maandag, 19 november 2018 16:04

Camera obscura maken

Beoordeel dit item
(0 stemmen)

Waarom / doel van de activiteit

Het maken van een camera obscura.

Beschrijving van de activiteit

Een camera obscura is de eenvoudigste camera die je je maar kunt voorstellen. Meer dan een piepklein gaatje in een donkere ruimte is het niet. Er wordt beweerd dat zelfs in de oertijd al gebruik gemaakt werd van (natuurlijke) camera obscura’s. Ook vandaag kun je nog met een camera obscura aan de slag gaan. Dergelijke ‘pinhole-fotografie’ levert vaak opmerkelijke resultaten op.

Wat is een camera obscura?

‘Camera obscura’ betekent letterlijk ‘donkere kamer’. Het is in essentie een afgesloten ruimte – klein of groot – waarin het binnenvallende licht omgekeerd op de tegenoverliggende wand geprojecteerd wordt. Essentieel daarbij is dat het gaatje (pinhole) heel klein is. Breng je op de projectiewand een fotogevoelige laag aan, dan kun je het beeld ook permanent vastleggen.

Oorspronkelijk werd voor een camera obscura geen lens gebruikt. Typerend voor de beelden is de oneindige scherptediepte. Ook treedt er geen vervorming op, wat zorgt voor een specifiek soort beelden.

Zo ga je te werk:

 • Bepaal op de voorkant van de schoenendoos het middelpunt.
 • Snij daar een vierkantje van ongeveer 1 x 1 centimeter uit.
 • Plak op het gat een stukje aluminiumfolie van ongeveer 3 x 3 centimeter groot.
 • Prik met een naald een klein, perfect rond gaatje in het midden van het stukje aluminiumfolie.
 • Schilder de binnenkant van de schoenendoos zwart.
 • Sluit het gaatje aan de buitenkant af met zwarte plakband. Dit is je ‘sluiter’.

Een foto maken

Zodra je camera obscura klaar is, kun je aan de slag om een foto te maken. Breng in je doka op de binnenwand tegenover de sluiter een vel fotopapier aan en zorg ervoor dat alles perfect lichtdicht is.

Plaats vervolgens je camera voor je onderwerp en maak de sluiter vrij. De belichtingstijd is afhankelijk van heel wat factoren; je moet dus wat gokken. Een goede start is 10 à 20 seconden, maar soms is minutenlange belichting nodig. Tijdens de belichting moet je onderwerp volledig stil blijven staan.

Terug in je doka kun je je het belichte papier ontwikkelen en fixeren. Dit beeld is je negatief, dat je vervolgens kunt gebruiken om je uiteindelijke foto mee te belichten. Verschillende tests doen is de boodschap!

Benodigd materiaal

 • Schoenendoos
 • Stukje aluminiumfolie
 • Naald
 • Zwarte plakband
 • Lat
 • Potlood
 • Schaar
 • Zwarte verf
 • Fotopapier

Tips

Tegenwoordig zijn er lenzen verkrijgbaar die je op je digitale camera kunt plaatsen om het effect van een camera obscura na te bootsen.

Lees 891 keer Laatst aangepast op donderdag, 10 januari 2019 14:46
Log in om reacties te plaatsen

Mijn Scouting

Mijn Scouting-login vergeten of aanvragen

Activiteitengebied

Expressie

Duur

1 - 2 uur

Groepsgrootte

1-8 personen8-15 personen

Leeftijdsgroep

11-15 scouts15-18 explorers18-21 roverscouts

Locatie

Binnen

Voorbereidingstijd

15-30 min