond getoond. Start met willekeurige snelle shots van het echte programma. Dit is de eerste keer dat de kinderen iets van het thema te weten komen.

Rollen: Presentator duo

Nodig: filmpje, beamer

Zaterdag

AANKOMST Verwelkoming door presentator en uitleg van de spelregels, gevolgd door opbouw.

Leiding beoordeelt hoe de opbouw ging, met behulp van scoreformulieren.

NA HET ETEN Rondje lopen waarbij we wat inboorlingen tegenkomen. De inboorlingen vertellen dat zij al duizenden jaren op dit eiland wonen en dat de show hen het leven moeilijker maakt, ze lijken boos. De presentatoren tonen disrespect naar de inboorlingen.

De presentatoren willen niets met de inboorlingen te maken hebben en lijken haast te willen maken.

Wanneer er aanstalten wordt gemaakt om te vertrekken geeft een inboorling zonder dat de presentatoren het zien een schijf aan 1 van de kinderen.

AFSLUITING Bij het kampvuur maken de presentatoren bekend hoe het met het puntensysteem zit, iedereen krijgt alvast een punt voor inzet. Hier wordt pas duidelijk dat ze ook elkaar mogen beoordelen.

Dus wordt uitgelegd hoe de verkiezingen verlopen, waarna er gestemd wordt: ieder kind mag een steentje oid in een aarden pot of kruik stoppen. Elke patrouille heeft een eigen kruik. Als de kinderen in bed liggen bespreekt de leiding de uitslag.

Rollen: Presentator 1  en 2, cameraman, inboorling of twee

Nodig: scorelijst voor opbouw, stemhokje, 5 kruiken met bordjes, 30 stemdingen

Zondag

OPENING Tijdens het openen ligt er post; in een brievenbus, bamboe koker of grote enveloppe met zegel. Hier zit een brief in die de score van de dag daarvoor geeft. Leiding geeft dan punten op de stalen units. Ook staat er iets over vandaag: we hebben twee uitdagingen waar punten mee verdient kunnen worden. Dan hoeft de presentator niet elke keer op te komen draven. Uitleg geschied apart van dit gebeuren.

MIDDAG Als we terugkomen van het bosspel zien we twee inboorlingen luid juichend wegrennen met twee gasflessen. Zij rennen langs de kinderen af en schreeuwen vol blijdschap dat ze vanavond kunnen dineren als vorsten. Een tijdje hierna komt de presentator duidelijk geïrriteerd aangerend en zegt wat er is gebeurt en waarom we op houtvuur gaan koken.

Omdat we nu niet meer op gas kunnen koken gaan we maar primitief koken. De rest van de middag wordt hout gesprokkeld, gezaagd, vuur gemaakt en eten voorbereid.

KAMPVUUR Tijdens het kampvuur komt een van de presentatoren op en wordt gestemd. Ook worden de punten van programma’s van vandaag toegevoegd. Presentator laat weten te balen van de inboorlingen, omdat ze zijn programma voortdurend overhoop gooien.

Rollen: Presentator, cameraman, inboorlingen

Nodig: scorelijst voor koken op houtvuur, chique brief met uitleg

Te verdienen punten: algemeen + bosspel + koken op houtvuur

Inhoud winnaarskist: xx

Maandag

OCHTEND De Inboorlingen komen na de opening aan. Ze geven aan dat ze onder de indruk zijn van onze kookkunsten. Ze verontschuldigen zich en geven de gasflessen terug. Ze willen ons graag leren hoe hun leven op het eiland gaat. Daarom willen ze wel een cursus geven over hoe ze fakkels en kokosnootmokken maken. Dit is het ochtendprogramma. Na de lunch komen de inboorlingen ons mededelen dat we vanavond weg moeten zijn, ze hebben namelijk een dikke fissa en hebben onze tenten nodig. We moeten dus ergens anders slapen. De hike begint.

AVOND ’s Avonds komt een van de presentatoren op en wordt er gestemd. Omdat we op een andere locatie zijn worden de punten meegegeven als extra bagage.

Rollen: Presentator, cameraman. inboorlingen

Nodig: scoreformulieren hike

Te verdienen punten: algemeen + hike

Inhoud winnaarskist: xx

Dinsdag

OCHTEND Ook tijdens de hike worden punten verdeeld, waarbij ze zelf de schijven mee mogen nemen tijdens de hike. Er wordt niet gescoord op de hike vandaag. Bij terugkomst hike is het een zooitje op het terrein, op de winnaarskist hangt een slordig geschreven brief waarin staat dat het een geslaagd feestje was, daarom is er in de kist een bedankje te vinden. Ook liggen alle punten overhoop, hierbij wordt in de brief nog een sneer uitgedeeld naar de presentatoren. Dit is een of ander smerig ding/lege drank verpakking. De rest van de dag is het rustig en worden workshops voor insignes gegeven. Ook dit wordt niet beoordeeld, om het vrijblijvend te houden.

AVOND De presentator is ’s avonds bij het kampvuur chagrijnig omdat hij zijn programma steeds moet aanpassen. Een stemronde volgt weer.

Rollen: Presentator, cameraman

Nodig: Brief, schatkist en troep voor erin

Te verdienen punten: algemeen

Inhoud winnaarskist: xx

Woensdag

OPENING Na de opening vinden de kinderen wederom post, in de brief staat de uitleg voor vandaag. De groep wordt na de opening in tweeën gedeeld. De ene helft gaat frisbeegolf spelen, de andere helft wordt nogmaals in tweeën gedeeld (groepjes van 6 a 7 kinderen) en vertrekt op gehuurde mountainbikes voor een stoere fietstocht (=uitje). Wellicht ergens halverwege in een stadje een ijsje kanen. Rond de lunch zijn ze weer terug en wisselen de groepen.

AVOND ’s Avonds is er een spelletjesavond. Dit is een goedmakertje van de inboorlingen, ze spelen met ons mee en laten wat lokale spelletjes zien. Na de spelletjesavond volgt er weer een stemronde.

Rollen: Presentator, cameraman

Nodig: brief met uitleg over de dag

Te verdienen punten: algemeen + frisbeegolf

Inhoud winnaarskist: xx

Donderdag

OCHTEND Beoordeling van vorige dag bekend.

AVOND ’s Avonds is PL/APL spel, waar kinderen ook op beoordeeld worden inboorlingen komen het spel verzieken. Stemronde volgt hierna.

Rollen: Presentator, cameraman

Nodig: nvt

Te verdienen punten: algemeen + minigames + (A)PL spel spelen + (A)PL spel begeleiden.

Inhoud winnaarskist: xx

Vrijdag

Als iedereen wakker wordt blijkt dat de keukens half zijn afgebroken door de inboorlingen daarom kunnen de keukens beter gewoon afgebroken worden.

OCHTEND Eindspel: in de ochtend worden de keukens afgebroken en kisten opgeruimd. Palen worden vervolgens gebruikt voor het eindspel. Na het afbreken, halverwege de ochtend, komt de presentator het eindspel uitleggen en wordt bekend gemaakt wie gedurende de week het meeste punten heeft gehaald. Alle patrouilles krijgen hun punten (schijven) fysiek overhandigd. Deze kunnen ze vandaag inzetten voor privileges. Verder uitleg zie eindspel document.

Let op: middagpauze iedereen gelijk behandelen en vastleggen hoelang iedereen stil zit.

MIDDAG Verder verloop eindspel en hierna afbreken tenten en keukenzeilen.

Rollen: Presentatoren, cameraman

AVOND Bij het kampvuur (op tijd mee beginnen) wordt het thema afgerond en de definitieve uitslag bekend gemaakt. De patrouille die gewonnen heeft een grote beker te gegeven. Daarna worden de insignes uitgereikt en de oudste kinderen bedankt.

Rollen: Presentatoren, cameraman

Lees 1652 keer Laatst aangepast op dinsdag, 27 juni 2023 11:34
Gepubliceerd in Kampthema's, 11-15 scouts, week
Log in om reacties te plaatsen